ADALET ÇALIŞANLARININ SORUNLARI GÖZ ARDI EDİLİYOR | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

ADALET ÇALIŞANLARININ SORUNLARI GÖZ ARDI EDİLİYOR

Bu haber 04 Eylül 2018 - 14:25 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

TÜRK BÜRO-SEN ADANA ŞUBE BAŞKANI TURHAN TOPALHAN’IN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

Türk Büro Sen Adana  şube Başkanı Turhan Topalhan 1 Eylül adli yıl açılışı nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Başkan Topalhan,yaptığı açıklamada   Her yıl Eylül ayının 1’inde Adli Yıl açılışı çeşitli kutlamalarla gerçekleştirildiğini hatırlatarak  Adalet ve hukuk toplumların olmazsa olmazıdır.  Adalet  sisteminin  olmadığı  ya da aksayarak  işlediği  bir  ülkede,  ne  gelişmişlikten  ne  de  kalkınmadan bahsedilemez. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde, ülkemizi ayakta tutabilecek tek unsur Adalettir dedi.

 

LİYAKAT SİSTEMİNİN BOZULMASI HUKUKSUZLUKLARIN YOLUNU AÇTI

 

Ülkemiz 15 Temmuz gecesi  hain  bir  kalkışma  ile  karşı  karşıya  kaldığını ifade eden Topalhan, Kamuda  örgütlenen  FETÖ  terör  örgütü yüzünden,  yüzlerce  şehit  verdik.  Kamu kurumlarında yapılan atamalarda liyakat ve ehliyetin kaldırılması, ülkemizi 15 Temmuz ihanet sürecine sürüklediğini belirtti

ADALET ÇALIŞANLARININ SORUNLARI GÖZARDI EDİLİYOR

 

Başkan Topalhan sözlerini şu cümlelerle sürdürdü;   Her yıl adalet sistemimizin eksikliklerinin gündeme getirildiği “adli yıl” açılışlarında; Adaletin işleyişinin olmazsa olmaz unsuru, iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan, Hakim ve Savcılar ile birlikte Adalet Hizmetinin temel taşları olan Adalet çalışanları, unutulmakta, sorunları dile getirilmemekte, adeta yok sayılmaktadırlar.

 

Mesai mefhumu gözetmeden, tozlu arşivlerde dosya yığınları arasında, düşük ücretlerle iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan  Zabıt  Katipleri,  Mübaşirler,  Yazı İşleri Müdürleri,  Teknik Hizmetler  Sınıfı çalışanları ile diğer yardımcı hizmetler sınıfı personeli Adalet Bakanlığınca bugüne dek bir kez bile hatırlanmanın sevincini yaşayamamıştır.

 

Adalet Bakanlığı, yargı sisteminin sorunlarını tamamıyla ele almalı, sadece Hakim-Savcı için değil tüm çalışanlar için iyileştirme ve düzenlemeler yapmalıdır. Sürekli belirli bir kesimin taleplerinin karşılanması halinde aksaklıklar giderilemez ve gittikçe büyüyen sorunlar çözümsüz kalmaya mahkum olur.

BİR PAKETTE ADALET PERSONELİ İÇİN ÇIKARILMALI

 

Öncelikli olarak söz verilmiş olan Mübaşirlerin GİH sınıfına geçirilmesi  başta olmak üzere, adalet  çalışanlarının, Görevde  Yükselme, ücret  adaletsizliği,  sağlığı  tehdit  eden çalışma ortam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, can güvenliğinin sağlanması gibi birçok sorunu çözüm beklemektedir.  Bugüne kadar çıkartılan yargı paketlerinde adalet çalışanları için bir iyileştirme yapılmaması on binlerce adalet çalışanını üzmüş ve Adalet Bakanlığına küstürmüştür. Adalet çalışanları, kendileri içinde bir Yargı Paketi çıkartılmasını beklemektedir.

Türk Büro-Sen olarak, yeni yargı yılının ülkemize ve milletimize hayırlı olması ve Adalet çalışanlarının sorunların çözüldüğü, çalışanların mutlu olduğu, yargı bağımsızlığının korunduğu, başarılı bir adli yıl olmasını diliyoruz.açıklamasında bulundu