AİLE BÜYÜKLERİ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

AİLE BÜYÜKLERİ

Bu haber 22 Ekim 2020 - 14:18 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Çocuklar, çocuklarımız… Bir yanımız gelecek bir yanımız geçmişimiz büyüklerimiz. Ve biz en önemli andayız, yani tam da içinde bulunduğumuz “şu an” da. Eskiden kültürümüzün bir parçası olarak geniş aile kavramı yaygındı. Büyükanne, büyükbaba, amcalar, teyzeler, halalar hep beraber yaşabilirlermiş. Zamanla değişen bir çok şey gibi geniş aile yerini çekirdek aileye bıraktı. Bu değişim sağlıklı ve olması gerekn güzel bir değişimdi. Çekirdek aile olarak yaşanmalı ama ailenin parçası olan büyüklerden de ayrılmamalıyız.

Çocukların eğitiminde büyükler söz sahibi olmak istiyorlar. Çok nadir aile büyüğü sanırım “annesi babası nasıl uygun görüyorsa öyle yaparlar” diyordur. Söz konusu torunları olduğunda büyükanne ve büyükbabalar kendi geleneksel yöntemlerini kullanmak isteyebiliyorlar. Bazen de geçmişte yaptıklarını eleştirip, çocuklarına katı bir disiplin uyguladıkları düşünüp torunlarına karşı sonsuz anlayış ile yaklaşabilirler. Anne ve babanın hayır dediği konu çocuğu üzdüyse aile büyükleri buna izin verebilirler.

Ebeveyn olarak anne ve babamızı kırmak istemiyoruz. Büyüklerimize saygı ve sevgiyle yaklaşmamız olması gerekendir. Şunu da kabul etmek gerekir ki kendi ailemizi kırmamak adına çocuklarımız için yanlış karar vermemek gerekir. Çocuklarımızın eğitiminde tutarlı olmak gerektiğine her zaman vurgu yapıyoruz. Ailemize bizlerle pararlel gitmeleri gerektiği kırmadan anlatılmalıdır. Çocuklarımızın hayatında olduklarında onlarla paylaşacakları , onlara öğretebilecekleri bir çok şey varken çocuğun anne ve babasının kurallarını ve sınırlarını zorlamamaları gerektiği anlatılmalı. Herkesin ortak paydasının mutlu ve sağlıklı olarak büyümesi olan çocuğunuzun iyiliği için olduğu paylaşılmalıdır.

Çocukların yaşadıkları çekirdek aile dışındaki yetişkinlerle vakit geçirmesi de çok önemlidir.  Farklı yetişkinlerle nasıl iletişim kurabileceğini deneyimlemiş olacaktır. Yaşlı bir insanı gözlemlediğinde insanların zaman içindeki değişimlerini, değişen ihtiyaçlarını görmüş olur. Çevreye karşı duyarlı insanlar yetiştirebilmek için yaşadığı sosyal çevreyi, ailesini, doğayı tanıması için bizler fırsat sunmalıyız. Bu fırsatı sunarken sevgili büyüklerimiz bizlerin en büyük destekçisi olacaktır.

Çocukların kısıtlı bir alanda yaşamaları yerine, sosyal , yaşayan bir ortamda büyümleri en büyük arzumuzdur.

 

SEDA KARA
SEDA KARAsedakara01@yahoo.com.tr