Başkan Saltuk: CHP’nin iktidar olma gibi bir amacı yok! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

Başkan Saltuk: CHP’nin iktidar olma gibi bir amacı yok!

Bu haber 03 Haziran 2021 - 14:00 'de eklendi ve 64 views kez görüntülendi.

Demokratik Sol Parti Adana İl Başkanı Erhan Saltuk, pandemi sürecinin iyi yönetilemediğini, insanların mağdur edildiğini ifade etti. Başkan Saltuk, “Esnaf mağdur, çiftçi mağdur, nereden tutsak orada elimizin kaldığı bir buhran yaşadık ve yaşıyoruz. Ekonomik koşullar yüzünden kimi insanlarımız da maalesef intihar etti. Hükümetin bu pandemi sürecini iyi yönetemediğini ve insanları mağdur ettiğini düşünüyorum” diye konuştu.

CHP’nin iktidar olma gibi bir amacının olmadığını belirten Başkan Saltuk, “Maalesef lafla da peynir gemisi yürümüyor. Siz Cumhurbaşkanı adayı olmayacaksınız, alakasız insanları aday göstereceksiniz, olmaz. Biliyorsunuz ki o getirdiğiniz insanlarla kazanamayacaksınız. Ben Ak Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin ortak çalıştığını düşünüyorum. Biri iktidarda memnun diğeri muhalefette memnun” dedi.

Yıllardır sanayide çalışan ve Adana’nın tüm sorunlarını bildiğini ifade eden Başkan Saltuk, “Adana’yı hak ettiği günlere kavuşturacağız. DSP’ye fırsat verildiğinde turizm için ne gerekiyorsa yapacağız. İki tane ırmağımız var, çok iyi bir şekilde değerlendireceğimize inanıyoruz. Görsel şovlar yapılabilir, birçok spor aktivitesi yapılabilir. Biz bunları insanlara sunacağız, tek amacımız Adana’yı hizmettir” dedi.

Zor bir süreçte göreve geldiniz, pandemi süreciyle beraber il yönetiminin tümden değişmesi gibi olumsuzluklar yaşadınız. Bu süreci değerlendirebilir misiniz?

Maalesef bir kaos ortamında geldik, zaten pandemi sürecinde hiçbir şey yapamadık. Ayrıca İl binamız ile ilgili çalışmalarımızı örgütlendikten sonra yaptık. Sıkıntılar oldukça fazlaydı, ama şu anda sıkıntı diye bir şeyimiz kalmadı. Haziran ayından sonra yeni çalışmalarımız olacak. Daha aktif, daha katılımcı bir Demokratik Sol Parti göreceksiniz.

Ülke olarak zorlu bir süreçten geçtik ve hala geçmeye devam ediyoruz. Bunun yanı sıra sağlık bir tarafta, insanların maddi zorlukları diğer tarafta. Ülke olarak yaşadığımız ve halen yaşamakta olduğumuz pandemi sürecini değerlendirebilir misiniz?

Şunu açık bir dille ifade edebilirim ki pandemi sürecini yönetemediler. Esnaf mağdur, çiftçi mağdur, nereden tutsak orada elimizin kaldığı bir buhran yaşadık ve yaşıyoruz. Ekonomik koşullar yüzünden kimi insanlarımız da maalesef intihar etti. Hükümetin iyi yönetemediğini ve insanları mağdur ettiğini düşünüyorum. Tabi ki hastalıkla savaşılacaktır ama o kadar danışmanlar, o kadar bilirkişilerle daha farklı önlemler alınabilir, insanlar mağduriyet yaşamayabilirdi.

Göreve başladığınızdan bu yana ne gibi çalışmalar yaptınız?

Biliyorsunuz ki daha önce DSP Seyhan İlçe başkanıydım, DSP Adana İl Başkanlığına getirildim. Seyhan ilçe başkanlığı boşaldı ve tekrar ilçe başkanlığını kurduk. Çukurova ilçe başkanlığını oluşturduk. Kozan, Karataş, Yumurtalık ve Ceyhan’da da çalışmalarımız var. Oraları da örgütleyerek ilçe başkanlıklarını oluşturup çok güçlü bir şekilde geleceğimize inancımız tamdır.

Şu an bir seçim olsa Demokratik Sol Parti hazır mı?

Biz DSP olarak yarın seçim olacakmış gibi her zaman hazırız ve çalışmalarımız hep bu yöndedir. Maalesef sadece biz değil tüm dünyanın etkilendiği bu salgın sürecinde halka çok fazla dokunamadık ama bizler her daim halka sesimizi duyurabileceğimize, halkın yanında olacağımıza zaten inanıyoruz.

Son zamanlarda Atatürk’e yapılan saldırılar çoğaldı, siz bu saldırılar hakkında neler söylemek istersiniz?

Ben Selanik göçmeniyim, Atatürk benim Atam’dır. Ata’nın kurduğu bir ülkede, özellikle Ata’nın kurduğu bir Diyanet İşleri’nde böyle insanların barındırılmasını şiddetle kınıyorum. Bunun yanı sıra Devletin şu andaki temsilcisi Recep Tayyip Erdoğan olduğu için hakaret eden şahısları özellikle görevden alması gerekir. Tüm ülkeyi kurtaran, Cumhuriyeti kuran Atatürk’tür ve bugün Cumhurbaşkanı makamı Recep Tayyip Erdoğan’ındır, O’nu temsil etmektedir. Atatürk’e yapılan hakaret kendisine de yapılmış sayılır. Eğer içine sindirip hakaretleri kabul ediyorsa, o zaman diyecek bir lafımız yoktur.

Yerel yönetimler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Açıkçası şunu ifade etmek isterim ki, maalesef Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın çalıştığını düşünmüyorum. Yaptıkları var elbet, sinekle mücadele ettiklerini söylüyorlar ama halk şikâyetçi, yol yaptıklarını söylüyorlar. Belediyelerin zaten asli görevlerini anlatıyorlar. Belediyeler zaten bunları yapmakla yükümlüdür. Bunları nimet gibi sunmaları açıkçası bizleri üzüyor.

YEREL YÖNETİMLERİN ÇALIŞTIKLARINA İNANMIYORUM

Eğer bir belediye hizmet etmek istiyorsa öncelikle turizmi getirin. Şehrin ortasından iki tane ırmak geçiyor, tarla sulamaktan başka bir işe yaramıyor. Yarım saat altı deniz, yarım saat üstü yayla, bunun yanı sıra bir sürü tarihi dokusu olan bir şehirde yaşıyoruz. Yağmur yağdığı zaman kış, güneş çıktığı zaman yaz olan bir şehirdir. 365 gün çalışılacak yegane bir kentimiz var. Avrupa’nın her hangi bir ülkesinde olsak, turizmin gözbebeği olacak bir kentiz. Maalesef bunlarla ilgili en ufak bir çalışma bile yok. Yaptıkları zaten yerel yönetimlerin asıl görevidir. Yerel yönetimlerin çalıştıklarına inanmıyorum.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın AK Parti ile ittifak yapacağı çok yazıldı, çok konuşuldu. Aksakal’ın açıklamalarında öyle bir ittifak olmadığını anlattı. Peki, DSP bir ittifakta yer alacak mı?

Şu ana kadar herhangi bir ittifakın olacağını resmi bir ağızdan duymadık. Önümüzdeki günlerde İl Başkanları toplantısı olacak ve bu konu mutlaka gündeme gelecektir. Şu ana kadar ittifak konusu dedikodudan ibarettir. Ama illaki bir ittifaktan yana olmamız gerektiğinin şart olduğunu düşünüyorum. Daha önceleri seçime girmeden önce ittifak yapmıyorduk, direk seçimlere tek başımıza giriyorduk. Cumhurbaşkanlığı sisteminde önce ittifak yapıyorsun sonra seçime giriyorsun. Atatürk’ün çoklu parti döneminden şu anda ikili parti dönemine geçtik. Ya Millet İttifakı’ndasın ya da Cumhur İttifakı’ndasın. Mutlaka bir ittifakta yer alacağımızı düşünüyorum.

AK PARTİ İLE CUMHURİYET HALK PARTİSİ ORTAK ÇALIŞIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olma gibi bir amacının olduğunu düşünmüyorum. Maalesef lafla da peynir gemisi yürümüyor. Siz Cumhurbaşkanı adayı olmayacaksınız, alakasız insanları aday göstereceksiniz, olmaz. Biliyorsunuz ki o getirdiğiniz insanlarla kazanamayacaksınız. Türkiye’nin başına getirdiğiniz Cumhurbaşkanı adayınıza ‘Gel buraya Muharrem’ diyorsunuz. Böylelikle zaten yarışa bir sıfır mağlup başlıyorlar. Ben Ak Parti ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin ortak çalıştığını düşünüyorum. Biri iktidarda memnun diğeri muhalefette memnun, arada bir erken seçim isteyip insanların gazını alıp, tekrar devam ediyorlar, diye düşünüyorum.

DSP Adana İl Başkanı olarak hedefleriniz neler, Adana için neler düşünüyorsunuz?

Ben Adanalıyım, yıllardır sanayide çalışıyorum, orada yetiştim, orada büyüdüm. Adana’nın problemlerini, sıkıntılarını biliyorum. İşsizlik sorunlarını biliyorum. Bizim tek amacımız Adana’ya hizmet etmektir. İlk seçimlerde partimiz büyükşehir belediyesini alırsa Adana’yı o eski özlenen günlerine geri getireceğimize inanıyoruz. Bunun yanı sıra belediyelerin döner sermaye usulüyle yapılıp devlet para vermese de belediyenin halka hizmet edecek konuma gelmesini istiyoruz ve başaracağımıza da inanıyoruz. Aynı zamanda turizm için ne gerekiyorsa yapacağız. İki tane ırmağımız var, çok iyi bir şekilde değerlendireceğimize inanıyoruz. Görsel şovlar yapılabilir, birçok spor aktivitesi yapılabilir. Biz bunları insanlara sunacağız. Adana neden bir turizm şehri olmasın, bizlere fırsat verildiğinde asıl sosyal belediyeciliğin ne olduğunu göstereceğiz.