Bağatur: Şeffaf bir yönetim sözü veriyorum | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Bağatur: Şeffaf bir yönetim sözü veriyorum

Bu haber 27 Mart 2019 - 12:32 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

DSP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı M. Çağrı Bağatur, şeffaf, dürüst ve adil bir yönetim için yetki istediğini söyledi.

Belediye kaynaklarını rant için değil hizmet için kullanacağının teminatını veren Bağatur, “Seçilirsem, şeffaf, dürüst, hesap verebilir, katılımcı ve kapsayıcı bir yönetim anlayışı doğrultusunda  hizmet edeceğim. Adana’yı birlikte yöneteceğiz ve harcadığımız her kuruşun hesabını Adanalılara vereceğiz” dedi.

Demokratik Sol Parti (DSP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adanı Avukat Dr. M Çağrı Bağatur, Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin ‘Yerel Yönetim Şeffaflık’ ve Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin ‘Kadın Dostu Kent’ taahhütnamelerini imzalayan Adana’nın ilk ve tek belediye başkan adayı olarak farkını bir kez daha ortaya koydu. Katıldığı her toplantıda, yaptığı her ziyarette dürüst ve adil belediye yönetimi vurgusu yapan Bağatur, Adanalılardan da takdir topluyor.

“EĞE BAĞATUR’UN MİRASI REHBERİMİZ OLACAK”

Adanalıların yıllardır, dürüst, adil ve güvenilir yöneticilerin özlemini çektiğini belirten DSP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bağatur, ‘Dürüst olmak esastır, önemli olan yetkiliyken dürüst kalabilmektir’ ilkesini düstur edindiğini dile getirerek,  “Babam Eğe Bağatur’dan bana kalan en büyük miras, dürüstlüğü ve Adana’ya hizmet aşkıdır. Yıllarca bana yol gösterici olan bu miras ışığında Adana’ya ve Adanalılara hizmet etmek için görev istiyorum. Türkiye’nin efsane belediye başkanı olan babam Eğe Bağatur’un izinden yürüyerek, mahalleleri çağdaş, insanları huzurlu ve güvenli, sosyal projeleriyle örnek, üretimi ve ihracatıyla ekonomiye yön veren, ekonomik ve insani gelişmişliğiyle Türkiye’nin 4. büyük metropol kendi Adana’yı Adanalılarla birlikte inşa etmek için yola çıktım” dedi.

“MALVARLIĞIMI KAMUOYUYLA PAYLAŞACAĞIM”

Bağatur, 31 Mart’ta Adana Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmesi halinde, şeffaf, dürüst, hesap verebilir, katılımcı ve kapsayıcı bir yönetim anlayışı doğrultusunda  hizmet edeceğinin sözünü vererek, “Belediye Başkanı olarak birinci derece akrabalarımı da içeren malvarlığı bildirimlerimin yıllık olarak ilan edilmesini sağlayacağım. Belediye yönetimi ve çalışanlarının işe alım ve terfi süreçlerinin liyakat ilkesi doğrultusunda, kayırmacılıktan uzak bir anlayışla yürütülmesini sağlayacağım. Belediye Meclisi kararlarını, toplantı tutanaklarını, komisyon raporlarını, yıllık bütçe ve performans programını, denetim ve faaliyet raporlarını Belediye internet sitesinden yayınlayacağım. Belediye Meclisi toplantılarının gündemini önceden duyuracağım, internetten canlı yayınlayarak kamunun bilgisine açacağım” ifadelerini kullandı.

“İHALELER ŞEFFAF VE AÇIK OLACAK”

Belediye ihalelerinin önemli bir bölümünün şeffaflık ve hesap verebilirliği sağlayan açık ihale usulüyle yapılmasını sağlayacağına da dikkat çeken Bağatur, “Pazarlık, doğrudan temin yöntemlerini istisnai durumlar haline getireceğim. Teknik şartnameleri ve ihale sonuçlarını (kazanan şirket, teklif miktarı ve şirket performansı) kamuoyuyla paylaşacağım. Belediye çalışanlarına yönelik etik kod ve davranış kuralları ile çıkar çatışması tanımlarının geliştirilmesini sağlayacağım. Etik Komisyon’un kurulmasını ve etkin bir biçimde bu ilke ve kurallara uyumun takip edilmesini sağlayacağım. Hesap verebilirliği sağlamak üzere, görevi ihmal, kötüye kullanma gibi vakalarla karşılaşan vatandaşların şikayetlerini iletebilecekleri bir mekanizma kuracağım. Kent Konseylerinin, ayrımcılık yapmadan, toplumun tüm kesimlerini içerecek şekilde oluşturulmasını ve aktif biçimde çalışmasını sağlayacağım. Belediyenin, hizmet ve faaliyetlerinde STK’larla iş birliği kurmasını sağlayacağım. Belediye Meclisi ve komisyon toplantılarında gündemin ilgili olduğu mahalleleri, STK’ları bilgilendirerek muhtarların, ilgili STK temsilcilerinin ve yurttaşların bu toplantılara katılmalarını sağlayacağım. İmar planlaması, imar değişiklikleri, kritik ihaleler gibi mahalleleri doğrudan etkileyecek konularda katılımcı yönetim anlayışını esas alacağım. Her yıl bütçe hazırlanırken vatandaşlara, mahalle meclisleri, kent konseyleri ve benzeri mekanizmaları kullanarak danışacağım, internet imkanlarını kullanarak katılımcı bütçe ilkelerini hayata geçirmeye gayret göstereceğim. Kentin tarihi, doğal ve kültürel mirasını, ekolojisini, varlıklarını, değerlerini değiştirme kapasitesi taşıyan projelerin kentin imar planlarında yer almadan önce gerekli etki analizlerin yapılması ve sürecin şeffaf ve katılımcı bir şekilde yürütülmesi için çalışacağım” şeklinde konuştu.