ÇOCUKLARLA YOLCULUK | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

ÇOCUKLARLA YOLCULUK

Bu haber 25 Haziran 2021 - 16:38 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

Çocuklarla yola çıkacağınızı ilk söylediğinizde insanların tepkisi ne oluyor? Biraz düşünüp, hatırlayabilirsiniz de ya da hemen bu cümleyi okurken duyduklarınızı sıralıyor da olabilirsiniz. “Aaaaa! Çocuklara yazık, o kadar yol gidilir mi?”, “Şimdi, o geziden, tatilden bir şey anlamayacaksınız?” veya “Çocuklar büyüyünce gitseydiniz bari! İleride hatırlarlardı onlar da!” Bu tip yorumlar yapanlardan hızla uzaklaşabilirsiniz. Eskisi kadar kalmadı yorum yapanlar diye düşünsek de bir yerlerde var olmaya devam ettikleri gerçeğiyle yüzleşiyoruz.

Her anne baba çocuğu ile yolculuk deneyimini yaşamalı. Bu seyahatler anne ve baba için belki biraz yorucu olacaktır ama çocuk için özel bir deneyim de olacaktır. Yolculuğu beraber keyifli hale getirmek için yapılan etkinlikler ile çocuğun iç dünyasını keşfetme şansı olacaktır. Yorulmak bu işin cilvesi olacak.

Uzun yolculuklarda araba ile seyahat ediyorsanız “Bulutlara bakıp, benzetme oyunu” oynayabilirsiniz. Ya da arabaya uzun zamandır oynamadığı fakat yaşına uygun oynayabileceği oyuncaklar yanınıza alabilirsiniz. Yolculukta okul öncesi çocuklar için mutlaka yanınızda kâğıtlar, kalemler bulundurmalısınız. Okuma – yazma öğrenen ve bilen çocuklar için okuma yapacakları kitaplar yanınıza alabilirsiniz.

En sevilen seyahat oyunlarından biri sorular sormak ve cevapları not almak. Fikirleri öğrenmek için ve arabada sohbet etmek için harika bir fırsat olacaktır. Kelime oyunları da dil ile oyun oynamaktan hoşlanan çocuklar için çok keyifli oluyor. “Bir hikâye uydur.” oyunu da yine çocukların kelime hazinelerini geliştirirken eğlendirecektir.

Araba da çok malzememiz yok ama yolculukta sıkılıyoruz diyorsanız eskilerden “şaşıran eşek” adlı oyunu oynayabilirsiniz. El- göz koordinasyonunu sağlarken, dikkat becerisini de geliştirmektedir. Parmak güreşi ve farklı parmak oyunları ile eğlenmek mümkün olacaktır. Peki, bütün bu oyunları oynadınız ve arabada hala sıkılan çocuğunuz var. Bırakın biraz da sıkılsın! Oynadıkları oyunlardan sonra kalan boş anında sıkılan çocuk üretmeye de başlayacaktır. Kendi kendine bir şeyler yapmayı deneyecektir. Kendini başına zaman geçirmeyi deneyimlemesi için de fırsat verilmelidir. Hayatta her anında bir aktivite içinde olamayacağı zamanlar olacaktır. Bu zamanların da bir provası olarak, neler yapabileceğini düşünür.

Teknoloji hayatımızın içinde var. Çocuklar ne kadar geç tanışırlarsa o kadar iyi diyoruz. Çocuğunuz teknoloji ile tanıştıysa yol boyunca teknolojik aletleri kullanmalarına izin vermeyiniz. Ev ortamında nasıl süreli kullanıyorsanız, seyahatlerde de süreli olmasına özen gösterilmelidir.

Uçak ile yapılan yolculuklar daha kısa sürdüğü için çocuklarımızla sohbet ederken zaman geçip gitmiş bile olabilir. Havaalanlarında uzun bekleme zamanları seyahatten daha zorlayıcı olabiliyor. Asıl etkinlikleri belki de bekleme sırasında yapmak gerekecektir. Havaalanlarında pandemi önlemleri kapsamında çocuk oyun alanlarının kullanımına devam edilmiyor olabilir. İşte o zaman yer oyunları oynanabilir. Hayvan taklitleri ile yürümek, taklitler ve gürültü yapmadan ses denemeleri yapılabilir. Bekleme alanında uçakların kalkış ve inişlerini görebildiğiniz bir yerdeyseniz, bu anı izleyip bu konu hakkında konuşabilirsiniz. Uçakların kendi başına geriye doğru gidemediğini duymak çocuklara çok ilginç geliyor.

 

Tren ile yapılan yolculukların en büyük avantajı tren içinde dolaşabiliyor olmak. Oturmaktan bacakları uyuşan çocuklara ve hareketsizlikten sıkılan çocuklara çok iyi gelecektir.

Seyahatlerin zorlukları olacağını hepimiz biliyoruz. Biz yetişkinler için de zorlayıcı olduğunu düşündüğümüzde çocukların sıkılmaması mümkün değil. Hem kendimizi hem de çocuklarımızı yolculuk için hazırlamalıyız. Motivasyon çok önemlidir. Yolculukta neler yapmak istediklerini sormak, yanlarına almak istedikleri eşyaların olup olmadığını sormak çocukların kendini hazırlamasına yardım edecektir. Kendi kararlarını vererek, sorumluluk almalarına da yardım etmiş olacaksınız anne- baba olarak.

Yaz tatilinin başlamasına sayılı günler kalırken herkese iyi tatiller diliyorum. Yolculuklarınızın mutlu, huzurlu ve sağlıklı geçmesi dileğiyle…

 

 

SEDA KARAsedakara01@yahoo.com.tr