İçinizdeki ışığı keşfedin… | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

İçinizdeki ışığı keşfedin…

Bu haber 16 Aralık 2021 - 12:25 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Figen Köksal kendi alanında marka olan bir yaşam koçu, insanların hayatına dokunmayı, onlara farklı bakış açıları kazandırarak hayatlarını adeta değiştirmeyi kendine amaç edinmiş bir koç…

Her zaman daha iyiye, daha güzele olan inancıyla üstün başarılara imza atan Yaşam Koçu, Master Beslenme Kulübü sahibi Figen Köksal ile bir araya gelerek, yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler aldık.

Umarım siz de bu keyifli sohbetimizi okuduğunuzda kendi hayatınıza dair bazı ipuçları bulabilir ve hayatınızda yeni bir ışık yakabilirsiniz…

Master Beslenme Kulübü sahibi, Yaşam Koçu Figen Köksal ile bir araya gelerek, yaşam koçluğu, zayıflama programları ve aldığı sertifikaları konuştuk.

Figen Köksal bir marka oldu, öncelikle neden yaşam koçluğunu tercih ettiniz, nasıl gelişti, neler yaptınız ve bu ana kadar ne gibi gelişmeler oldu?

Aslında bazen hayat sizi öyle bir yönlendiriyor ki siz farkında olmadan bir şeylerin içinde oluyorsunuz. Ben sadece kendi sağlık problemlerine yenip güzel yerlere gelince birçok insana da bunu tavsiye etmeye başladım. Tavsiyenin üzerine insanlar,  işte benim yaşam koçum, bana çok güzel koçluk yaptığınız gibi şeyler söyleyince bende bunu tabii ki bilgi mahiyetinde gerçekleştirmek istedim. Bunun üzerine Başkent Üniversitesi’nden onaylı Yaşam Koçluğu ve Doğum Koçluğu belgelerini aldım. Yani bu alanda da kendimi geliştirmeye 4 yıl devam ettim.

SÜREKLİ ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİM

Sadece belgeyi almak yetmiyor biliyorsunuz. Onun içine dolu dolu bilgilendirme gerekiyor. Eğitimlere, seminerlere katılmak gerekiyor. Bu alanda da kendimi daha çok geliştirmeye başladım ve birçok kişiye ulaşabilmek adına da belgelerin ardını arkasını kesmedim, devam ettim çalışmaya, diyelim.

Yaşam Koçu neredeyse 3 -4 senedir duyulmaya başladı, insanlar daha önce böyle bir şey bilmiyorlardı. Özellikle bu internet dijital çağa geçtiğimiz için bu kavramlar daha da çok karşımıza çıktı. Evet, Yaşam Koçu nedir, kimler Yaşam Koçluğu yapabilir, biraz anlatabilir misiniz?

FARKLI BİR ENERJİNİZ OLMASI GEREKİR

Aslında yaşam koçluğu, yaşam koçu demek, danışanın her alanda yanında olmak anlamında fakat çok önemli bir etken aslında. İnsanların hangi konuysa problemleri, hangi konuysa o alanda onun yanında olup ona yol aldırmak, güzel yol almak, fikir vermek. Ama tabii yaşam koçu bir kişinin olabilmesi için gerçekten üzerinde farklı bir enerjinin olması gerekiyor. Şimdi sizin üzerinizde farklı bir enerji olmazsa bir başkasına enerji veremezsiniz ki değil mi, siz hayatla barışık olmazsanız siz hayatı sevmezseniz, insanları sevmezseniz, kendinize öz saygınız olmazsa, çevrenize saygınız olmazsa bunu kalplere aktaramazsınız.

ENERJİYİ AÇIĞA ÇIKARTMAMIZ GEREKİYOR

Yaşam koçu olabilmek için gerçekten sizinde bir topluma girdiğinizde farklı bir enerjinizin olması gerekiyor. Aslında tüm kişilere şöyle seslenebilirim; Herkesin içerisinde bir enerji var, gerçekten herkes koç olacak diye bir şey yok. Ama hepimizin birey olarak içerisinde bir enerji var ama bu enerjiyi açığa çıkartmamız gerekiyor. Kimimiz zaman yaşam koçluğunda, kimimiz doğum koçluğunda, kimimiz cilt bakım ünitesinde. Ama hepimiz her şeyi yapacağız diye de bir şey yok. Örneğin bizim Master Beslenme Kulübünde, cilt bakımın bölümünde ben uzman değilim ama bu konuda uzman arkadaşlarım var. Hani herkes her şeyi yapacak diye de bir şey yok. Ama yaşam koçu olabilmek için birçok kişiden size ayıran bir enerjinizin olması gerekiyor. Yani bir topluma girdiğinizde sizin bir farkındalığınız olmalı, farklı bir enerjiniz, farklı bir davranışınız olmalı.

Her şeyden önce hayata ışık olmanız gerekiyor, öyle söyleyebilirim.

Bir de sizin doğum koçluğu sertifikanız var. Doğum Koçluğu nedir? Burada neler yapıyorsunuz?

Aslında bu belgeyi almanın bir tek sebebi vardı. Yıllar önce birçok problem yaşamıştım hamileliklerim de. Ama o sırada doğum koçu olsaydı yıllar önce mutlaka yanımda olsun isterdim. Tabi ki doktorum 7- 24 yanımda olamıyordu, problemli hamilelikler geçiriyordum. Sırf bu nedenle okudum, doğum koçluğunu. Doğum Koçluğunda da kişi hamile kaldığı andan itibaren, ta ki doğum yapıp da lohusalık evresini atlatana kadar bire bir beslenmesi ile psikolojisi ile hayat akışıyla birlikte oluyorsunuz, ona doğru bir şekilde yön veriyorsunuz, doğru beslenmesini doğru davranması sağlıyorsunuz. Yani sürekli yanında olarak destekliyorsunuz.

3 günde 3 kilo ve 9 günde 9 kilo verdirme iddialarınız var. Özellikle danışanlarınızda daha da fazla verdiklerini gördünüz mü? Bu kadar hızlı şekilde nasıl kilo verdiriyorsunuz?

3 GÜNDE 3 KİLO – 9 GÜNDE 9 KİLO

3 günde 3 kilo ve 9 günde 9 kilo detoks programlarıyla oluyor. Danışanımın bana geldiğinde ona 9 gün detoks programını al zayıfla demiyoruz, zaten böyle bir dünya yok. Öncelikle danışanımın gereksinimlerine bakıyoruz, vücut kitle endeksine bakıyoruz. Master Beslenme Kulübümüze gelip analizleriniz yapılıyor, burada bilgi alışverişleri yapılıp beden dilinize göre size bir beslenme programı hazırlanıyor. Sağlık problemleriniz varsa, kalp hastasıysanız, şeker hastasıysanız, tansiyon hastasıysanız bunları uygulamanız mümkün değildir. Kesinlikle bir koç aracılığıyla birlikte yol almanız gerekiyor.

MUTLAKA BİR KOÇ EŞLİĞİNDE ZAYIFLANMALIDIR

İlk önce 3 günlük detoks programını uygulayıp, bedeniniz size ne cevap verdiyse beden size şöyle bir şey söyler, 3 günlük detoks programı uygularsınız hiç etkilenmedim, ben kendimi enerjik hissediyorum, ben kendimi iyi hissediyorum, derseniz evet o zaman 9 gün devam edebiliriz. Bunu 72 gün yapan var, yapamayan var. Bedeninizin diline göre sizlere program ayarlanacaktır. İşte detors programları yapılırken özellikle yine altını çiziyorum mutlaka bir koç aracılığıyla yapılmalıdır.

Detoks nedir, biraz açıklayabilir misiniz?

DETOKS ARINMAKTIR

Bu işin içerisine ilk girdiğimde 4 yıl önce herkes detoks diyordu, ben de düşünmüştüm bu detoks nedir, diye. Detoks sıvı beslenmedir. Bedeni arındırmaktır, bir anlamda. Instagram sayfamda sürekli yayınlıyorum, detoks arınmaktır, detoks sıvı beslenmektir, detoks kilo vermektir, sağlıklı yaşamdır, tertemiz olmaktır, diye.

Zaman zaman kendimizi yenilemek için detoks yapmalıyız, illa ürünlerle yapacağız diye bir şey de yok. Detoks ek gıda takviyeleri ile yapıldığında sıkılaşmanızı sağlar. Eğer buna imkanımız yoksa haftada bir gün, on beş günde bir gün ya da ayda bir gün mutlaka sıvı beslenelim.

Sertifika veriyorsunuz, bunun yanı sıra iş imkanı da sunabiliyor musunuz?

Bana iş imkanı için gelen de var, nedir, asgari ücret mi veriyorsunuz, diye soranlar da var. Hayır öyle bir şey değil, Network Marketing sistem. Sadece böyle söyleyebilirim. Ev kadını olabiliriz, iş yeri sahibi olabiliriz, birçok iş yeri var, güzellik salonlarımız, berberlerimiz, kuaför salonlarımız var. Biz söyle söylüyoruz, hayatınızda mutlaka bir B planınız olsun.

İKİNCİ BAHARIMI BULDUM

Bunu hepimiz gerçekleştirebiliriz, ona bakarsanız ben de tekstilden emekliyim. 22 yıllık bir çalışma hayatım var. Emekli oldum aslında tam da her şey bitti buraya kadar mı Figen Köksal derken, bu işin içerisinde ben ikinci baharımı buldum, diyebilirim. Her şeyden önce iyi gelmek bana çok iyi geliyor. Bir başkasına iyi geldiğim için de her gün bunun üzerine ne koyabilirim, ben karşımdaki danışanıma başka ne verebilirim, ne söyleyebilirim, nasıl üzerine koyabilirim, hep bunun çalışmalarını yapıyorum. Hem kendimizi geliştirmiş oluyoruz, hem de karşımızdakilerin ihtiyaçlarına cevap vermiş oluyoruz.

MUTLAKA BİR B PLANINIZ OLSUN

Her zaman bir B planımız olsun, mesela ben hayal bile edemeyeceğim bir şeyi gerçekleştirdim, araba planını kazandım. Gerçekten daha önce evet, kazanılır mı, kazanılmaz mı, aman ben nereden kazanacağım ki gibi şeyler asla söylemeyin. Eğer bir konuda başarılı olmak istiyorsanız, ne olursa olsun, hedefe ulaşmak için başaracağınıza inanmanız yeterlidir. İnsan isterse her şeyi gerçekleştirebilir.