Fekeli kadınlar lavanta yetiştirecek | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Fekeli kadınlar lavanta yetiştirecek

Bu haber 18 Kasım 2018 - 16:03 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.
Çukurova çiftçisinin alın teri ve emeğinin daha çok değer bulması için kırsal kalkınma projelerine büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, Feke İlçesi’nde uygulamaya konulan ‘Feke Lavanta Kokacak Projesi’ne tam destek verdi. Eğitime Sosyal Katkı Derneği’nin (ESKADE) yürüttüğü projede Tapan bölgesindeki 5 köyde yaşayan kadın üreticilere 72 saatlik eğitim verildi, uygulama alanına ilk lavanta fideleri dikildi.
LAVANTA’NIN KATKA DEĞERİ ÇOK YÜKSEK
Gıdadan tekstile, kozmetikten ilaç sanayine önemli bir kullanım alanına sahip lavanta çiçeğinin Fekeli kadınlara ekonomik kazanç olarak yansıması amacıyla hazırlanan Feke Lavanta Kokacak Projesi, Tapan bölgesindeki Paşalı, Uğurlubağ, Akoluk, İncirci, Tokmanaklı mahallelerinde uygulamaya konuldu. Eğitime Sosyal Katkı Derneği’nin oluşturduğu projeye Hüseyin Sözlü ve Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, tam destek verdi. ESKADE Başkanı Şaziment Ertekin Demirkıran koordinasyonunda projeye dahil olan köylü kadınlar, Paşalı Ortaokulu bahçesinde oluşturulan uygulama alanında 72 saatlik teorik eğitimin ardından ’nin temin ettiği lavanta fidelerini toprakla buluşturdu.
BAŞKAN SÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR
Feke’de alternatif ürün çeşitliliğini arttırmaya yönelik yürütülen projede mor renkli lavanta çiçeğinin köylü kadınların yüzünü güldüreceğini belirten Şaziment Ertekin Demirkıran, kendilerine tam destek veren ’ye teşekkür etti. Sertifikalı eğitim programının sonunda Farsaklar Piknik Alanı’nda köylü kadınları misafir eden Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel ise bu değerli bitkiyi, kazancını ve nasıl yetiştirileceğini görmeleri için Isparta gezisi sözü verdi.