VALİ ELBAN “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ” KUTLAMA PROGRAMINA KATILDI | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

VALİ ELBAN “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ” KUTLAMA PROGRAMINA KATILDI

Bu haber 24 Kasım 2022 - 22:27 'de eklendi ve 143 views kez görüntülendi.

Vali Dr. , İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen “24 Kasım Öğretmenler Günü” Kutlama Programına katıldı.
Şehit Yunus Uğur Ortaokulundaki Kutlama Programında öncelikle Milli Eğitim Bakanımı Sayın Mahmut Özer'in kutlama mesajı okundu.
Programda İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak'tan sonra bir konuşma yapan Vali Elban sözlerine tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayarak başladı.
Köklü tarihimizde, kadim kültürümüzde, inanç sistemimizde ve milletimizin nazarında öğretmenin yeri hep ayrı olmuştur diyen Vali Elban, “Öğretmenlik kelimesinin ağırlığını, yüceliğini, gücünü, anlamını ve kutsiyetini göstermek için başka bir sıfata gerek olmadığını düşünüyorum. ünkü bizim milletimizin gönlünde, bizim insanımızın nazarında öğretmen özel bir yere, özel bir anlama, özel bir konuma sahiptir. Bu hep böyle gelmiştir, bundan sonra da kıyamete kadar böyle gideceğini düşünüyorum. Çünkü toplumumuzda önemli bir yeri olan bazı değer ve duygularımız, bazı kavram ve yaklaşımlarımız, bazı kurumlarımız vardır. gibi, inanç sistemimiz gibi, geleneklerimiz gibi, insani anlayışımız gibi… Bunlar bize millet olma ve bir arada olma vasfımızı gösteren ve bunu sağlayan değer, kavram ve kurumlardır; bunların başında da öğretmen ve öğretmenlik kavramı gelir.“ ifadelerini kullandı.
Öğretmenlik mesleğinin tüm nesillerimizi geleceğe hazırlayan kutsal bir görev olduğunu söyleyen Vali Elban, “Öğretmenlerimiz nesillerimizi şekillendirmekte, onların hem iyi bir insan olarak yetişmelerini hem de hayata donanımlı, dünya vizyonuna uygun bir şekilde hazırlanmalarını sağlamaktadırlar. Bu anlamda öğretmenlerimizin geleceğimizin yükseltilmesi, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarılması noktasında büyük sorumlulukları bulunmaktadır.“ dedi.
Değer sistemimizi çökertmek ve bu değer sistemimiz üzerinden milletimizin tüm varlığını hedef almak için öğretmenlik sisteminin, öğretmenlik kavramının içini boşaltmak, öğretmenlerimizi itibarsızlaştırmak ve öğretmen üzerinden eğitim sistemimizi, bu sistem üzerinden de geleceğimizi riske etmek için öğretmenlerimizin hedef seçildiğini biliyoruz diyen Vali Elban, “Her ne pahasına olursa olsun bizim milletimizin gönlündeki öğretmen duygusunu, öğretmen anlayışını yaşatmamız ve bir erozyona uğramasına asla izin vermememiz gerekiyor. Bu konuda hepimize bir sorumluluk düşüyor. Bu konuda öğretmenlerimizin bu haklı konumunu, saygın konumunu, kutsiyetini muhafaza etmek ve yaşatmak hepimizin görevi. “ifadelerine yer verdi.
Konuşmasının devamında öğretmenlerin sorumluluklarından da bahseden Vali Elban, “Öğretmenlerimize bu haklı gururu, bu haklı konumu yaşatmak için büyük görev düşüyor. Öğretmenlerimizin öğrencilerini bilgi ışığında, Atatürk ilke ve inkılapları ışığında, inancımız ışığında, geleneklerimiz ve o tarihten süzülüp gelen tüm birikimlerimiz ışığında hazırlamaları gerekiyor. Bu konuda fedakârlık yaptıklarını biliyoruz ama daha büyük fedakârlık ve gayret göstermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için öğretmenlerimizin sürekli kendilerini yenilemeleri ve saygın olan konumlarını devam ettirebilmeleri için de öğrencilerimiz ve toplum içinde tavır ve davranışlarına dikkat etmelerini, kendilerini yetiştirmelerini, bilgi ve birikimlerini arttırmalarını hülasa bir bütün olarak öğretmenlik kavramını yaşatmalarını kendilerinden bekliyoruz.” dedi.
Vali Elban sözlerini, “Başta Gazi ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum; hayatta olup da emekli olan veya görevine devam eden tüm öğretmenlerimize de sağlık ve mutluluklar diliyorum.” diyerek sonlandırdı.
Program, 2022 yılında emekliye ayrılan öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” verilmesi, günün anlam ve önemiyle alakalı yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, aday öğretmenlerin “Yemin Töreni”, şiirlerin okunması, öğretmen orkestrasınca müzik dinletisi sunulması ve öğretmenlerden oluşan halk oyunları ekibi gösterisi ile devam etti.