ÇUKUROVA TÜYAP 14. KİTAP FUARI İZLENİMLERİM | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

ÇUKUROVA TÜYAP 14. KİTAP FUARI İZLENİMLERİM

Bu haber 03 Mart 2022 - 18:41 'de eklendi ve 119 views kez görüntülendi.

Çukurova 14. Kitap Fuarı dün akşam bitti. Ben de izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Genelde ocak ayının ilk veya ikinci haftasında açılan fuar bu yıl şubat ayının ortalarına sarktı. 19-27 Şubat arasında dokuz gün boyunca kitapseverlerle yazarlar hasret giderdiler.

Bilindiği gibi en son 2020 yılının Ocak ayında 13. Kitap fuarı olmuştu sonrasında da salgın patlak vermişti. Benim “Düşlerin Rengi” adlı öykü kitabımla “Denizkızı ve Özgürlük” adlı masal kitabım fuara yetişmemişti. Salgın hastalık da ortalığı kasıp kavurunca biraz daha öteledim ve 2020’nin eylülünde iki kitabımı da yine Ürün Yayınevinden çıkardım. 2021’deki fuara hazır olsun diye düşündüm. Ancak pandemi nedeniyle haklı olarak 2021’de fuar açılmadı. Bu yıl da açılıp açılmayacağı şüpheliydi. Hatta bu yıl fuara katılıp katılmama konusunda tereddüt içindeydim.

Çocuk gelişim uzmanı kızım Seda Kara bu yıl ilk kitabını çıkardı.”İkizlerin San Marino Macerası” adlı çocuk öyküsü fuardan bir gün önce elimize geçti. Böyle önemli bir dönüm noktasında kızımın yanında olmam gerekir düşüncesiyle biraz da gözümü karartarak fuara katıldım. İyi ki de katılmışım. Bu arada fuarda anne-kız olarak yan yana kitap imzalamak da çok farklı bir duygu.

Bu yıl insanların fuara bu derece ilgi göstereceklerini düşünmüyordum. Geçen yıllara oranla katılımcı sayıları da ziyaretçi sayıları da neredeyse yarı yarıya azalsa da çok güzel bir fuar geçirdik. Adanalı hemşerilerim çok bilinçliler. Herkes hem kendilerinin hem de çocuklarının maskelerini takmıştı. Sarılma, kucaklaşma, tokalaşma alışkanlıkları da bırakılmıştı. Gerçi maske nedeniyle okurlarımızın adlarına kitap imzalarken isimlerini birkaç kez tekrarlattık ama olacak o kadar! Sağlık her şeyin başıdır.

Temizlik, güvenlik, destek en iyi şekilde sağlanmıştı. Dezenfektanlar, maskeler ve sağlık açısından uyarıcı yazılar unutulmamıştı. Lavaboların temizliği de gayet iyiydi. Görevliler kibar, nazik ve güler yüzlüydüler. Yöneticiler en yüksek seviyede sağlık ve güvenlik kurallarını düşünmüşlerdi. Sayelerinde sorunsuz bir kitap fuarı geçirdik. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.  Darısı gelecek yıllara olsun.

 

 

Harika Ufukharikaufuk@hotmail.com