SON DAKİKA

Hileli ürün kullanan firmaya ihale vermişler

Bu haber 26 Şubat 2020 - 18:44 'de eklendi ve 113 views kez görüntülendi.

Adana  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün gıdada taklit ve tağşiş yapan, hileli ürün kullandığı için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sayfasında yer alan firmaya defalarca yemek ihalesi verdiği öne sürüldü.

İHALE YAPILDI AMA…

İddialara göre Tuğra Haf. Taş. Nak. Yapı Taah.  Yemek. Hizmeti. İth. İhr. LTD adlı firmanın yapılan kontrollerde başta Huzurevi’nde kalan yaşlılar olmak üzere Sosyal Hizmetlerin Adana’daki tüm kurumlarına yemek veren firmalardan biri  olarak hileli ürün kullandığı ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı da söz konusu firmanın ismini resmi web sitesinde yayınlandı. İddialar bununla da sınırlı değil.  İl Müdürlüğü 30.12. 2009 tarihinde taşımalı yemek hizmet alım ihalesi yaptı. Kurum ihaleyi 2 ayrı firmaya verdi.

KURUMUN FLAŞ DİSKİNİ

KULLANIP İHALE ALMIŞLAR

Bu iki firmada şikayet üzerine ihale verilmesine rağmen yemek işini yapamadı. Kamu İhale Yasasına göre doğrudan temin en fazla 2 kez yapılır ama bazı firmalar 6-7 kez doğrudan teminle yemek işini kurumu zarara uğratacak şekilde yapmaya devam etti. Maliyet üzeri verilen işlerle kurum binlerce lira zarara uğratıldı. Bu arada ihale alan firmalardan birinin muhasebecisi önce tutuklandı, bir kaç ay sonra da ev hapsine mahkum oldu. Bir büyük iddia ise kurumun flaş diskini alan bir firma bunun içindeki bilgileri kullanarak ihale aldı. Yani kurumun gizli belgeleri kullanıldı.

Özel haber- Murat Yıldız