FATMA GİRİK DÖRT YAPRAKLI YONCA | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

FATMA GİRİK DÖRT YAPRAKLI YONCA

Bu haber 24 Ocak 2022 - 19:05 'de eklendi ve 196 views kez görüntülendi.

Bugün üzücü bir haberle sarsıldım. Türk sinemasının dev isimlerinden, dört yapraklı yoncanın güzel mavi gözlü prensesi Fatma Girik de aramızdan ayrıldı. Türk sinemasının en önemli isimlerindendi. Onun filmleriyle büyüdük; onun filmleriyle hayaller kurduk; onun filmleriyle çok çile çekse bile haklı olanın kazandığına inandık; kötülerle ve kötülüklerle savaşmayı öğrendik.

12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul’da Sultanahmet’te doğan Fatma Girik; Hayri Girik ve Münevver Girik’in iç çocuğundan biriydi. Kardeşleri Müeeser ve Günay Girik’ti. Babası dalgıçtı, annesi ise ev hanımıydı. İstanbul Cağaloğlu Kız Lisesi’ni bitirdi. Bu dönemde annesiyle birlikte filmlerde figüranlık yaptı. 1957 yılında ilk başrolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı “Leke” filmiydi. Bu filmin ardından birkaç yapımda daha oynadı. 1960 yılında Mehduh Ün’ün yönettiği “Ölüm Peşimizde” filmiyle Girik oyunculuk dünyasından adından söz ettirdi.

180’in üzerinde filmde rol aldı. Pek çok ödül kazandı.  Ödülleri:

1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü– Keşanlı Ali Destanı

1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü– Sürtüğün Kızı

1969 Adana 1. Altın Koza Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü– Ezo Gelin

1970 Adana 2. Altın Koza Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü–Boş Beşik

1971 Adana 3. Altın Koza Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Acı

1998 Antalya 35. Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü – Sürtüğün Kızı

2007 Ankara Uluslararası 18. Film Festivali Aziz Nesin Emek Ödülü

“Söz Fato’da” adlı televizyon programı da yaptı, şarkıcılık da… Bir dönem Yeşilçam’da aileye hitap eden filmler dışında çekilen seks filmleri furyası vardı. O dönemde oyuncular şarkıcılığa yöneldiler. Ankara Mimarlık Fakültesi öğrencisiyken Fatma Girik’i de Zeki Müren’in alt kadrosunda Ankara Maltepe’de izlemiştim. Yeşilçam’daki sahne modasına o da uymuştu.

El attığı her konuda başarılı olan sanatçımız 1989- 1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı.

Fatma Girik, 1970 ve 1980 yıllarında sinema tarihine damga vurmuş dört yapraklı yonca diye bilinen dört kadın oyuncudan biridir. Bu oyuncular Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Türkan Şoray’dır. Şimdi bu yoncanın bir yaprağı koptu. İçimiz kan ağlıyor. “Ölüm kötü bir şey değil, kötü olsaydı Allah vermezdi. Bizler öleceğiz, yeniler gelecek.” diyerek ölümü bile olgunlukla karşılayan sanatçı 79 yaşında hayata veda etti. Allah rahmet eylesin. Milletimizin, sevenlerinin, ailesinin, sanat dünyasının başı sağ olsun.

Harika Ufukharikaufuk@hotmail.com