Ceyhan’da BOTAŞ Kraliyeti Ve müdürün Krallığı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

Ceyhan’da BOTAŞ Kraliyeti Ve müdürün Krallığı

Bu haber 23 Eylül 2021 - 14:13 'de eklendi ve 159 views kez görüntülendi.

Ceyhan Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) müdürünün hukuk tanımazlığı ve şirketi kraliyet kendisini de kral sanma iddiaları adeta dudakları uçuklattı. BOTAŞ’ın kampusu içerisinde bulunan, kiracı- işletmeci sıfatı ile hizmet veren Özel İlkay Ayas Anaokulu’nun bölge müdürü Mehmet Tecimen tarafından sistematik baskı ve mobinglerle eğitim faaliyetlerine son verildiği iddialar arasında yer aldı.

İddialar üzerine Özel İlkay Ayas Anaokulu sahibi Fatoş Cankurt’la bir araya gelerek konu ile ilgili bilgiler aldık. Bahsin geçtiği yer de yargı kararının olduğunu belirten Cankurt, “Kiracılık ilişkisinin tespiti davası mevcut olmakla, dava sonuna kadar tahliyenin önlenmesi hususunda yargı kararı mevcuttur. Hiç kimse hukukun üstünde değildir” dedi.

Özel İlkay Ayas Anaokulu’nun sisteme göre açık ve halen öğrenciler ve personelin okulda devam ettiğini belirten Cankurt, 13 Eylül tarihinden itibaren biz BOTAŞ’ın kapılarından giremedik. Okul eğitim ve öğretime devam etmiyor, içeriye alınmıyoruz. Yargı kararımızın olmasına rağmen Botaş Müdürü Mehmet Tecimen, bize yargıyı tanımadığını bizzat söyledi. Mağduriyetimizin giderilmesi için yetkilileri göreve çağırıyorum” diye konuştu.

Adalete sonuna kadar güvendiğini belirten Fatoş Cankurt, mücadelesini sonuna kadar devam edeceğinin altını çizdi. Olayı mahkemeye taşıdıklarını kaydeden Cankurt, “ Ben bir eğitmenim, öğretmenim, öğrencilerimin eğitimden uzak kalması beni oldukça üzüyor. Biz hukuk devletindeyiz, adalete güveniyor ve bir an önce o şahsın cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Özel İlkay Ayas Anaokulu sahibi Fatoş Cankurt şu ifadelere yer verdi:

EĞİTİM FAALİYETLERİMİZE SON VERİLMEK İSTENMİŞTİR

“Bilindiği üzere; kurumumuz Özel İlkay Ayas Anaokulu olarak, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ)’ın kampüsü içerisinde bulunan binada, kiracı – işletmeci sıfatı ile hizmet vermektedir. Ancak bu hususta BOTAŞ’ta meydana gelen yönetim değişikliği ve bölge müdürünün değişimi ile birlikte Bölge Müdürü Mehmet Tecimen tarafından sistematik baskı ve mobinglerle eğitim faaliyetlerimize son verilmek istenmiştir.

ASILSIZ SUÇLAMALAR YÖNETİLDİ

Bu kapsamda asılsız suçlamalar yöneltilmiş, okulumuz asılsız suçlamalar sonrası defalarca denetimden geçmiş, her defasında da en küçük bir eksiklik tespit edilmeksizin tüm denetimlerden alnımızın akıyla çıkılmıştır. Bu çerçevede hızını alamayan Bölge Müdürü Mehmet Tecimen sırf kişisel hırs ve başkaca beklentilerle bu defa tarafımızı bu yerden tahliye etmek istemiş, tarafımıza tahliye ile dayanaksız tahliye ile ilgili baskılar oluşturmaya devam etmiştir.

KONU ADLİ MAKAMLARA TAŞINDI

Bu süreç böyle devam ederken tarafımızca konu adli makamlara taşınmış, Ceyhan Sulh Hukuk Mahkemesi 2020/707 E. Sayılı dosyası ile kiracılık ilişkisinin tespiti vs. konulu dava açılarak bu dava kapsamında tahliyenin önlenmesi ile ilgili tedbir talep edilmiştir. Bu talebimiz ile ilgili bir üst mahkeme olan Adana B.A.M. 5.Hukuk Dairesi 2021/930 E.2021/1227 K. Sayılı ilam sonucu dava sonuna kadar tahliyenin önlenmesi hususunda mahkeme kararı çıkmıştır.

YARGI KARARI MEVCUTTUR

Görüldüğü üzere ve yoruma hacet kalmaksızın anlaşıldığı üzere, bahse konu yerde kiracılık ilişkisinin tesbiti davası mevcut olmakla, dava sonuna kadar tahliyenin önlenmesi hususunda yargı kararı mevcuttur. Hal böyle iken, tarafımızca eğitim-öğretim faaliyetlerinin başlaması ile birlikte 01.09.2021 tarihi itibari ile bahse konu yerde bin bir türlü zorluklarla okulumuz açılmış, öğrencilerimizle eğitime başlanmıştır.

ÖĞRETMENLERİMİZİN EĞİTİM VE ÖĞRETİM VERME HAKKI ENGELLENMİŞTİR

Eğitim sezonu başlaması ve aradan 2 hafta geçmesine rağmen bu defa tamamen gayri hukuki bir şekilde, despotik bir yaklaşımla yargı kararı hiçe sayılarak 13.09.2021 tarihinde güvenlik kapısında içeriye alınmadık. Okul içinde şahsi eşyalarımıza, kitaplarımıza dahi ulaşma hakkımız engellenerek, Türkiye Cumhuriyeti içinde başka bir devlet varmış gibi, yargı kararları çiğnenerek, sırf kişisel hırs, çekişme duygusu ile çocuklarımızın eğitim hakkı, öğretmenlerimizin eğitim ve öğretim verme hakkı engellenmiştir.

BU HAKSIZLIĞA, HUKUKSUZLUĞA GÖZ YUMULAMAZ.

Ülkemizin güzide kurumlarından BOTAŞ içinde yapılan bu haksızlığın, despotik yaklaşımların hiçbir hukuki gerekçesi olamaz. Okulun sırf kampus içinde kalması ile kendi güvenlik kadrosu var diye hiç kimse kendisini hukuktan yargı organlarından üstün göremez. Bu haksızlığa, hukuksuzluğa göz yumulamaz.

JANDARMA BİLE ÇARESİZ KALMIŞTIR

Üstelik 13.01.2021 tarihinde tüm öğretmen ve kadrolarımızla kampus güvenlik kapısına gidildiğinde, kapıda bölge müdürünün, kurum avukatının bulunarak, ‘’ biz ne dersek o, bizi mahkeme ilgilendirmez’’ demesi, o an jandarmanın çağrılmasına rağmen, jandarmanın bile çaresiz kalması, okulumuza, eğitim bekleyen çocuklarımıza ulaşmamızın engellenmesi kabul edilemez. Üstelik bu günden sonra velilerimizin aranarak, ‘’ başınızın çaresine bakın okulu kapattık’’ denmesi de tam bir çağ dışılık olmuştur. Bu ülkede okul açıp kapatmak bölge müdürünün uhdesinde midir ki BOTAŞ bölge müdürü okulu kapatabiliyor? Bu ülkenin milli eğitim bakanlığı, mülki idare makamları nasıl olurda bu hukuksuzluğu göremez?

KAMUOYUNA SAYGI İLE BİLDİRMEKTEYİZ

Son durumda, yapılan haksız muameleler ve hukuksuz tutumlar karşısında; tüm hukuki yollara başvurulmuş olup; konunun yakından takipçisi olunmaktadır. Hem kurumumuzun hem öğrencilerimizin hem de velilerimizin bu şekilde ağır mağduriyetler yaşamasına sebep olan ilgili kişi ve kurumlar hakkında hukuki sürecin başlatıldığını ve okulumuzun en kısa zamanda faaliyete başlaması için tüm girişimlerde gecikmeksizin bulunulduğu kamuoyuna saygı ile bildirmekteyiz.

Kurumumuz nezdinde kayıtlı olan öğrencilerimizin mağduriyetlerinin bir an evvel giderileceği ve yaşananların telafi edileceği hususunda şüphenizin olmamasını temenni ederiz. Bu süreçte yanımızda olan, desteklerini sunan, anlayışla karşılayan tüm öğrenci ve velilerimize sevgi ve saygılarımızı sunarız.”