Çaresiz değilsiniz çare sizsiniz… | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

Çaresiz değilsiniz çare sizsiniz…

Bu haber 17 Haziran 2021 - 16:06 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.

Memur- Sen Adana İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer’le 19 Haziran’da gerçekleşecek olan İLKSAN seçimlerini ve eğitim sistemini konuşmak adına bir araya geldik. İLKSAN Seyhan İlçe Temsilciliğine aday olan Başkan Sezer, adaylık sürecini ve sebeplerini açıkladı.

İLKSAN’ın kötü yönetildiğini düşündüğünü belirten Başkan Sezer, “Yönetimde bir değişiklik olması gerekiyor. Bu kötü yönetime artık bir son vereceğiz, bu yüzden Seyhan İlçe Temsilciliğine aday olduk. Bugüne kadar keyfi yönetimler yüzünden hak ettiği değeri göremeyen İLKSAN’da değişim zamanı geldi. İLKSAN’da bugüne kadar hep zarar edildi. Bu, kaderimiz değil. Bunu değiştireceğiz” dedi.

İLKSAN üyelerine seslenen Sezer, “Alın terinize sahip çıkmak, birikimlerinizi korumak, sizin, çocuklarınızın ve tüm İLKSAN üyelerinin geleceğini kurtarmak için mutlaka seçimlere katılın. Sandığın kurtuluşunun sandıkta olduğunu unutmayın. 19 Haziran’da değişimden yana iradenizi ortaya koyun. Çaresiz değilsiniz çare sizsiniz” diye konuştu.

Pandemi sürecinin ilk başından beri uzaktan eğitim sistemi sürekli tartışıldı, konuşuldu. Siz bu sistemi nasıl buluyorsunuz, öğrenciler yeteri kadar öğrenim görebildiler mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan bir dönem yaşıyoruz. Bu noktada devletler çeşitli önlemler aldı. Ülkemiz de geçtiğimiz yılın Mart ayından itibaren uzaktan eğitime geçiş yaptı. Verilen emeğe saygı duyuyoruz ancak bu enerjinin daha aktif bir şekilde kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Biz konunun en başından beri gerekli önlemlerin alınarak öğrencilerimizin örgün öğretimle okula devamını savunduk. Genel merkezimiz nezdinde konuyla ilgili raporlar hazırladık ve çözüm önerileri sunduk. Bunlardan birisi de Pandemi Döneminde Öğrenme Kaybı adlı raporumuz. İnternet sitemizde mevcut. İsteyen vatandaşlarımız buradan temin edebilirler. Biz bu raporu tüm paydaşlarımıza ulaştırdık. Tespit ve önerilerimizi sunduk.

Örgün öğretime nazaran eğitim kaybının yaşandığı bir süreç yaşadık ancak salgının bu boyutlara geleceğini kimse tahmin edemezdi. Buna rağmen bazı eksikliklerle birlikte öğretmenlerimizin de fedakârca çalışmalarıyla bu dönemi geride bırakmak üzereyiz. Artık bu dönemi de geride bırakmak üzereyiz. İnşallah önümüzdeki dönemle birlikte b günleri de geride bırakmış oluruz. Bundan sonrası için önemli olan telafi derslerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi.

Yüz yüze telafi eğitimi ile başarı yakalanacağını düşünüyor musunuz?

Çocuklarımızın eğitimi noktasında bir harf bile öğretilebilecekse biz bunu faydalı buluruz. Daha önceki dönemlerde okullarımızda Destekleme ve Yetiştirme Kursları düzenlenirdi. Şimdi bir telafi eğitiminden bahsediliyor. Biz bununla ilgili de görüş ve önerilerimizi tüm muhataplarımıza sunduk. Görüşmelerimiz de devam ediyor. Bu süreçten öğrencilerimizin en az zararla çıkması en büyük arzumuz.

Tüm hizmet kollarında Adana’nın en fazla üyesi olan sendikasınız. Bu hizmet kollarında yetkili sendika oldunuz mu? Yetki alamadığınız iş kolları var mı, bunları açıklayabilir misiniz?

Memur-Sen Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımız kamu çalışanları özelinde hizmet veren sendikalar. Bu noktada gururla söylemem gerekir ki faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda konfederasyonumuza bağlı sendikalarımız yetkili sendika. Bu yıllardır böyle devam ediyor. Biz de Eğitim-Bir-Sen olarak son mutabakat sonuçlarına göre eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunda Adana’da yetkili sendikayız.
Sendika olarak projeleriniz oldukça fazla hala devam eden ve devam edecek projelerden biraz bahsedebilir misiniz?

Eğitim-Bir-Sen olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu kapsamda sadece eğitim-öğretim ve bilim hizmet kolunda üyelerimizin huzuru ve refahı için sendikal faaliyetlerimizi yürütmekle kalmıyor bununla birlikte üyelerimiz ve aileleri için çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetler yürütüyoruz. Pandemi döneminde mecburen ara vermek zorunda kaldık ancak tüm eğitim çalışanlarımız ve ailelerinin hem çalışma hayatında hem de sosyal hayatlarında huzurunun sağlanması ve refahının arttırılması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

İLKSAN Seyhan İlçe Temsilciliğine adaysınız. Biraz İLKSAN’dan bahsedebilir misiniz? Siz neden aday olmak istediniz? Yanlış olduğunu düşündüğünüz bir yönetim şekli mi var?

İlksan 1943 yılında kurulan ve bu yıl 78. Yılını geride bırakan köklü bir sendika. İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı olarak faaliyet gösteren bu kurumumuz maalesef emsalleri olan OYAK ve POLSAN’a göre çok kötü bir şekilde yönetilmiş.286 Bin üyesi olan İlksan’ın milyarlarca lirayı aşan varlığını doğru, yerinde ve en kârlı yatırım araçlarında değerlendiremediler.

Düşünebiliyor musunuz yaklaşık 40 yıl üyelerin aylıklarından yüzde 2 kesinti yapılıyor ve bu sürenin sonunda üyenin alacağı yardım parası 40 bin lira civarında. Hâlbuki bu diğer yardım sandıklarında neredeyse 10 katı. Bazı durumlarda daha fazla.

Biz de İlksan’ın kötü yönetildiğini düşünerek yönetimde bir değişiklik olması gerektiğini ifade ettik ve Seyhan İlçe Temsilciliğine aday olduk.

Bugüne kadar keyfi yönetimler yüzünden hak ettiği değeri göremeyen İlksan’da değişim zamanı geldi. İlksan’da bugüne kadar hep zarar edildi.Bu, kaderimiz değil. Bunu değiştireceğiz.

Biz kazandığımızda Sandık, yükümüz değil gücümüz olacaktır. İyi bir emeklilik hayatı İlksan üyelerinin de hakkı. Bunu sağlayacağız.

Buradan tüm İlksan üyelerine sesleniyorum; Alın terinize sahip çıkmak, birikimlerinizi korumak, sizin, çocuklarınızın ve tüm İlksan üyelerinin geleceğini kurtarmak için mutlaka seçimlere katılın. Sandığın kurtuluşunun sandıkta olduğunu unutmayın. 19 Haziran’da değişimden yana iradenizi ortaya koyun. Basiretsiz yönetim anlayışını ve sürekli zarara uğratan işletim sistemini değiştirmek şimdi sizin elinizde. Çaresiz değilsiniz çare sizsiniz. Lütfen 19 Haziran Cumartesi günü ilçelerde oluşturulan sandıklara gidin ve oyunuzu değişimden yana kullanın.

Seyhan’da ki İlksan Seyhan İlçe Temsilci seçimleri Meryem-Abdurrahim Gizer Ortaokulu’nda yapılacak. Seyhan ve Adana MEM için benimle birlikte Kemal Kara, Derya Gökdam ve Mahmut Öz de aday oldu. İlksan’da değişim için bu isimlerin üzerine tercih kaşesinin vurulmasını istiyoruz. Yapılacak seçimlerin eğitim camiası için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

Sizlere de bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.