Bulut: İnsan ve Çevre Sağlığını Tehdit Eden Sarıçam Çöplüğü Taşınmalıdır | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Bulut: İnsan ve Çevre Sağlığını Tehdit Eden Sarıçam Çöplüğü Taşınmalıdır

Bu haber 22 Kasım 2018 - 18:23 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

CHP Milletvekili , Sarıçam’daki çevre ve halk sağlığını tehdit eden Sofulu Katı Atık Entegre Tesisi’nin taşınmasını istedi. Tesisin yerleşim yerlerinin tam ortasında kaldığını kaydeden Bulut, “Çöplük, Adanalıların yaşamını kabusa çevirdi. Tesis bu haliyle hukuki değildir; yönetmeliklere ve sözleşmelere aykırıdır” dedi.

 

CHP , TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesinde Adana Sarıçam’daki Sofulu Katı Atık Entegre Tesisi’ni gündeme getirdi. Eğitimin, güvenliğin, adaletin, sağlıklı bir çevrede yaşamanın Anayasal bir hak olduğunu kaydeden Bulut, Sarıçam’da 2007 yılında ÇED olumlu raporu alınan tesisin 2008 yılında faaliyete geçtiğini belirtti. Geçen 11 yıllık sürenin ardından tesisin yerleşim yerlerinin ortasında kaldığını kaydeden Bulut, bölge halkından tarafına sürekli şikayet geldiğini bildirdi.

ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA

Çöplüğün, çevre ve insan sağlığını alenen tehdit ettiğini kaydeden Bulut, “ Çöp taşıyan kamyonlardan dökülen sıvıların yaydığı dayanılmaz kötü koku, toz, duman ve mikroplar Adanalıların yaşamını kabusa çevirdi” dedi. Vatandaşların CİMER’e yaptığı başvuruların yanıtlarını aktaran Bulut, ÇED olumlu raporu alınırken Adana Büyükşehir Belediyesi’nin “Proje alanı içerisinde yerleşim ve insan faaliyetlerini yoğunlaştıracak tesis ve tesisleşmeye izin vermeyeceğiz. Sarıçam’da bulunan katı atık bertaraf tesisinin 1200 metre yakınında konut olmayacak” taahhütleri verdiğini bildirdi.

ÇÖPLÜĞÜN HEMEN YAKININDA YAŞAM ALANLARI VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a bölgeyi anlatan Bulut,  “O bölgede yaşayan insanlar çok iyi biliyor ki tesisin olduğu yerde 5 bin tane konut var. emen karşısında üniversite var, o ilçede 2 tane üniversite var yakın bölge olarak. 33 bin kişilik bir stadyum yapılıyor 800 metre ilerisine. Yine aynı bölgeye, hemen yanına fen lisesi yapılıyor ve çok yakınında da 500 dönümlük bir zeytin bahçesi var.  Ortada öyle bir realite varken, Bakanlığınız sadece ÇED raporunun hazırlandığı yanıtını verdi” ifadelerini kullandı.

HANGİ AKLIN SONUCU?

CİMER’e yazılan bir diğer yazıda da ÇED olumlu raporunun 10 gün önce bittiği ve yenileme sürecinin tekrar başlatıldığı, tesisin geçici faaliyet belgesiyle Nisan 2019’a kadar faaliyet göstereceği cevabı verildiğini kaydeden Bulut, “Bölgede bu kadar yoğun konut ve tesis varken, bu tesis için ÇED süreci işletmek hangi aklın sonucudur. Tesis bu haliyle hukuki değildir; yönetmeliklere ve sözleşmelere aykırıdır, taşınması gerekmektedir” dedi.

DEVLET USULSÜZLÜĞE SEVK EDİYOR

Devletin birinci görevinin vatandaşı korumak olduğunu kaydeden Bulut şöyle devam etti:

“Devlet bırakın korumayı, burayı imara açarak usulsüzlüğe sevk ediyor. Burada yapılması gereken şudur: Elbette millet bahçesi kıymetlidir, ne kadar çok yeşil alanı toplumumuza kazandırsak önemlidir ama kendinizde olan, kendi göreviniz olan elinizdeki yetkileri kullanmayıp orada, Adana Sarıçam’da böyle bir facia, çevreyi tehlikeye atan böyle bir tesis varken, Bakanlığınız adına yaptığınız sunumlar çok kıymetli olmuyor.