Güney Adana Kalkınma Programı ödül aldı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Güney Adana Kalkınma Programı ödül aldı

Bu haber 21 Mart 2019 - 15:14 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Güney Adana Kalkınma Programı; İçişleri Bakanlığımızca vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıcı, farkındalık oluşturan ve örnek olabilecek projelerin teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen ve 81 ilden 1102 projenin katıldığı “Projem Türkiye; Mülki ve Yerel Yönetimlerde Yeni Fikirler ve Örnek Uygulamalar Yarışması”nda “Vatandaş Odaklı” kategoride ödüle layık görüldü.

Ankara’da düzenlenen ödül töreninde Vali Mahmut Demirtaş, ödülü İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun elinden aldı.

Ödül töreninde bir konuşma gerçekleştiren İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, şehirlerin kalkınması için yerel yönetimlerin çalışmalarının önemli olduğunu dile getirdi.

Şehirlerdeki izlerin bizi biz yapan izler olduğunu belirten Bakan Soylu, “Şehirlerdeki izler sokağa adım attığımızdan itibaren şehirde ve onu yönetenlerle ilişkilidir. Biliyorsunuz çukur eylemlerini yaşadık. Diyarbakır Ulu Cami’yi, Dört Ayaklı Minare’yi tahrip ettiler. Ama bunlar rastgele seçilmiş hedefler değildir. Belediyeleri illegal yapılara verenler, terör örgütünü güçlendirerek şehirleri de kimliksizleştirmek istediler. Şehirlerimizin ruhunu kaybetmeyi göze alamazdım. Çukur açan değil, çukur kapatan yönetim her vatandaşın hakkıdır. Ülkemizin geleceği önemlidir. Şehirler üzerinden Türkiye’nin geleceğini tahakküm altına almaya çalışan bir anlayışa karşı bu gayreti ortaya koyuyoruz. Bir kalp doktoru gibi ilk önce tıkalı damarları açtık. Bu dönüşümü huzur ve refahı hak eden milletimiz için yaptık.” dedi.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Doğu ve Güneydoğu’da terörle mücadele noktasında yapılanlara değinerek “Vatandaşlardan çok güzel şeyler duyuyorum; ‘Doğu Ekspresi’nde yer bulamıyoruz’ diyorlar. Otellerde boş yer yok. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bugün kabuğunu kırmıştır. ‘Makus talihi’ diye ifade edilen kısır döngüyü de kırmıştır. Türkiye’nin kalkınmasında artık Doğu ve Güneydoğu Anadolu da topa girmiştir. Yüksekova’ya gelen yolcu sayısı 190 bin oldu. Diyarbakır’da turist sayısı 2018’de 421 bin 380’e yükseldi. Şehrin nasıl geliştiğini ve terörle mücadeleye nasıl yansıdığının işaretidir” dedi.

“Türkiye’nin kalbiyle, gönlüyle güçlü adım atan yöneticilere ihtiyacı var. Yerelde üretilen projeleri kendi adıma çok önemsiyorum” diye konuşan Bakan Soylu, 81 ilden 1102 projenin katıldığı yarışmada 51 proje sahibine ödül verdi.

Vali Demirtaş ise ödül töreninde yaptığı açıklamada “Vatandaş Odaklı” kategoride ödüle layık görülen Güney Adana Kalkınma Programı ile geliştirdikleri onlarca proje ve destekleyici alt faaliyetler ile eğitimden sağlığa, istihdamdan sosyal uyuma kadar farklı çalışma alanlarında vatandaşların hayatlarına dokunarak kültürel bir kentsel dönüşüm hareketi gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Çukurova’nın gözbebeği Adana’yı tarihi ve doğal güzellikleriyle stratejik konumunun sunduğu avantajlarla her anlamda yeniden ayağa kaldırmak için çalışmaya devam edeceklerini belirten Vali Demirtaş, aldıkları bu ödülün yapacakları işlerde kendilerini daha da yüreklendirdiğini ifade etti. Güney Adana Kalkınma Programı’nın hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutladığını belirten Vali Demirtaş, kendilerini ödüle layık gören İçişleri Bakanlığı yetkililerine teşekkür ederek Sayın Süleyman Soylu’ya da saygılar sunduğunu dile getirdi.