“Emeklinin hakkını emekliden başkası alamaz” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

“Emeklinin hakkını emekliden başkası alamaz”

Bu haber 20 Mart 2020 - 13:32 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Disk Emekli Sen Çukurova Şube Başkanı Zeliha Divarcı ülkenin tüm dünya ile birlikte çok zor günler geçirdiğini belirtti. Divarcı, emeklilerin bu zor günlerde hayatlarının daha da zorlaştırıldığına değindi. Emeklilerin her zaman yanında olduklarını belirten Disk Emekli Sen Çukurova Şube Başkanı Zeliha Divarcı, emeklinin hakkını emekliden başka hiç kimsenin alamayacağını ifade ederek, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Başkan Divarcı açıklamasında şunları kaydetti:

“ Ülkemiz tüm dünya ile birlikte yine çok zor bir sarmaldan geçiyor. Ve maalesef emekliler için hayat daha da zorlaşıyor. Bu bulaşıcı hastalık başımıza çökmüş durumda. Biz emekliler kendimizi daha iyi ifade edebilmek için birleşmek zorundayız. Emekli olmak ne demek diye sözlük anlamına baktığımız zaman şunu görüyoruz;

‘’Yasalara göre belirlenmiş olan çalışma süresini dolduran ve yaşlılık, hastalık gibi bir nedenle işiyle ilgisi kesilerek kendisine bir çalışma karşılığı olmaksızın aylık bağlanmış olan kişi.’’ Kısacası ‘’Emek veren, bir işi emeği ile yıllarca dolduran kişinin artık dinlence vakti’’oluyor.

Burada can alıcı cümle şurası ; ‘’Bir çalışma karşılığı olmaksızın geçmiş yıllarına istinaden aylık bağlanmış kişi.’’

Dünyanın her yerinde ‘’Çalışmak’’ kavramı aynı.  Geçmiş yıllardaki çalışma hayatımız kastediliyor burada. Ancak çalışma şartları farklı ve adalet ve eşitlik derecelerinden çeşitli uzaklıklarda. Malumunuz gelişmiş ülkelerde ki çalışma şartları ile bizim ülkedeki çalışma şartları çok farklı. Hayatımızın büyük bölümünü bu kötü şartlarda çalıştıktan sonra, İşte artık Emekli oluyorum diyoruz.

Ancak bunu dediğimiz anda artık rahat edeceğimiz, dinleneceğimiz bir hayat umuyoruz. Ama bizim ülkemizde bu aşamada iş daha da kötüye gidiyor. Ve emekli,  çalışma yıllarından daha kötü günlere dönüyor. Ve de ülkesel, küresel felaketlerde, kötü olaylarda emekliler en kötü pozisyonda yakalanıyorlar. Bu sorunlar karşısında sesimizi daha gür, daha kuvvetli duyurabilmek için örgütlenmekten başka çare yoktur.

Gücümüze güç, sesimize ses, hakkımıza hak katmak için Disk Emekli Sen de bir aradayız, daha da çoğalacağız.

Emeklinin hakkını emekliden başkası alamaz.