“Yangının kontrol altına alınmasında yetersiz kalınmıştır” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

“Yangının kontrol altına alınmasında yetersiz kalınmıştır”

Bu haber 04 Ağustos 2021 - 12:02 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, 8 gündür peş peşe başlayan ve henüz tamamı kontrol altına alınamayan 35 ilde meydana gelen 130’dan fazla orman yangınlarında yaşanan yetersizliklere dikkat çekti.

Koncuk, konuyla ilgili bir açıklama yaparak şu ifadeler yer verdi:

“Yangın sebebiyle binlerce ağaç yok olduğu gibi çok sayıda yerleşim yeri ve tarım arazisi de kullanılamaz hale gelmiştir. Cansiperane şekilde mücadele eden vatandaşımız ve OGM personeli hayatını kaybetmiş, yangında çok sayıda hayvan ölmüştür. Her bölgede olduğu gibi Adana ilimizin Kozan ve Çukurova ilçelerinde başlayan yangının kontrol altına alınmasında yetersiz kalınmış ve zaman zaman sorunlar yaşanmıştır.

Gündemi her orman yangınında meşgul eden ve bir türlü çözüm üretilmeyen Türk Hava Kurumu (THK) yangın söndürme uçakları, milli seferberlik ilan edileceği durumda iken bile siyasi sebeplerle devre dışı bırakılması anlamsızdır.

Adana’nın Kozan ve Çukurova ilçelerinde başlayan yangın için yaklaşık 200 arazözle beraber çok sayıda iş makinesi gönderilmiş ancak havadan müdahale işlemi ilk gün neden gerçekleştirilmemiş? Yangın söndürme uçakları yerine neden düşük sutaşıma kapasiteli helikopterler söndürme çalışmalarında yer almıştır?  Bu şekil hasarın büyümesine sebebiyet vermiştir.

Yanan ormanların yerine neden otel yapılmasına, Anayasamıza rağmen izin verilmiştir?

Anayasa Madde 169’a göre “Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir.”

2002-2021 yılları arasında orman yangını sonrası orman vasfını kaybetmiş gerekçesi ile “betonlaştırılan” yani turizm ruhsatı verilen ya da imara açılan kaç metrekare alan bulunmaktadır?

Anayasal bir garanti altında olmasına rağmen, yanan orman arazilerine turizm tesisleri yapan ya da yerleşime açan kişi ve kurumlarla ilgili herhangi bir soruşturma bulunmakta mıdır? Ceza alan kaç kişi vardır?”