Ataşehir’de 142 milyonluk ‘İMAR RANTI’nda top İçişleri Bakanlığı’nda | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

Ataşehir’de 142 milyonluk ‘İMAR RANTI’nda top İçişleri Bakanlığı’nda

Bu haber 01 Ekim 2021 - 11:36 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin başı bu kez de 142 milyonluk İMAR RANTI ile belada. Bir projede yasaya aykırı olarak 57 daire fazlalık çıkarılıp 142 milyonluk rant sağlandığı iddiasında top İçişleri Bakanlığında.

İçerenköy Mahallesi’nde yaşanan mağdur edilen Şükrü Diken, İstanbul Valiliği’ne şikayet dilekçesi yollayarak Ataşehir Belediyesi’nin bir inşaatta imar yolsuzluğuna göz yumduğunu öne sürdü.

Valilik, şikayet üzerine inceleme başlattı. Yapılan inceleme sonrası hazırlanan ön araştırma raporunda, inşaat şirketinin projeye uymadığı belirtildi. Bunun üzerine İstanbul Valiliği, ön araştırma raporuyla birlikte İçişleri Bakanlığı’na başvurdu.

İçişleri Bakanlığı’na gönderilen Vali Ali Yerlikaya imzalı dilekçede, şöyle denildi: Söz konusu parselde imar planına göre 954,84 metrekare fazla emsal kullandırılması ve mahallinde yapılan incelemede 2. blokta proje aykırı olarak açık balkon şeklinde belirtilen alanların kısmen kapalı alan haline getirildiği anlaşıldığından Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve sorumluluğu bulunan belediyenin ilgili diğer görevlileri hakkında, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanuna göre Ön İnceleme Yaptırılması gerektiği kanaat ve sonucuna varıldığı belirtilmiştir.

Olayı ihbar eden mağdur Şükrü Diken’in avukatı Hülya Yüksel, “Yapılan bu yolsuzluktan müvekkilim mağdur olmuştur. Bu mağduriyetten dolayı İçişleri Bakanlığı’na ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Müvekkilim 20 Nisan’da Adliyede Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve arsa sahibi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şükrü Diken’in Proje dışında bırakılması için arsa sahibi, Mütahit ve Belediye Başkanı tarafından tehdit edildi mi?

 

 

 

 

Kaynak: Ataşehir’de 142 milyonluk ‘İMAR RANTI’nda top İçişleri Bakanlığı’nda