"Adana'yı düşünen ve vicdanı olan herkes, bu maddelere hayır demez" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Adana’yı düşünen ve vicdanı olan herkes, bu maddelere hayır demez”

Bu haber 10 Eylül 2020 - 16:40 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin Eylül ayı üçüncü oturumunda meclis üyeleri arasında kavga çıktı. Çıkan kavgada Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe’nin dişi kırıldığı iddia edildi. Cumhur İttifakı üyeleri salonu terk edince, Başkan Zeydan Karalar da meclisin yarın saat 10.00’da toplanmasına karar vererek, toplantıyı sonlandırdı.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın gündemde olmayan 2 maddeyi gündeme almak için oylamaya sundu. Karalar oylama sonucunu oy çokluğuyla kabul edildiğini açıkladı. Bunun üzerine Cumhur ittifakı üyeleri oyların sayılmadığı gerekçesiyle itiraz etti.
Başkana Karalar, yaşanana olay üzerine Büyükşehir Belediyesi binasında bir basın açıklaması yaptı. Karalar yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
ADANA’NIN LEHİNE OLAN İKİ MADDE SÖZ KONUSU
“Mecliste istemediğimiz aslında çok da önemli olmayan bir hadise meydana geldi. Sorun şu, Adana’nın çıkarına, Adana’nın lehine olan 2 madde söz konusu. Biri arkadaşlarımız yazdığı projeden dolayı 6 milyon dolar hibe kazandı, yalnız İLO bir kooperatife üye olmayı şart koştu. Biliyorsunuz NATA Firmasıyla önceden 598 milyonluk bir ihale anlaşması yapılmıştı, bunu karşılıklı fes etme kararı aldık. Bunun için de belediyenin mali durumlarından dolayı gayrimenkul önerdik. Önerdiğimiz gayrimenkullerde normal değerlerinin çok üstünde bir fiyattı. Karşılıklı mutabakata varıldı.
6 MİLYON HİBEYİ KAÇIRMAK İSTEMEDİK
Geçen ay mecliste bunları geçirecektik, Cumhur İttifakı arkadaşlarımız bunu gelecek aya alalım, bunu bir ay daha inceleyelim, gelecek ay geçirelim, dediler. Meclis tutanakları da vardır, onu zaten yayınlayacağız. Fakat bir ay geçmesine rağmen ve bu işlerin süreli olmasına rağmen, bu ayda bu konu meclise gelemedi. Biz de 6 milyon dolar hibeyi kaçırmamak ve Adana açısından son derece kazançlı olacak olan gayrimenkul ibaresiyle borcu kapatarak, bir firmayla fesih yapmak için bugün kanun, yasanın belediye başkanına verdiği yetkiye dayanarak, gündeme aldık.
BELEDİYE BAŞKANININ DİŞİNİN KIRILDIĞI İDDİA EDİLİYOR
Oylama yaptık, yapılana oylamada da vicdanlı meclis üyelerimize de burudan çok teşekkür ediyorum, Adana’nın lehine olan iki madde çoğunlukla meclisten geçti. Çoğunlukla geçtiği için bundan rahatsız olan arkadaşlar, biraz agresif davrandılar. Oradan kalkan bir arkadaşımız biraza gereksiz bağırıyorsunuz, oturun, diye müdahele etmeye kalkınca, karşı taraf saldırıya geçti. Şimdi bir belediye başkanının bizim arkadaşlarımızın darbesiyle dişinin kırıldığı iddia ediliyor. Oysa görüntüleri verdiğimizde bizzat kendi arkadaşı tarafından darbeye maruz kaldığını görecektir. Tabiî ki halkın doğru bilgilendirilmesi konusunda biz üstümüze düşen görevi yapıyoruz. Bu görüntülerin tamamını yayınladığımızda sizler de göreceksiniz.
Adana’yı düşünen ve vicdanı olan herkes, bu maddelere hayır demez. İki maddeyle ilgili, birisi yaklaşık 45-50 milyon civarında hibe kaynağının olması noktasında, biri de belki de 40-50 milyon TL faizden kurtarmakla ilgili bir maddeydi, durum budur.

HABER- PINAR AYTEKİN