CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Üretenlere Destekler Artırılmalıdır. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Üretenlere Destekler Artırılmalıdır.

Bu haber 18 Kasım 2018 - 15:54 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

; KİT Komisyonunda Halk Bankasının 2015,2016 yıllarına ait Sayıştay denetim raporları üzerinde söz alarak çeşitli sorunları dile getirdi.

 Zeybek; Esnaf ve Zanaatkârlar üreten, yaratıcı insanlarımızın oluşturduğu mesleki dayanışma guruplarıdır. Bir anlamda kendine istihdam sağlayan, geçimini yapmış olduğu faaliyetlerle karşılayan ve devlete vergi verenlerdir. Esnaf ve zanaatkârlar yaratıcı insanlardır, zorunlu kalmadıkları sürece devletinden herhangi bir yardım talebinde bulunmazlar. Piyasa koşullarının bozulması ve daralma nedeniyle; Esnaf, zanaatkârlar ve KOBİLER ekonomik sıkıntı yaşamaktadırlar.

   Zeybek;1951 yılından beri Halk Bankasına yetki verilmesiyle birlikte; Banka tarafından esnaf, zanaatkâr ve KOBİ’lere kullandırılan kredilerin yüzde ellisi Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Hükümet kooperatifler aracılığı ile Halk Bankasının kullandıracağı kredileri 250-300 bin TL’ye çıkarmalıdır. Krediler için Maliye Bakanlığının 2019 Bütçesinden daha fazla para aktarmalıdır.

KREDİLER YETERSİZ

  CHP Samsun Milletvekili ;  Halk Bankasının Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine kullandırmış olduğu kredilerin yeterli olmadığını görüyoruz. Üretme yeteneği fazla olan meslek guruplarımıza ve KOBİ’lere kullandırılan kredilerin artırılması gerekmektedir. 2018 yılında Döviz kurlarındaki hareketlilik ve enflasyon rakamlarının yüksek seyretmesi tahsis edilen kredilerin yetersiz ve azaldığını görüyoruz.

  CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;  Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri sıkıntı içerisinde, kredi için başvuran ve gerekli koşulları taşıyan üyelerine kredi kullandıramamaktadırlar. Plasman yetersizliği sebebiyle; Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri tahsilâtı yapılan kredileri başvuru sırasına göre kullandırmaktadır.

    Zeybek; Halk Bankası yöneticilerinin, esnafın, zanaatkârın ve KOBİ’lerin mevcut ekonomik sıkıntılarını dikkate alarak, 2019 yılında kredi olanaklarını artırmasını bekliyoruz. Üretimin desteklenmesi ülkemiz ekonomisine olumlu katkılar sağlayacaktır. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine gerekli finansman desteğinin sağlanarak! Devlete yük olmayan üreten, esnaf, zanaatkâr ve KOBİ’lerin rahat nefes almalarını sağlayınız. Üretim ve üreticiye olan destekler, ülke ekonomisine olumlu yansımaları olacaktır.