“Bugünümüzü Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

“Bugünümüzü Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz”

Bu haber 26 Ağustos 2021 - 15:13 'de eklendi ve 127 views kez görüntülendi.

Çukurova Belediyesi CHP Meclis Üyesi Cahit Benli ile bir araya gelerek ülke gündemini ve Adana’yı konuştuk. Meclis üyesi olarak elinden gelen her şeyi yaptığını ve sorunlarla birebir ilgilendiğini belirten Benli, “İlçemizde diğer meclis üyelerimizle birlikte koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Sorunları çözmek için mücadele veriyoruz” diye konuştu.

BELEDİYEMİZ GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEKTEDİR

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in ilçeye birçok proje getirdiğini ve herkesi kucaklayıcı bir yapısı olduğunu belirten Benli, “Kaldırımıyla, asfaltıyla, altyapı sorunları gibi birçok sıkıntıya hizmet getirdik. Belediyemiz asli görevini zaten yerine getirmektedir. Yapılan projeler arasında su oyunları aquaparklar, kadın dinlenme evleri, Emekli evleri, öğrenci yurtları, gastronomi pazarı, Ecevit Sanat Parkı, Çanakkale Şehitler Parkı gibi hizmetler ilçeye bir ivme kazandırmıştır. Bizim de mutlaka bunda bir katkımız vardır.  Esnaflarımızla, derneklerimizle toplantılarına katılmaya, eşlik etmeye çalışıyorum” dedi.

Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinden sonra yaşanan gelişmeleri değerlendiren CHP’li Benli şunları söyledi:

 

TÜRKİYE LAİK, DEMOKRATİK BİR CUMHURİYETTİR

“Afganistan’da yaşanan olaylar tüm dünyaya ve Türkiye’ye gösterdi ki bizim, ülkenin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerine sıkı sıkı sarılmamız gerekir. Bu yol çağdaşlık, cumhuriyet, laiklik, kadın – erkek eşitliğidir. Bizim ülkemizi radikal dincilerden farklı kılan en büyük özelliğimiz bunlardır. Barış, hoşgörü ve kardeşlik çok uzun yıllar önce bu topraklarda vardı. Türkiye, laik, demokratik bir cumhuriyet. Türkiye’de kadının araba kullanması tartışılmıyorsa, radyo yasaklanmıyorsa, kadın erkek eşitse bunu, bu toprakların yetiştirdiği en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz.

TÜRKİYE NİYE FARKLI?

Bizim yakınlık kuracağımız, ‘aynıyız’ diyeceğimiz birisi varsa bu topraklarda yetişmiş insanlardır. Taliban değildir. Selefiler hiç değildir. Şeriatla yönetilen ülkelere bakın. Bir de Türkiye’ye bakın. Hepsinde kan ve gözyaşı var. Türkiye niye farklı? Türkiye, laik, demokratik bir cumhuriyet. Türkiye’de bugün Afganistan’daki gibi 15 yaşından büyük kızlarımız ganimet diye Taliban militanlarına ikram edilmiyorsa, Suriye’deki gibi 10-11 yaşlarında kızlar kafesler içinde köle pazarında satılmıyorsa, insanlar mezhebinden dolayı kesilmiyorsa bunu laikliğimize, demokrasimize, cumhuriyetimize borçluyuz.”

CHP 2 KARDEŞ HALKIN DAYANIŞMASININ SÜRMESİNİ SAVUNMUŞTUR

Cumhuriyet Halk Partisi, temelleri Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan Türkiye-Afganistan dostluğunun her zaman yanında olmuş, bu dostluğun bütün dönemlerde güçlenmesini ve 2 kardeş halkın dayanışmasının her koşulda sürmesini savunmuştur. CHP, Dost ve kardeş Afganistan halkının topraklarında huzurun ve barışın yeniden tesis edilmesi konusunda daha önceki yıllarda vermiş olduğu desteği devam ettirecektir.”

AYLARDIR KAN AĞLIYORUZ

Türkiye’nin aylardır adeta kan ağladığını dile getiren Benli, “Yangınlarla, sellerle ve sınırlarımıza giren mültecilerle mücadele ettik. Yangınların ilk 3 gününde hükümetin beceriksizliğine, basiretsizliğine tanık olduk. Afetler karşısındaki beceriksizlik, umursamazlık, duyarsızlık, iş bilmezdik, liyakatsiz, ranttan başka bir şey düşünmeme anlayışı son selde, sel felaketinde çok büyük tahribata ve kayıplara yol açtı.

HÜKÜMET İBAN ATTI

Herkesin, hepimizin ibret ve ders alması gereken bir tablo. Peki, böyle bir kayıp karşısında, böyle bir afet karşısında hükümet ne yaptı? Kayıtla, hasarla yüzleşmeden IBAN attı vatandaşa. Daha ne kadar kayıp var bilmiyoruz. Daha ne kadar maddi hasar oluştu bilmiyoruz, hükümet İBAN attı” dedi.