Doç. Dr. Dursun Ali Tökel ÇÜTAM'da Konferans Verdi | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Doç. Dr. Dursun Ali Tökel ÇÜTAM’da Konferans Verdi

Bu haber 11 Mart 2020 - 17:06 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi’nin bu haftaki konuğu Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dursun Ali Tökel oldu. Doç. Dr. Tökel “Mitoloji/sizlik: Yitik Mitle Kendi Kalmak” başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla bir araya geldi.

Konuşmasına mitlerden bahsederek başlayan Doç. Dr. Tökel, mitlerin yaratılışa dair öyküler olduğunu, bu öykülerin ise bir şeyin nasıl yaratıldığını ve nasıl var olmaya başladığının bilgisini verdiğini söyledi. Mitlerin her zaman yaratılışla ilgili bilgiler verdiğini, bir şeyin yaşama nasıl geçtiğini veya ‘bir davranışın, bir kurumun, bir çalışma biçiminin’ nasıl oluştuğu hakkında bizi aydınlattığını ifade eden Doç. Dr. Tökel Mitoslar hakkında da bilgiler aktardı.

 Doç. Dr. Tökel: “Mitoloji/Sizlik: Yitik Mitle Kendi Kalmak”

Doç. Dr. Tökel, mitosların insanın derinlerde yatan kaygılarını, korkularını, umutlarını, isteklerini dile getirdiğini belirtti. Konuşmasına, mitolojinin edebiyatımızdaki yeri hakkında çeşitli bilgiler vererek devam eden Doç. Dr. Tökel, mitolojimizin Orhon devri hariç edebiyatımızın bir malzemesi olmadığını, Uygur devrinde maniheist-Budist mitolojinin, Karahanlılar devrinde ise İslam milletleri ile İsrailiyyat mitlerinin geldiğini söyledi.  Toplumların kendi mitlerini bilmedikleri zaman edebiyat başta olmak üzere birçok konuda başka toplumların mitlerinden yararlanmak zorunda kaldıklarını ifade eden Doç. Dr. Tökel kendi mitolojilerini bulmak için de başka milletlerin mitolojilerine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Mitlerin yaşamımızda kapladıkları alandan da bahseden Doç. Dr. Tökel gerek edebiyatta gerekse günlük yaşam içerisinde birçok konuda, bir hikâyeyi yorumlarken veya bir davranışı anlamlandırmaya çalışırken mitlerden yararlandığımızı ve mitolojinin birçok konuda karşımıza çıktığını ifade etti.

Konuşmasını tamamladıktan sonra ÇÜTAM Katılımcılarından gelen soruları da yanıtlayan Doç. Dr. Dursun Ali Tökel’e katkı ve katılımlarından dolayı Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik ve ÇÜTAM Yönetim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Nuran Öztürk tarafından plaket takdim edildi.