Kadının elinin değdiği her yer güzelleşir | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

Kadının elinin değdiği her yer güzelleşir

Bu haber 03 Haziran 2021 - 13:29 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.

Adana’nın yakından tanıdığı ve yıllardır kadınların sorunlarına çare olmaya çalışan renkli kişiliği ve bitmeyen enerjisiyle insanları büyüleyen Adana Kıvılcım Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Gergin, kadının gücünün her yerde başarılı olacağını vurguladı.

Birbuçuk TV ‘Pınar’ın Penceresi’ program konuğu Adana Kıvılcım Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Gergin oldu. Kadın istihdamının önemine değinen Gergin, kadın kooperatifinde ürettikleri ürünleri anlattı. Kooperatif olarak şimdiye kadar 90 kadına istihdam yarattıklarını ifade eden Başkan Süheyla Gergin, kadının iş hayatında önünün açılması gerektiğine vurgu yaptı.

Siyasetin kendine göre olmadığını söyleyen Gergin, “Hakikaten siyasette donanımlı insanlara yer verilmiyor, o yüzden zaten Türkiye bu durumda. Bilgili, kültürlü, görgülü ve hakikaten art niyetsiz olarak bu yola baş koymuş olan insanları toplansa hangi parti olursa olsun, ben parti göz etmiyorum, hepsi Türkiye’yi başarıya götürecektir” dedi.

Kıvılcım Kadın Kooperatifini nasıl açmaya karar verdiniz, açılış serüveninden bahsedebilir misiniz?

38 yıldır banka yöneticiliğinden sonra, bankadan ayrılarak sosyal ve sivil hayata döndüm. Adana için ne yapabilirim, kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız için ne yapabilirim, dedim. Biraz siyaset yapayım dedim, hayatımızda siyaset olmazsa olmazlardandır. Herkesin kendi görüşünden ziyade biz milliyetçi olarak ne yapabiliriz, diye düşündük. Bir süre sonra baktım ki siyaset bana göre değil, daha doğrusu siyaset donanımlı insanlara göre değil. O yüzden siyasetten uzak kaldım.

KADIN KOOPERATİFLERİ ANLATILDI

Adana Ticaret İl Müdürümüz Adnan Ekiz’le beraber zaman zaman toplantılarda bir araya geliyorduk. Onun sayesinde ticaret bakanlığının kadın kooperatifleri ile ilgili bir projesi vardı, bizleri davet etti. Arkadaşlarla beraber gittik, Vali Bey ve bürokratların olduğu toplulukta kadın kooperatifleriyle ilgili detaylı bilgiler verildi. Kadın Kooperatiflerindeki kadınlara yönelik istihdamlar anlatıldı.

KOOPERATİFİ 8 ORTAKLA KURDUK

Ben de bu oluşumun içerisine girmek istedim. Zaten bu benim idealimdi, kadınlara çocuklara, gençlere ne yapabiliriz, diye düşünürken bu kooperatif işi bizim için biçilmiş bir kaftandı. Daha sonra 8 tane arkadaş, her birimizin kendi iş yeri olan arkadaşlar, kendi platformunda isim yapmış olan kişiler, donanımlı, kültürlü ve sosyal projeleri olan arkadaşlarımızı toparladım ve Kıvılcım Kadın Kooperatifini 8 ortakla kurduk. Kuruluşumuzun ilk aylarında yalnızca ortakların birbirini tanıma süreciyle geçti.

KADINLARA EĞİTİM VERDİK

Kooperatiflerle ilgili olan fuarlara katıldık, daha çok aktif değil sosyal amaçlı çalışmalarımız oldu. Daha sonra dedik ki, biz kadınlarla başlayacaksak bu işe o zaman kalkınma kırsaldan başlar sloganıyla başlayalım, dedik. Önce ne yapabiliriz derken, keçi sütünden sabunla başladık. Önce üyemiz şu anda danışmanımız ve koordinatörümüz değerli arkadaşımız Prof. Nazan Koluman’ın formülü ile bir üniversiteden almış olduğumuz keçi sütü ve zeytinyağını soğuk zincir yaparak, kadın ellerinin değdiği atölyelere yönlendirdik. Öncelikli bu iş için kadınlara eğitim verdik.

KURUTULMUŞ MEYVELER YAPTIK

Ürünleri yaparken, üretirken hijyen çok çok önemli, o yüzden gerek keçi sütü sabunu, gerekse zeytinyağı yani ne olursa olsun, bardak üretimi dahil mutlaka hijyenik ortamda olması gerekiyor. Bunun yanı sıra geri dönüşümlü olması gerekiyor, karbon ayak izinin olmadığı ürünler olması gerekiyor. Biz kooperatif olarak keçi sütü sabununun imalatını yaptık, daha sonra kurutulmuş meyvelere geçtik.

Birçok ürün var, bunların hepsini kadınlar kooperatifte mi üretiyorlar?

Zeytin, kekik, baharatlar, nar ekşisi bunların hepsi Antakya Harbiye ürünleri, oradaki kadınlarımızın bulunmuş olduğu atölyelerde ürettiriyoruz. Orada en az 40-45 kişi çalışıyor. Biz her ürettiğimiz ürünün makinesini alacak olursak buna imkanımız da yetmez, maddi gücümüz de yetmez. O yüzden ben üretim atölyelerini kullanıyorum. Kadınları istihdam ediyorum, kadınları ihtiyaç olan ürünleri üretmeleri için atölyelere gönderiyoruz. Ürün yapılacak olduğunda, mesala sabun imalatında kadınları topluyor ve atölyelere gönderiyoruz. Orada kadınların günlük çalışma saatlerine göre yevmiyelerini veriyoruz. Kadının elinin değdiği ürünler yapılıyor.

HERKES KAZANIYOR…

Biz normalde 8 kişiydik şimdi genel kurulumuz yapıldı 12 kişi olduk. Tabi ki aramızdan ayrılanlar da oldu, yeni katılanlar da oldu. Biz yaklaşık bir yıldan beri yaklaşık 90 tane kadına istihdam yarattık. Kooperatif olarak 5000 tane sabun üretimi siparişimiz oldu, hemen kadınları atölyelere topluyor ve onlara iş imkanı sağlıyoruz. Ne oluyor, herkes kazanıyor. Ben kazanıyorum, atölye kazanıyor, istihdam sağlanıyor kadınlarımız kazanıyor. Biz hakikatten bu işi çok güzel yapıyoruz. Yalnız biz değil Adana’da şu anda 28 tane kadın kooperatifi oldu ve hepimiz aktif çalışıyoruz. Alacağımız makinelere destek verdiler. Yüzde yetmişini hibe verdiler. Geri kalanı da siz tamamlayın dediler. Bu projeden 20 kadın kooperatifi faydalandı. Biz Kıvılcım Kadın Kooperatifi olarak kağıt bardak yapmak makinesi aldık. Pandemi sürecinde kağıt bardaklara ihtiyaç olduğunu düşündüm ve o yüzden seçtim.

BİZ HEPİMİZ İŞİN MUTFAĞINDAYIZ

Geçtiğimiz Kasım ayında Ticaret Bakanlığı yine Adnan Ekiz Bey’in sayesinde ve koşuşturmasıyla, bizim önümüzü açarak kadın kooperatiflerine proje sunuldu. Çok isabetli bir atış yaptığımızı söyleyebilirim, şimdi burada kağıt bardak makinemiz var. Aylık 400 koli civarında bardak üretimimiz var, her bir kolide 3000 tane bardak var. Hem baskılı, hem baskısız, normal standartta bardaklarımızı üretiyoruz. Yanımızda şu anda bir teknik personelimiz var o makineyle ilgileniyor. En önemlisi ciddi anlamda biz burada kendimiz çalışıyoruz. Yani 12 ortaktan en az dört tanemiz kooperatifte üretimin başındayız, koliden, paket yapmaya, makinenin başında durmaya kadar kendimiz üretiyoruz. Biz hepimiz işin mutfağındayız ve yemeği pişiriyoruz.

Pandemi sürecinde zorluklar yaşadık ama siz sosyal projelerinize ara vermediniz, biraz bahsedebilir misiniz?

Koli yardımlarımıza geçen sene olduğu gibi bu sene de aynı şekilde sürdürdük. Sosyal yardım projelerinde hep öndeydik. Emniyet mensuplarımıza hijyenle ilgili olarak kolonya dağıtımları yaptık. Ramazan ayında gıda kolisi dağıtımımız oldu. Kullanılmış kıyafetleri topladık, üniversitede okuyan gençlerimize verdik, alım gücü olmayan kişilere verdik.

Biraz siyasetten bahsedecek olursak, geçtiğimiz dönem CHP Adana milletvekili aday adaylığınız vardı. Ülkede siyaseti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Siyaset şu an maalesef toz, duman. Siyasetin bana göre olmadığını düşündüğüm için vazgeçtim. Çünkü hakikaten siyasette donanımlı insanlara yer verilmiyor, o yüzden zaten Türkiye bu durumda. Bilgili, kültürlü, görgülü ve hakikaten art niyetsiz olarak bu yola baş koymuş olan insanları toplansa hangi parti olursa olsun, ben parti göz etmiyorum, hepsi Türkiye’yi başarıya götürecektir. Eğer insanın içinde milliyetçilik varsa, bu topraklara sahip çıkma varsa, Atatürk’ün yolunda devam edecekse, Cumhuriyet ve laiklik varsa o zaman o insanları alacaksınız yanınıza. Ancak siyaset bu şekilde yapılır, ama ben yine söylüyorum siyasete sevmedim, bu şekilde olmaya devam edecekse de sevmeyeceğimi söyleyebilirim.