DSP ADANA İL YÖNETİMİNDEN YARDIM GECESİ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

DSP ADANA İL YÖNETİMİNDEN YARDIM GECESİ

Bu haber 27 Ağustos 2021 - 10:26 'de eklendi ve 115 views kez görüntülendi.

Demokratik Sol Parti Adana İl Yönetimi ülkede ve bölgemizde çıkan yangınlardan dolayı yangın zedelere yardım amaçlı gece düzenledi. Yoğun katılımın sağlandığı gecede kazanımlar yangın bölgesindeki vatandaşa yardım amaçlı gönderilecek.

YARALARA MERHEM OLMAK İSTİYORUZ

Gecede konuşma yapan DSP Adana İl Başkanı Erhan Saltuk,  “Bilindiği üzere ülke olarak, afetlerden dolayı bir kaosun içindeyiz. Biz de DSP Adana İl yönetimi olarak bu yaralara bir merhem olmak adına bu geceyi düzenlemiş bulunmaktayız. Katılım sağlayan herkese duyarlılıklarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Demokratik Sol Parti her zaman halkın yanındadır ve yanında olmaya devam edecektir” diyerek konuşma yapması adına DSP Parti Meclis Üyesi Hakan Buldu’yu davet etti.

DSP Parti Meclis Üyesi Hakan Buldu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“ Öncelikle bu organizasyonda emeği geçen ve katılım sağlayan herkese teşekkür ediyor ve hoş geldiniz, diyorum. Bugünün tarihinin ayrıca bizim için çok büyük önemi var, 26 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında başlayan ve zaferle sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesinin yıl dönümü, kutlu olsun… Gönül isterdi ki bu akşam bir araya gelmemize vesile olan çok daha güzel ve mutlu gerekçemiz olsaydı, maalesef bu akşam bizleri bir araya getiren ülkemize ve yurttaşlarımıza yaşadıkları yıkımlar nedeni ile bir nebzede olsa yardımcı olmak amacı ile toplamış bulunuyoruz.

HÜKÜMETİN TEDBİR VE ÖNLEM KONUSUNDA HİÇBİR ÇALIŞMASI OLMAMIŞTIR

Art arda yaşadığımız afetler bize göstermiştir ki önceki yıllarda yaşadığımız yıkımlar unutulmuş, hükümetin tedbir ve önlem konusunda hiçbir çalışması olmamıştır. Ülkemizin ciğerleri ormanlarımızda neden ve nasıl çıktığı muamma olan yangınlarda gördük ki yangına müdahale edecek organize kurum, tam donanıma sahip yetişmiş ekiplerimiz bulunmamaktadır.

THK HALKTAN ALDIĞI BAĞIŞLARI NEREDE KULLANMIŞTIR?

Bu da yetmezmiş gibi Cumhuriyet tarihimizin en önemli kurumlarından biri olan Türk Hava Kurumu hangi sebeple olduğu bilinmez, pasifize edilmiş, mevcut uçaklarımız cezalandırılır gibi atıl duruma getirilmiş, yerine kullanılmak üzere yenileri alınmamıştır. Peki, bu kurum halktan aldığı bağışları nerede kullanmıştır?

BU NASLI BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIDIR?

Yaşadığımız diğer bir acı ise sel felaketleri, bunlarda mı kader? Çok katlı binalar yapılsın diye dört yüz metre olan dere yataklarının on beş metreye düşürülmesi nasıl bir akıl tutulması, nasıl bir belediyecilik anlayışıdır? Kontrolsüz kesilen, daha açık söylemek gerekirse çoğu imar rantı uğruna katledilen ormanlar nedeni ile yaşanan heyelanları konuşmayalım mı?

Ülkemizin gerçeği depremler yokmuş gibi, çarpık ve çok katlı kentleşmelere izin veren zihniyetleri sorgulamayalım mı? 1999 depremi sonrası çıkarılan deprem yönetmeliği uygulanıyor olsaydı, bu kadar can ve maddi hasar olur muydu?

Bütün bunlar gösteriyor ki, yaklaşık 20 yıldır iktidarda olan AKP bu konularda sınıfta kalmıştır. Sınıfta kalan sadece AKP hükümeti değil, yaşanan bu afet ve yangınlarda müdahalelere köstek olup eleştiri yapan Ana muhalefet ve diğer partilerde sınıfta kalmıştır. Ülkedeki iktidarı eleştiren muhalefet başımıza gelen afet ve olayları olduğu zaman değil, bu tür olaylar yaşanmadan önce uyarı, ikaz ve önerilerini yapmak ile görevli ve sorumludurlar.

Biz DSP olarak acilen can ve mal kayıplarını en aza indirecek bir ‘afetbakanlığı’ kurulmasını, bu bakanlıkta eş, dost, akraba değil, konusunda uzman kişilerin yetkilendirilmesini şiddet ile tavsiye ediyoruz.

Bunun için,

Biz sana mecburuz DSP,

Türkiye sana mecbur DSP…”