VAKIF NEDEN FAALİYETE GEÇMEDİ? | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

VAKIF NEDEN FAALİYETE GEÇMEDİ?

Bu haber 02 Eylül 2018 - 10:57 'de eklendi ve 40 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası şehit aileleri ve gaziler için toplanan 309 milyon TL’nin akıbetini Meclis gündemine taşıdı. Bulut, “696 sayılı KHK ile kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın 8 ay gibi uzun bir sürede faaliyete geçmemesinin nedeni nedir? Diye sordu.

 

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, şehit aileleri ve gaziler için toplanan yardım paralarının akıbetini Meclis gündemine taşıdı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut,   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında şehit yakınları ve gazilere yardım amacıyla “Dayanışma Kampanyası” başlatıldığını hatırlattı.

VAKIF NEDEN FAALİYETE GEÇMEDİ?

Bulut, kampanya kapsamında toplanan 309 milyon TL’nin 2017 yılının Aralık ayında 696 sayılı KHK ile kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı aracılığıyla şehit ve gazi ailelerine dağıtılacağının açıklandığını belirterek, “Ancak aradan geçen sürede şehit yakınları ile gazilere manevi ve maddi destek sağlamak, toplumla ve kendi aralarında iletişim ve dayanışmalarını güçlendirmek, şehit yakınları ve gazilere yönelik sosyal, sportif, eğitim, kültür ve diğer alanlarda faaliyetlerde bulunmak amacıyla kurulan vakıf henüz faaliyete geçmemiştir” dedi.

BAKAN’A SORULAR

Toplanan yardım paralarının şehit ve gazi ailelerine ulaştırılmadığı yönünde iddialar olduğunu kaydeden Bulut, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-696 sayılı KHK ile kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın 8 ay gibi uzun bir sürede faaliyete geçmemesinin nedeni nedir?

-Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın faaliyete geçmesine yönelik yapılan çalışmalar hangi aşamadadır? Vakıf ne zaman faaliyete geçecektir?

-Dayanışma Kampanyası kapsamında ne kadar para toplanmıştır?

TOPLANAN PARALARA NE OLDU?

-Toplanan yardım paralarının şehit ve gazi ailelerine ulaştırılmadığı iddiası doğru mudur?

-Yardım paralarının ne kadarı şehit ve gazi ailelerine ulaştırılmıştır?

-696 sayılı KHK’da vakfın, kampanya kapsamında toplanan yardım parasının 10 milyon TL’lik kısmı ile kurulacağı ve vakfın tüzel kişilik kazanması ile birlikte kalan meblağın da 15 gün içerisinde vakfa aktarılacağı belirtilmektedir. Söz konusu meblağ vakfa aktarılmış mıdır?

-Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na dair hiçbir kayıt bulunmamasının gerekçesi nedir?