İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ULUSAL GÜVENLİK SORUNUDUR! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ULUSAL GÜVENLİK SORUNUDUR!

Bu haber 14 Şubat 2019 - 20:39 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

CHP Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, TBMM’ye sunduğu önergede gezegende iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olduğunu vurguladı

BÜYÜK TEHDİT!

“İklim değişikliği, ulusal güvenlik sorunudur!”

“500 milyon insanın göç ihtimali Türkiye için tehdittir”

“İklim afetlerinin Türkiye’ye maliyeti 1.9 milyar dolar!”

, çeşitli araştırmalar ve elde edilen verilere göre iklim değişikliğinden gezegende en çok etkilenecek ülkelerden birinin Türkiye olduğu gerçeğini yansıttığını vurguladı.
500 MİLYON İNSAN GÖÇ EDEBİLİR!
İklim değişikliğinin en önde gelen sebebinin ise termik santrallere bağlandığını ifade eden Dr. Şevkin, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e soru önergesi yönelten Dr. Şevkin, “ABD Savunma  Bakanlığı Pentagon 2004 yılında iklim değişikliğini ulusal güvenlik tehdidi olarak ABD yönetimine sunmuş, Almanya´dan Max Planck Enstitüsü ise 2016 Mayıs tarihli raporunda önümüzdeki birkaç 10 yıl içinde iklim değişikliği nedeniyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika´nın yaşanılamaz hale gelebileceğini ve yaklaşık 500 milyon insanın bu bölgeden göç etmek zorunda kalabileceğini öngörmüştür” dedi.
YÜKSEK MALİYET!
İklim değişikliği bu açılardan ele alındığında iklim değişikliği nedeniyle  Ortadoğu ve Kuzey Afrika´dan Avrupa´ya göç dalgasının oluşması ihtimalinin Türkiye´nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğine işaret eden Dr. Şevkin, Uluslar arası Çevre Örgütü Germanwatch raporuna  göre 2017 yılında iklim afetlerinin Türkiye´ye ekonomik maliyetinin 1,9 milyar dolar olduğunu söyledi.
KAÇ ADET TERMİK SANTRAL VAR?
Dr. Şevkin, bu nedenlerle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle şu soruları sordu:

1-    Türkiye’de kaç adet termik santral bulunmaktadır?

2-    Türkiye, iklim değişikliğinin en önemli sebebi olarak görülen termik santral projelerini onaylamaya devam edecek midir?

3-    Mevcut termik santral projelerinin iptal edilmesi düşünülmekte midir?

4-    İklim değişikliğine bağlı afetlerle mücadele genelgesi yayınlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, termik santral Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporlarına onay vermeyi sürdürecek midir?

5-    Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, termik santral lisanslarının iptali ile ilgili bir çalışma yapacak mıdır?

6-    İklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun yanı başında bulunan Türkiye, Paris İklim Antlaşması’nı onaylayacak mıdır?

7-    Türkiye’de onaylanmayan Termik Santral Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu sayısı kaçtır?