Allah devletimize zeval vermesin… | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

Allah devletimize zeval vermesin…

Bu haber 26 Kasım 2020 - 16:16 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

Kozmik Radyo, ‘Duygu ile Hayata Dair’ program sunucusu Duygu Zengin’in konuğu olan , devletin her zaman vatandaşının yanında olduğunu vurguladı. Devletin özellikle engelli vatandaşlar ve aileler için çok büyük çalışmalar yaptıklarını dile getiren Özer, “Allah devletimize zeval vermesin, bizler engelli vatandaşlarımızın her zaman devlet olarak, bakanlık olarak yanındayız” dedi.

Aile Çalışma Bakanlığının devletin sosyal ve merhamet yüzü olduğunun altını çizen Nevzat Özer, “birçok ülkeler ekonomik kalkınma kadar ailenin de kalkınmasının ne kadar önemli olduğu üzerinde durdular ve bu konuda çalışmalar yapıyorlar. Aile önemli bir alan, son sığınak ve güçlü bir kale olarak görmekteyiz. Bizler kim yolda kalmış, kim dara düşmüşse onun ailesi olma felsefesiyle hareket etmekteyiz” diye konuştu.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden bahsedebilir misiniz?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı çalışanlarız, Aile Çalışma Bakanlığı devletin sosyal ve merhamet yüzüdür. Çünkü birçok ülkeler ekonomik kalkınma kadar ailenin de kalkınmasının ne kadar önemli olduğu üzerinde durdular ve bu konuda çalışmalar yapıyorlar. Aile önemli bir alan, son sığınak ve güçlü bir kale olarak görmekteyiz.

ÇOK GENİŞ BİR ALANIMIZ VAR

Bir eğitimci olarak aynı zamanda Aile Bakanlığının bir yöneticisi olarak, hep gündeme getirdiğim bir konudur, bizler kim yolda kalmış, kim dara düşmüşse onun ailesi olma felsefesiyle hareket etmekteyiz. Çünkü Aile Çalışma Bakanlığımızın temel alanlarından Kadın, Çocuk, Engelli, Yaşlı olmak üzere çok geniş bir alanımız var.

HER ÇIĞLIKTAN SORUMLUYUZ

Temel felsefelerimizden genel anlamda baktığımız zaman, kim etrafımızda duyduğumuz ya da duymak zorunda kaldığımız her iniltiden, her çığlıktan sorumlu olduğumuzu düşünüyoruz. Biz bu felsefeyle hareket etmeye çalışıyoruz.

İNSAN İNSANA ŞİFA VERMELİ

Bu dünyanın da insanlara açtığı yaralara merhem olabilmeliyiz. İnsan insana şifa vermeli, insan insana sığınak olmalıdır. Buna gerçekten çok ihtiyacımız var çünkü etrafımızdaki bu sıkıntılı sosyal vakaların, görmezden geldiğimiz veya göremediğimiz sosyal çığlıkların ne kadar çok ihmal edersek, onlar tekrar karşımıza kat ve kat çıkacaktır, ayrıca bunun da vebalinin olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Devletimiz Engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine oldukça yardım yapıyor, biraz Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğünüzden bahsedebilir misiniz?

Adana ilimizde on yedi bin sekiz yüz elli altı ağır engelli vatandaşımız var. Ağır engelli vatandaşımız demek, bir başkasının bakımına muhtaç demektir. Allah devletimize zeval vermesin, bizler bu engelli vatandaşlarımızın her zaman devlet olarak, bakanlık olarak yanındayız.

BİZ DEVLETİN GÖREN GÖZÜYÜZ

On yedi bin sekiz yüz elli altı vatandaşımıza engelli bakım ücreti olarak 2019 yılında 310 milyon liradır ve bu sadece Adana’da ödediğimiz ücrettir. Bu oldukça büyük bir rakamdır. İşte devletin sosyal ilkesi ve şefkat yüzü de kendisini burada gösteriyor. Ben her zaman şunu söylüyorum, biz devletin gören gözü, tutan eli ve gülen yüzüyüz, olmak da zorundayız.

ENGELLİ KARTI VERDİĞİMİZ 60 BİN ÜZERİNDE VATANDAŞIMIZ VAR

Engelli alan içerisine baktığımız zaman, biliyorsunuz ki yüzde 40 ve üzeri raporu olan kişilere engelli diyoruz. Adana ilimizde engelli kimlik kartı verdiğimiz yaklaşık 60 bin vatandaşımız var. Bu kapsamda özellikle ilimizde Engelsiz Yaşam Merkezi, Engelli Gündüz Bakım Merkezi, 4 Umut Evimiz var. 7 tane de Özel Engelli Bakım Merkezimiz var, burada da ağır engelli vatandaşlarımızın kaldığı kurumlardır. Engelli vatandaşlarımızın sadece devletimizin maddi olarak kaynaklarından ziyade burada kalan vatandaşlarımıza psikososyal desteğe de çok önem veriyoruz.

Engelli ailelere yönelik engelli çocukların günde birkaç saat olsun bakımlarını yapacak ‘Mola’ merkezleri yapılacaktı, özellikle belediyelerin bu çalışmalar üzerinde durduğunu biliyoruz. Sizin bu yönde çalışmalarınız var mı?

KOORDİNELİ ÇALIŞACAĞIZ

Ben göreve başlayalı iki buçuk ay oldu. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar olmak üzere, diğer belediye başkanlarımızla, kaymakamımızla iletişim içerisinde olmaya başladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’la görüşeceğiz, kendisinin gerek kadın komiteleri konusunda gerekse mola merkezleri konusunda düşüncelerini öğreneceğiz. Bu sosyal vaka ve olayları yönetmek ilde belediye başkanlarımıza çok büyük görevler düşüyor. Devlet olarak bizler, sosyal belediyecilik anlamında da başkanlar olarak neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunacağız.

Engelli bakım maaşlarına ulaşabilmek için ne gibi şartlar gerekiyor?

Eğer bir vatandaşımızın evinde ağır bir engelli birey varsa önemlidir. Öncelikle haneye giren gelir asgari ücretin üçte ikisinden az olması gerekiyor. Vatandaşımızın ağır engelli tam teşekkülü bir hastanede ağır engelli rapor alması gerekiyor. İki kıstası yerine getirdiklerinde, en yakın bulunduğu ilçelerde sosyal hizmetlerimize ya da Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvurmaları gerekir. Bizlere başvurduktan sonra en kısa sürede ailemizin evine sosyal incelemeye gidiyorlar. İncelemelerinde bu kısaslara, engellinin fiziki ve sosyal çevresine bakarak, evet bu vatandaşımız devletimizin evde engelli bakım ücretinden faydalanabilir, deniliyor.

ÖZEL HABER- PINAR AYTEKİN