“Yapmayın, etmeyin” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Yapmayın, etmeyin”

“Bir kez daha acılara neden olmayın”

Bu haber 22 Mart 2023 - 11:02 'de eklendi ve 301 views kez görüntülendi.

Ayhan Barut’tan iktidara yeniden inşa sürecinde yer seçimi tepkisi

“Bir kez daha acılara neden olmayın”

“Yapmayın, etmeyin”

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Meclis’te deprem felaketinin ardından yumuşak zeminli tarım alanlarında yeniden inşa sürecinin başlatılmasını sert sözlerle eleştirerek, “Bu acılardan dere yataklarını imara açanlar, tarım alanlarını betona kurban edenler sorumludur! Yapmayın, etmeyin, bir kez daha önlenebilir acılara neden olmayın” dedi.

“ACILARIN SORUMLUSU BELLİ”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alarak iktidarın yanlışlarını eleştirip önerilerini sıralayan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Acılarımız sürekli katlanıyor. Depremin ardından Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya’da yaşanan seller gösterdi ki, bu vahim tablo bilimi, kamu yararını, toplum çıkarını dışlayan, ranta ve talana dayalı anlayışın sonucudur. Dere yataklarını imara açanlar, tarım alanlarını betona kurban edenler sorumludur! Gevşek zeminli topraklar imara açılmayıp tarımsal üretimde kullanılsa felaketlerin etkisi bu boyuta çıkmazdı. Ancak yeniden inşa sürecinde yer seçimi yine tarım arazilerinin üstünde yapılıyor. Yapmayın, etmeyin, bir kez daha önlenebilir acılara neden olmayın” diye konuştu.

DEPREM BÖLGESİNDE TARIMA DİKKAT ÇEKTİ

Tarımsal üretimle ilgili çalışmalara ilişkin deprem bölgesindeki sorunlara işaret edip istek ve önerilerini paylaşan Ayhan Barut, “Deprem bölgesinde ekim, dikim ve bakım faaliyetler için süreç hızla sürüyor ancak çiftçimiz sahipsiz bırakılmış durumda. Tarımsal üretimin kesintisiz devamı için tarımsal destek bütçesinin arttırılmasını, çiftçi borçlarının faizsiz 2 sene ertelenmesini, prim ve vergi ödemelerinin silinmesini, sulama sistemlerinin yeniden çalıştırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.