“Zemin Kontrolü” Uyarısı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

GASTRONOMİ TRENİ BELEMEDİK’E GELİYOR

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Deneme yanılma yöntemiyle belediye yönetilemez!

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Adana Lezzet Festivali 6-7-8 Ekim’de halkla buluşuyor

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Gençlere Bin 500 TL Eğitim Desteği

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

“Zemin Kontrolü” Uyarısı

JMO Yönetimi, Deprem Gerçeğini Hatırlattı, “Zemin Kontrolü” Uyarısı Yaptı

“Depremler Sürecek, Binaların Zemin Etüt Kontrolleri Yapılmalı”

Bu haber 14 Haziran 2023 - 16:44 'de eklendi ve 76 views kez görüntülendi.

JMO Yönetimi, Deprem Gerçeğini Hatırlattı, “Zemin Kontrolü” Uyarısı Yaptı

“Depremler Sürecek, Binaları Zemin Etüt Kontrolleri Yapılmalı”

“Zemin Kontrolü İşin Uzmanı Jeoloji Mühendislerince Yapılmalıdır”

Yaşanan depremlerin ardından vatandaşın yükselen “Zemin ve Bina Güvenli mi?” sorularını yüksek sesle dillendiren TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Yönetim Kurulu Üyeleri, zemin etütlerine dikkat çekerek “Kontroller şin uzmanı Jeoloji Mühendislerince Yapılması” Çağrısında bulundu.

Adana ve bölgesinde geçmişte olduğu gibi gelecekte de depremden etkileneceğini vurgulayan Jeoloji Mühendisleri Yönetim Kurulunca yayınlanan açıklamada, farklı bölgelerde, heyelanların olduğunu ve olabilecek potansiyel alanların bulunduğu aktarıldı.

ADANA'DA HASARLI BİNA SAYISI AKTARILDI

Depremin, doğanın engellenemeyecek bir gerçeği olduğunun vurgulandığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Depremi engelleyemediğimiz gerçeği karşısında vatandaşımızın “zemin ve bina güvenli mi?” sorusuna cevap vermesi mümkün değildir. Bu işlem ancak kamu tarafından; bilime, akla ve uzmanlık alanlarına sahip kontrollerin yapması ile sağlanabilir. Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığına ait verilere göre Adana'da 2 Bin 944 ağır hasarlı, 4 Bin 752 Orta hasarlı,41 Bin 054 az hasarlı Bina bulunmaktadır.

“BAZI BELEDİYELERDE JEOLOJİ MÜHENDİSİ OLMADAN KONTROLLER YAPILIYOR”

Merkez ilçe belediyelerimizden Çukurova, Sarıçam, Seyhan ve ilçelerimizde zemin etütleri Jeoloji Mühendislerince kontrol ediliyor. Ceyhan, Kozan, Feke, , Karataş, Yumurtalık, Saimbeyli ve Tufanbeyli belediyelerince kontroller yapılmamakta veya bazı yerlerde istihdam edilmediği için Jeoloji Mühendislerinin katılımı olmadan yapılmaktadır. Merkez ilçelerden Çukurova, Sarıçam ve Yüreğir belediyelerinde bu kontrolü yapan sadece bir Jeoloji Mühendisinin bulunması ve iş yoğunluğunun fazla olması nedeniyle bu kontrollerin yapılmasında zorluklara sebebiyet vermektedir.

“ZEMİN ETÜT KONTROLLERİ JEOLOJİ MÜHENDİSLERİNCE YAPILMALIDIR”

Deprem gerçeği ile yüzleşen Halkımızın güvenli alanlarda yaşaması için Zemin Etüt kontrollerinin yapılamadığı belediyelerde acil olarak Jeoloji Mühendisi istihdam edilerek bu kontrolün yapılması sağlamalıdır. Merkez belediyelerin ise daha sağlıklı kontrollerin yapılabilmesi ve iş yükünün hafifletilmesi bakımından mevcut jeoloji Mühendislerinin sayısının artırılmasının kamu yararına olacağını kamuoyuna saygıyla duyurulur.”