İNSANLAR VE DEĞİŞİM | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

İNSANLAR VE DEĞİŞİM

Bu haber 12 Temmuz 2021 - 12:41 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Zaman kadar devrimci hiçbir şey yok hayatta… Sevdiğini sevmez, sevmediğini sever oluyorsun mesela… Beklentilerin de değişiyor zamanla… “Değişmeyen tek şey değişimdir.” demiş bir düşünür… Doğru da söylemiş.

Eskiden her yüzümüze güleni dost sanırdık. İnsanların en az bir yüzü olduğunu ama en çok sonsuz yüzü olduğunu da tecrübelerimizle hayal kırıklıklarımızla öğrendik. Sonra dost bildiklerimizin dost olmadıklarını fark ettik. İnsanlara inanırdık. “İnsan sözünden, hayvan ularından tutulur.” diye bilirdik. Hayvan yine yularından tutuluyor ama insan sözünden tutulmaz oldu. Tutulmayan sözler boşlukta kaldı ama söz verenler pişkin pişkin sırıtmaktalar.

Peygamberimiz “Dağların yerinin değişeceğine inanın ama bir insanın huyunun değişeceğine inanmayın.” demiş. Türk Atasözlerinde de bu durum vurgulanmaktadır: “Can çıkmazsa huy çıkmaz.” veya “İnsan yedisinde ne ise yetmişinde de odur.” O halde bu durumda biri hakkındaki kesin yargımız neyse on yıl sonra da aynı olacaktır. Görgüsünü, bilgisini arttırabilir. Yeni alışkanlıklar edinebilir. Estetik ameliyatlarla yüzüne ve vücuduna istediği şekli verdirebilir. Eğitimi, statüsü, kariyeri, dış görünüşü, giyim- kuşamı, evi, arabası, etrafındaki kişiler değişmiş olabilir. Zaman içinde bazı kötü alışkanlıklarını terk edebilir, olumsuz yönlerini törpülemeyi veya gizlemeyi öğrenebilir ama kişiliği neyse yine odur. Öz, değişmez.

Bir sanatçıyı düşünelim. Çok yoksul bir hayattan çıkıp ünlü ve zengin olmuş. Ailesinden utanarak onlara sırt çevirmiş. Bu, onun kişiliğinde vardır. Diğer bir sanatçı ise ailesine sahip çıkmış, onlara elinden gelen her türlü imkânı sağlamış. Bu da onun kişiliğinin, karakterinin özelliklerindendir.

Allah daima yolumuza özü sözü bir insanları çıkartsın. Eskilerin bir sözü vardır: “Sütü sümüğü temiz “ diye… Önceleri bu söz saçma gelirdi bana ama Azerbaycan’a gittiğimde aslını öğrendim. “Sümük” meğer “kemik” demekmiş. O halde Allah bizi sütü sümüğü temiz insanlarla karşılaştırsın.

Harika Ufukharikaufuk@hotmail.com