ADANA MİLLETVEKİLİ OLARAK SORUNLARIN SIKI TAKİPCİSİ OLACAĞIZ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

ADANA MİLLETVEKİLİ OLARAK SORUNLARIN SIKI TAKİPCİSİ OLACAĞIZ

Bu haber 17 Kasım 2018 - 10:24 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

İYİ Parti milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Dt.M.Metanet Çulhaoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi aracılığı ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılması için İyi Parti Grubu adına verdiği soru önergesinde

 

01.11.2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Aracılığıyla Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca Tarafından Cevaplandırılması İstemiyle 6 Maddelik Yazılı Soru Önergemdeki Sorularımı İYİ Parti Grubu Adına Sormuştum.

Sorularımın Ana Başlığı, Sağlık Bakanlığı Tarafından İlaç Fiyat Kararnamesinin Bir An Önce Yeniden Değerlendirilmesinin Gerekliliği, Temininde Güçlük Çekilen İlaçların(Ömür Boyu İlaç Kullanma Zorunluluğu Olan Hasta Vatandaşlarımız) İçin Beşeri İlaç Kullanma Tebliği Baz Alınarak 2018 Yılı Başında Bakanlık Tarafından İthal İlaçlar İçin Euro Kur’unun 2.70 TL. Olarak Sabitlenmesinin Yanlışlığının ve Yeni Güncelleme Yapılmasının Zaruretine Değindim. Bugün Euro Kur’unun 6.20 TL. Olması Nedeniyle Özellikle Ülseratif Kolit, Koah, Grip Aşısı, Bazı Astım İlaçları, Diyabet, Göz Damlaları ve Bazı Ağrı Kesicilerin, Bu İlaçları Tedarik Eden İthalat Firmalarının İsteksizliklerini Ortaya Koyduğundan Bahsettim. 2018 Yılbaşından Sonra Hükümetin Böyle Bir Karar Alması Sonucu Hasta Mağduriyetlerinin Artacağını Öngörmüş ve Bu Yanlışlıktan Biran Önce Vazgeçilmesinden Bahsettim.

Hasta Vatandaşlarımızın İyileşmesi ve Hayatlarını Devam Ettirilebilmeleri İçin Olmazsa Olmazları Olan, Anayasamızın 56. Maddesi ile Güvence Altına Alınan Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilmeleri, Dolayısı ile Bu İlaçları Temin Edebilmelerinin Kur Farkı İle Ellerinden Alınmasının Yanlışlıklarından Bahsettim. İYİ Parti TBMM Grubu Olarak Bu Konunun Takipçisi Olacağımızı Defalarca Belirttikten Sonra Sağlık Bakanı Sn Fahrettin Koca Yaptığı Açıklamada Zorunlu Ruhsat Sabitleştirme Dahil Alternatif Temin Yollarının Devreye Alınmasına Başlayacaklarını Söylemişlerdir.

İYİ Parti Olarak Sorduğumuz Soruların Ne Kadar İsabetli Olduğunun Akp Hükümeti Tarafından Anlaşılarak Geçte Olsa Çözüme Kavuşturma Konusunda Açıklama Yapılmasından Memnuniyet Duyduk. Milletimiz ve Adanalı Vatandaşlarımız Adına Bize Kulak Veren ve Sorunun Çözülmesine Başlanacağını Söyleyen Sayın Bakana Teşekkür Ediyoruz.

İYİ Parti TBMM Grubu Olarak Milletimizin Sorunlarının Çözümü İçin Bu Hususta Olduğu Gibi Bundan Sonraki Bütün Sorunların Sıkı Takipçisi Olacağımızı Adana Kamuoyuna Saygı ile Arz Ederim.