CEYHAN BELEDİYESİ HİZMETTE 1. YILINI TAMAMLADI | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CEYHAN BELEDİYESİ HİZMETTE 1. YILINI TAMAMLADI

Bu haber 03 Nisan 2020 - 14:05 'de eklendi ve 51 views kez görüntülendi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde  %51 gibi tarihi bir oy alarak Ceyhan Belediye Başkanlığını kazanan Başkan Kadir Aydar seçim sürecinde verdiği sözleri 1 yıl gibi kısa bir sürede bir bir yerine getirdi.

Başkan Kadir Aydar Ceyhan’ın 20 yıllık kötü kaderini değiştirmek için gelir gelmez kolları sıvadı ve 20 yılda yapılmayan ne varsa 1 yıla sığdırmayı başardı. Makam aracı kullanmak yerine bisiklet ve motosiklet kullanmak, çocuklarla parklarda oyun oynamak, pazar yerlerinde vatandaşlarla alışveriş yapmak gibi özellikleri ile sıra dışı bir başkan olduğunu kanıtlayan Başkan Aydar Ceyhan halkının 7 den 70’e sevgisini kazandı, siyasi kalıpları kırdı.

İlk İcraatı Makam Kapısını Söktürmek Oldu

1 Nisan 2019’da Ceyhan Belediyesi hizmet bayrağını devralan Başkan Kadir Aydar’ın ilk icraatı makam odasının kapısını söktürmek oldu. Şeffaf belediyecilik anlayışını benimseyerek vatandaşın makam odasına rahat bir şekilde girip sorunlarını anlatabilmesini hedefleyen Başkan Aydar daha ilk icraatında Ceyhan’da bir ilke imza attı.

Halk Günleri Düzenleyip Vatandaşın Sorunlarını Dinledi

Başkan Aydar; Sorunlarını anlatmak için Ceyhan Belediyesi’ne gelme imkânı bulunmayan vatandaşların sorunlarını dinlemek amacıyla her ayın son Çarşamba günü merkeze uzak mahallelerde halk günleri düzenleyerek birim amirleri ile birlikte sorunları dinledi, Ceyhan’ın mevcut sorunlarını yerinde inceledi.

Çamlıyol’un 20 Yıllık Yol Çilesi Son Buldu

İnönü Bulvarı’nın bozuk yolları 20 yıldır Ceyhan halkı için bir çile haline gelmişti. Büyük bir bölümü 20 gün içinde tamamlanan asfalt çalışmaları elektrik, su ve telefon hatlarını kapsayan alt yapı çalışmaları ile birlikte tamamlandı.

30 Yıldır Yapılmayan Alt Yapı Çalışması 1 Yılda Yapıldı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ a verdiği destek ile Ceyhan daha güçlü bir ilçe haline geldi.  ASKİ ve Ceyhan Belediyesi ekipleri iş birliğiyle 9 ay gibi kısa bir sürede 51.060 m alt yapı çalışması yaptı.  ASKİ, Ceyhan’da 68 km’lik ve 195 km’lik iki proje halinde yürütülen içme suyu projesi ile insan sağlığını tehdit eden 30 yıllık asbestli boruları değiştirerek yerine duktil borular taktı. ASKİ ekipleri aynı zamanda parsel bağlantısı, 4095 vidanjör ve 6552 kanal temizleme hizmeti ile Ceyhan’da alt yapı sorunlarının büyük bir bölümüne müdahale etti.

Ceyhan 1 Yılda 32 Km Asfalta Kavuştu

20 yıldır bakım ve onarım çalışması yapılmadığı, yapılan bölümleri de parke taşı ile kaplandığı için köstebek yuvası haline gelen Ceyhan’ın yolları Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın 31 Mart’ta göreve gelmesi ile birlikte asfalta kavuştu. Büyük bir zorlu mevsim koşullarına rastlamasına rağmen 1 yıl gibi kısa bir sürede 32 km yol asfalt ile kaplandı.

Görülmemiş Bir Hizmet

-Hurdadan Araç Çıkarıp 9.4 Milyon Lira Tasarruf Sağladı

Başkan Aydar; hurda araçlardan 9.4 milyon lira tasarruf sağladı.  AKP’li belediye döneminde hurdaya atılmış 22 araç Ceyhanlıların hizmetine sunuldu. Belediyenin kiralamış olduğu ihtiyaç fazlası araçlar da iade edildi. Başkan Aydar, “Ceyhan halkının tek kuruşunu dahi heba etmeyeceğiz. Aralarında kepçe, dozer, greyder, çöp kamyonu olan araçlarımız hurdaya çıkmıştı ve biz onları yeniden vatandaşlarımızın hizmetine kazandırdık” diyerek israf düzenine son verdiğini açıkladı. Görülmemiş bir hizmete imza attı.

Ceyhan Modern Bir Kent Meydanı ve Bilim Kültür Ve Sanat Merkezine Kavuşuyor

Ceyhan’ın merkezinde bulunan ve halkın güvenliği için tehlike arz etmesi nedeniyle sık sık şikâyet konusu olan Ebenin Parkı Ceyhan Belediyesi tarafından yıkıldı. Yıkılan Park’ın yerine Zeydan Karalar Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’nin de içinde bulunduğu Atatürk Kent Meydanı projesi yapılıyor. İlçenin sosyal yaşamına bilimle ve sanatla katkıda bulunacak olan bu proje aynı zamanda kadın, erkek, genç, yaşlı bütün vatandaşların bir araya gelip güzel vakit geçirebileceği, tiyatro salonları ve kütüphanesi ile bir cazibe merkezi olacak.

Parke Taşından 1.5 Milyon Lira Tasarruf Etti

Ceyhan Belediyesi, parke taşı döşeme işini kendi imkânları ile yaparak 1 milyon lira tasarrufa imza attı.  Taşeron firmaya yaptırıldığında 2.050 milyon liraya mal olacak ve 8 ayda tamamlanacak 60 bin m² bordür parke taşı döşeme işi, Ceyhan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne 25 parke ustası alarak ve kaynaklarını verimli kullanarak yaklaşık 500 bin lira maliyetle sadece 4 ayda tamamlandı.

5 Kreşin Temeli Atıldı, 5. Kreş İçin Kendi Evini Yıktı

Başkan Kadir Aydar döneminde Namık Kemal Mahallesi’ne yapılan ilk kreşin ardından sırasıyla Belediye Evleri, Burhaniye, Konakoğlu mahallelerinde semt kreşlerinin temelleri atıldı. Ceyhan’ın kuzeyi ve güneyine aynı anda hizmet götürmeyi hedefleyen Ceyhan Belediyesi 5. Kreşi Aydemiroğlu Mahallesi’ne yapıyor.  Aydemiroğlu mahalle sakinlerinin kreş talebine duyarsız kalmayan Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar kreşin yapılması için uygun bir arsa olmadığı için kendi evini yıkarak arsasını kreş için belediyeye tahsis etti. “Ceyhan’ın Çocukları Emin Ellerde” sloganı ile yapımına başlanan kreşlerle özellikle kadınların ebeveynlik kaygılarını azaltarak iş hayatına ve sosyal yaşama katılmalarının kolaylaştırılması planlanıyor.

 Hurdaya Atılan Park Bahçe Aletlerini Tamir Ettirip 1 Milyonluk Tasarruf Etti

Ceyhan Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü hurdaya atılan elektrik direklerini, çöp kutularını, çocuk oyun gruplarını, spor aletlerini,  piknik masalarını ve bankları tamir ederek yepyeni hale getirdi. Aletlerin tamir edilmesiyle Ceyhan Belediyesi 1 milyonluk tasarruf etti.

Çiçek Üreterek 800 Bin TL Tasarruf Etti

Ceyhan Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü sera kurarak çiçek üretimi yapmaya başladı. Üretim yaparak peyzaj çalışmalarında kullanılacak 172 bin 750 adet çiçek için ödenecek tutarı harcama kalemleri içinden çıkaran Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar bu çalışma ile 800 bin TL tutarında tasarruf sağladı.

1 Yılda 19 Adet Park Yapıldı

Başkan Kadir Aydar özellikle daha önce hizmet gitmeyen dezavantajlı mahallelere öncelik tanıyarak bu mahallelere 19 adet park yaptırdı. Çocuklar gülerse Ceyhan güler diyen Başkan Kadir Aydar 1 yıl içinde 19 park yapmanın yanı sıra mevcut parklarda da iyileştirme çalışmaları yaparak çocuklar için daha konforlu ve sağlıklı hale getirdi.

Hafta Sonları 250 Personel ve 72 Araç Aynı Anda Mahalleleri Temizledi

Sarımazı, Esentepe, Kurtkulağı,Kurtpınarı, Mercimek ve  Başören gibi   Ceyhan’ın büyük mahalleleri ile başlayan  hizmet seferberliğinde   250 personel ve 72 araç ile belediyenin  işlerini de aksatmamak için hafta sonları  Ceyhan’a hizmet veriyor. Bütün yaşlıların evlerinin temizlendiği, kişisel bakımları ve sağlık kontrollerinin yapıldığı, gider borularının temizlendiği ve temizlik sonunda bütün mahallelerin anti bakteriyel dezenfektanlarla arındırıldığı aktarıldı.

Toplum Merkezleri İle Düğün, Nişan Gibi Etkinlikler Ücretsiz Hale Geldi

31 Mart seçimlerinden önce “Parasızlık yüzünde düğün yapamayan gençlere, cenazelerde acısını unutup yemek yapmak zorunda kalan  kadınlara itirazım var” sözleri ile toplum merkezleri yapacağını ifade eden Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar Funda Avcı ve Yarsuvat Toplum Merkezleri ile düğün, nişan, kına, cenaze ve doğum günleri etkinliklerini ücretsiz hale getirdi.

Kadın Emeği ve Köylü Pazarı İle Kadın Emeği Atağa Geçti

Kadın emeği ve iş gücünü daha görünür hale getirmek ve Ceyhan’ın kadınlarının ekonomik faaliyetlerdeki etkinliğini arttırmak amacıyla Kadın Emeği ve Köylü Pazarı kuruldu. 110 üretici kadına istihdam olanağı sağlandı.  Ceyhan’ın kadınları ürettikleri ürünleri haftada bir kurulan pazarda tüketiciye ulaştırarak ekonomiye katkı sağlıyor.

600 Kadın Ücretsiz Spor Yapma İmkanı Buldu

Ceyhan Belediyesi 1 yıl içinde 600 kadına ücretsiz olarak fitness, pilates, zumba ve step aerobik dersleri verdi. Özel eğitmenler eşliğinde spor yapan Ceyhanlı kadınlar aynı zamanda uzman diyetisyenlerden beslenme ve diyet önerileri aldılar.

Ceyhan Artık Daha Sosyal

Merkez dışındaki 28 mahalleye taşınabilir sinema sahnesi götürmek, Ceyhan’da ilk defa kitap fuarı düzenlemek gibi ilçede ilk defa yapılan faaliyetler yine Başkan Kadir Aydar döneminde gerçekleşti.  Fatih Portakal, Melek Baykal, Suna Keskin, Ahmet Telli, İsmail Saymaz ve daha onlarca ünlü simayı Ceyhanlılarla buluşturmak, üniversiteye sınavına ve Beden Eğitimi Meslek Yüksek Okulu’na hazırlanan gençlere ücretsiz kurs imkânı sağlamak, yüzmeden, basketbola, enstrüman kurslarından kadınlar için fitness ve pilates kurslarına, baleden, geleceğin teknolojisi robotik kodlama eğitimine kadar onlarca kültürel faaliyet ile Ceyhan’ın her kesiminin sosyal yaşamı renklendi. Ceyhan, Türkiye gündeminde yer edinmiş ünlü dizilere de Kadir Aydar döneminde ev sahipliği yaptı.

389 Üniversite Öğrencisine Burs İmkânı Sağladı

Seçim vaatlerinden birini daha hayata geçirerek üniversite öğrencilerine burs imkânı sağlayan Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar titiz bir çalışma ile burs başvurusu yapan 956 öğrenci arasından ihtiyaç sahibi öğrencileri belirleyerek 389 öğrenciye burs imkânı sağladı.

Ceyhan’da 650 Çocuk Spor ve Sanatla Tanıştı

Ceyhan Belediyesi; yüzme,  futbol, basketbol, güreş, halk oyunları, tiyatro, bale, gitar, piyano, şan, bağlama kursları ile Ceyhan’ın çocuklarını sanat ve sporla tanıştırdı. Çocukların yaz tatillerini daha verimli ve daha eğlenceli geçirmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen yaz kursları ile daha önce hiçbir sporla ilgilenmemiş ya da bir müzik aleti kullanmamış 6- 13 yaş arasındaki 650 çocuk eğitim aldı.

1000 Öğrenci Ücretsiz Kurslarla Üniversite Sınavlarına Hazırlandı

Ceyhan Belediyesi 1 yıl içinde 1000 öğrenciyi üniversite sınavlarına hazırladı.  CEGEM’de ücretsiz dersler alarak üniversite sınavlarına hazırlanan 600 dar gelirli gencin yanı sıra 400 öğrenci de Beden Eğitimi Öğretmenliği sınavına yine ücretsiz olarak hazırlandı.

Hobi Bahçesi Projesi İle Çocuklara Üretim Alışkanlığı Kazandırılacak

Ceyhan’da ikamet eden 10 yaş altındaki çocuklara 45 m²’lik  tapular gönderilerek çocukların  aileleri birlikte mevsimlik sebze meyve üretmeyi ve satmayı öğrenmelerini sağlamak amacıyla hobi bahçesi projesi hayata geçirildi. Daha önce toprakla haşır neşir olmamış çocuklar kendilerine tahsis edilen alanlarda ekmeyi, biçmeyi ve aynı zamanda alan içine kurulan pazarda ürettiklerini satmayı öğrenecekler.

İlçenin Silüetini Bozan Atıl Binalar Yeşil Alana Dönüştü

1 yıl içinde ilçede görüntü kirliği yaratan yapılar yıkılarak yerlerine yeşil alan yapıldı. Ceyhan Belediyesi suç unsurlarının meskeni haline gelen Ebenin Parkı, ilçenin ana arterlerinden biri olan Çamlıyol’da görüntü kirliliği oluşturan çay ocağı ve Atatürk Caddesi’ndeki esnafı rahatsız eden çeşme ve  Aydemiroğlu Mahallesi Emin Civelek Caddesi 582 Sokak’ta bulunan Aşevi binasının yıkımını gerçekleştirdi. Ceyhan depreminden bu yana işlevini yitiren ve virane haline gelen Aşevi binasının yıkılmasıyla mahalle halkının nefes alabileceği Sevil Ana Parkı inşa edildi. Yıkılan bütün atıl binalar yeşil alana dönüştürüldü.

Ceyhan Yüzünü Nehre Döndü

Ceyhan nehri kıyısında kurulmasına rağmen nehirden yeteri kadar faydalanmayan Ceyhan, Atatürk Mahallesi’nde yapılan rekreasyon çalışması ile Ceyhan Nehri ile barışacak. Ceyhan Nehri’nin kenarında oluşturulacak şehir vitrini aynı zamanda yemyeşil tasarımı ile Ceyhan’ın akciğerleri olacak.

 Makam Aracını Evlenen Çiftlere Tahsis Etti

Seçim öncesinde söz verdiği gibi belediyenin resmi makam aracı yerine kendi özel aracını kullanan Başkan Kadir Aydar, makam aracını da düğün arabası olarak kullanılmak üzere genç çiftlere tahsis etti. Bununla yetinmeyen Başkan Aydar gelin arabası olarak süslenip hazırlanan belediyenin makam aracının direksiyonuna geçti.

Tüm Maaşını Gazi ve Şehit Ailelerine, Öğrencilere ve Yardım Kuruluşlarına Bağışladı

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar 1 yıllık görev süresince aldığı başkanlık maaşının tamamını gazi ve şehit ailelerine, öksüz ve yetim çocuklara, öğrencilere ve yardım kuruluşlarına bağışlayarak 31 Mart 2019 yerel seçimlerindeki vaatlerinden birini daha yerine getirdi.

 Derman Kadir Mahkûm Yakınlarına Da Derman Oldu

Başkan Aydar yaz, kış, soğukta ve sıcakta sevdiklerini görmek için bekleyen çocukların ve kadınların çileli bekleyişine duyarsız kalmadı.  Türlübaş Mahallesi Özdemir Sabancı Bulvarı üzerinde bulunan Ceyhan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun önündeki boş araziye konforlu bir bekleme salonu inşasına başlandı. Cezaevinin önüne bulunan alana 530 m² büyüklüğünde içinde tuvaletlerin, çay ocağının bulunduğu, klimalı ve konforlu bir bekleme salonunun yapımı hızla sürüyor.

Ceyhan’ın Takımları Şampiyonluk Yolunda

Ceyhan Belediyesi yeni kurulan ve Amatör Basketbol Ligi’nde hiç yenilmeyerek namağlup ünvanı ie mücadele eden Kadın Basketbol Takımı ve Bölgesel Amatör Lig’te lider olarak devam eden Ceyhanspor ile sporda şampiyonluğa koşuyor.  Korona virüs nedeniyle ara verilen spor müsabakaları yeniden başladığında hem basketbol hem de futbolda Ceyhan’a şampiyonluk gelmesi bekleniyor.