'İnanmak başarmanın yarısıdır' | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

‘İnanmak başarmanın yarısıdır’

Bu haber 13 Mart 2019 - 17:28 'de eklendi ve 305 views kez görüntülendi.

RÖPORTAJ- PINAR AYTEKİN

Aysa Ayak Sağlığı Merkezi kurucusu Chiropdist ( El Ayak Sağlığı Uzmanı) Sibel Seçkiner Aydoğdu’yu yerinde ziyaret ettik. Adana’nın önde gelen başarılı iş kadınlarından biri olan Aydoğdu, özellikle ayak sağlığının önemine vurgu yaptı.

Ayakların çok yakından takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Sibel Aydoğdu, “Ayaklarımızı çok yakından takip etmeli ve iyi bakım uygulamalıyız. Hastalarımıza özel uyguladığımız bakım teknikleri ile hastalarımız çok çabuk eski günlerine dönmekte ve acıları azalmaktadır. Bu yüzden Aysa Ayak Sağlığı Merkezi çok talep görmekte ve büyümektedir” dedi.

Sibel Hanım, Aysa Ayak Sağlığı Merkezi olarak birçok ilde merkezleriniz var, kaç şubeniz var, biraz bahsedebilir misiniz?

Adana’da aynı zamanda Başkent Hastanesi Çukurova Polikliniğinde Ayak Sağlığı üzerine hizmet veriyoruz. Bunun yanı sıra Adana Merkezimiz, Mersin, Ankara ve İstanbul’da şubelerimiz var.

Aysa Ayak Sağlığı hikayenizden bahsedebilir misiniz?

2008-2009 senesinde İstanbul’da podoloji ile ilgili bu işi yapan Türkiye’de ilk 10 öğrenciden biriyim. Aynı zamanda Adana’ya ilk getiren, Ankara, Mersin ve İstanbul’da ilk sıralarda bu işi yapan kişilerden biriyim. Adanalıyım, memleketim burası olduğu için Adana’ya yerleşme kararı aldım. Daha sonrasında Adana’ya böyle bir merkez açtık ve çok memnun kaldık. İnsanların çok ciddi ihtiyaçları varmış ve ciddi anlamda da insanların ihtiyacı olan şeylerin sunumlarını yaptık. Biz sağlıkla güzelliği bir arada sunduk.

Aysa Ayak Sağlığı Merkezi’nde neler yapıyorsunuz?

Ayak sağlığında bizim asıl işimiz, medikal el ayak bakımı, diyabetik el, ayak bakımı, bunun yanı sıra çatlak, topuk, batık tırnak, mantarlı tırnak, nasır, siğil, egzama ve sedefli ayakların bakımını yapıyoruz. Sporcular için, hamileler için özel ayak bakımları aynı zamanda diyabetik kişilerin ayak bakımını yapıyoruz. Bizim buradaki kullandığımız bütün malzemeler özellikle diyabet hastalarına uygundur. Bizim mesleğimizin çıkış noktası zaten diyabet hastalarıdır. Bu sektörün kurulmasının temel anlamı budur. Avrupa’da yüzyıllardır olan bir sistemdir ama Türkiye’de son 15-20 yıldır aktif hale gelmeye başlamıştır. Şu an oldukça aktif bir hale geldi, çok da yaygınlaştı ve güzel yerlere gidiyor.

Ayak sağlığının dışında burada yaptığımız hizmetler, güzellik bölümümüz var. Lazer epilasyon, çatlakla ilgili tedaviler yapıyoruz. Çatlakları 3 seansta sonuçlandırmalar yapıyoruz. Aynı zamanda protez tırnak, ipek kirpik, kalıcı oje, refleksoloji masajı, medikal masajlar gibi hizmetler veriyoruz. Cilt bakımında da yine profesyonel medikal bakımlar aynı zamanda da HydraFacial yeni bir cilt için çıkan bir makine onu kullanıyoruz. Lazerde yine son sistem cihazlar kullanıyoruz, hizmetlerimiz bu anlamda.

En çok hangi hastalıklarla karşılaşıyorsunuz?

Hipertrofik tırnak dediğimiz, aynı zamanda diyabetik ayak, batık tırnak, mantar, nasır ve siğil en sık karşılaştığımız ayak problemleri.

Ayak sağlığı neden bu kadar önemlidir?

Kişilerin bütün yükünü taşıyan maalesef ayaklarıdır. Ama insanların en çok kıymet bilmedikleri yer de ayaklarıdır. Kişinin de en çok kapalı tuttuğu, görmediği yer ayaklar olduğu için en fazla önemsemedikleri yerleri ayaklarıdır. Hâlbuki bütün vücudu taşıyan yer ayaklarımız olduğu için bütün merkezimizin birleştiği yer orasıdır. Kişinin tırnağı battığında direk baş ağrısıyla karşılaşıyor. Yanlış basış bozukluğu olan kişilerde direk dizinde, belinde, sırtında ağrılar oluşmaya başlıyor.

Biz burada kişiye özel ayak analizi yapıyoruz ve tabanlıklar da veriyoruz. Buradaki en önemli etken ise, kişinin pedografisini çekiyoruz, yürüyüş analizini yapıyoruz. Arkasından kişinin kullanması gereken doğru tabanı öneriyoruz. Erken yaşlarda, 5-6 yaşına kadar çocuklarda bu fark edilirse problem tamamen düzeliyor.

Bizim kliniklerimizin şöyle bir özelliği var, bütün kliniklerimiz de sterilizasyon odamız var. Ameliyathanelerde kullanılan kişiye özel paketlenen, tek kullanımlık sistemi kullanıyoruz. Hasta bizim buraya geldiğinde, özel koltuğuna oturur ve önüne gelen bütün paketler önünde açılır. Kliniğimize gelen her hastamızı mutlaka kliniği bir dolaştırırız.

Çok başarılı bir iş kadınısınız, bunun yanı sıra da şıklığınız dikkat çekici. Buradan kadın girişimcilere neler söylemek istersiniz?

Öncelikle kişi sevdiği işi yapmalıdır. Ben çok sevdiğim bir işi yapıyorum, birçok insanın da yapamayacağı bir işi yapıyorum. İnsanın kendi tırnağını ellemeye, bakmaya tahammül edemediği yerlerini biz temizleme işi yapıyoruz. Ama işimi o kadar çok seviyorum ki, işime aşık bir kadınım.

Yıllardır her gün iş yerime gelirken, sabah kalkarım, aynada o gün kendimi nasıl iyi hissedeceksem ona göre güzel giyinirim. Kliniğime girdiğimde hastamla ilgilenirken formamı giyerim, işlemimi yaparım yine sonrasında sivil kıyafetimle kalırım. Ben çocukluğumdan beri iyi giyinmeyi seviyorum. Bana göre marka değil, kişinin kendi fiziksel yapısına uygun olan şeyleri giymesi gerektiğini düşünüyorum. Dekoltenin olması gerektiği kadar kullanılmasını seviyorum. Sade ve şık kıyafetleri tercih ediyorum.

Bir kadının güçlü olması için neler yapması gerekir?

Bir kadının güçlü olması için öncelikle kendine güvenmesi lazımdır. Kişinin kendine güvenmesi ve çok da çalışması lazım. Bir yerlerde birilerini basamak olarak kullanarak bir yerlere gelemezsiniz. Kişi önce kendini yetiştirirse daha sonra işinde başarılı olur. Kendime her daim şunu sorarım, kendi işimi kendim yapabiliyor muyum? Kendi işimi kendim yapıyorum, o yüzden ben kendi işimin emektarıyım. Benim için en önemli şey kişinin kendisini mutlaka yetiştirmesi ve her türlü yeniliklere açık olması gerekir.