Bulut: Esnafın sorunlarını Meclis araştırsın | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Bulut: Esnafın sorunlarını Meclis araştırsın

Bu haber 05 Mayıs 2019 - 18:55 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonomik kriz içerisinde kepenk kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkarların sorunlarının araştırılması ve desteklenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. Son 5 yılda 540 bin 351 esnafın kepenk kapattığına dikkat çeken Bulut, “Borç harç içinde işlerini çevirmeye çalışan esnaf, evine ekmek dahi götüremiyor” dedi.

Bulut, esnaf ve sanatkarların sorunlarının araştırılması ve desteklenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. Türkiye’de ekonomideki daralma ve krizin kent ve ülke ekonomisine sağladığı katma değerle ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarları derinden sarstığını kaydeden Bulut, kira ve stopaj giderleriyle boğuşan, BAĞ-KUR primlerini bile yatıramayan esnafın, eşitsiz rekabet koşulları altında ezildiğini bildirdi.

545 BİN ESNAF KEPENK KAPATTI

Siftahsız dükkan kapatan, borç harç içinde işlerini çevirmeye çalışan esnafın, evine ekmek dahi götüremediğini kaydeden Bulut, “5 yılı aşkın sürede artan maliyetler, borçları döndürememe, döviz kurunun yükselmesi nedeniyle kepenk kapatan esnaf sayısı 545 bin 351 olmuştur.  Bu yılın ilk 3 ayında 29 bin 214 esnaf iflas ederken, kurulan işyeri sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 3 bin 774 adet azalarak, 70 bin 888’de kalmıştır. Geçen yılsonunda 1 milyon 772 bin olan esnaf sayısı ise bu yılın ilk çeyreğinde 1 milyon 753 bine düşmüştür” dedi.

BORÇ MİKTARI ARTTI

Küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) borç miktarının arttığına, ayakta kalmak için borca sarılan binlerce işletmenin borcunu döndüremediği için battığına dikkat çeken Bulut, batık KOBİ kredisi miktarının son bir yılda yüzde 85 artışla 47 milyar 265 milyon TL’ye çıkarken, takipteki KOBİ sayısının ise bir yılda 47 bin 592 artışla 361 bin 707 kişiye yükseldiğine işaret etti.

KOBİ’DE MÜŞTERİ SAYISI AZALDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Şubat 2018’de KOBİ’lerin kullandığı kredi, yaklaşık 521 milyar TL iken bu yılın aynı döneminde KOBİ müşteri sayısının 92 bin 761 kişi azaldığını belirten Bulut, kredi rakamının müşteri düşüşüne rağmen 617 milyar TL’ye çıktığını ifade etti.

ÇALIŞAN SAYISI 348 BİN DÜŞTÜ

Aralık 2018’de Aralık 2017’ye göre KOBİ’lerde sigortalı çalışan sayısının 348 bin azalırken, en fazla etkilenen sektörün 282 bin azalışla bina inşaatı sektörü olduğunu kaydeden Bulut, “ Bu sektörü, 50 bin azalışla bina dışı yapıların inşaatı, 45 bin azalışla bina ve çevre düzenleme faaliyetleri, 35 bin azalışla özel inşaat faaliyetleri ve 15 bin azalışla fabrikasyon metal ürünlerin sektörleri takip etmiştir” dedi.

MECLİS ARAŞTIRSIN

Devletin, esnaf ve sanatkarların içerisinde bulunduğu maddi sıkıntılardan kurtulması için bir an önce yardım elini uzattığını belirten Bulut, esnafın desteklenmesi, varlığını devam ettirebilmesinin ekonomimizin ve ülkemizin geleceği açısından önemli olduğunu kaydetti.  CHP’li Bulut, ekonomik kriz içerisinde kepenk kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkarların daha fazla desteklenmesi, sorunlarının incelenmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istedi.