ÜLKEMİZ AVRUPA ÜLKELERİNİN ÇÖP DEPOSU MUDUR? | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

ÜLKEMİZ AVRUPA ÜLKELERİNİN ÇÖP DEPOSU MUDUR?

Bu haber 22 Ekim 2020 - 15:02 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, plastik kirliliğinin dünyada kaygı uyandıracak düzeye geldiğini artan plastik tüketimi yönetilemeyecek düzeyde çöpün oluşmasına neden olduğunu vurguladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Koncuk, şunları kaydetti:

“Yönetilemeyen bu çöplerden kurtulmak için Avrupa ülkeleri gemilere yükleyerek diğer ülkelere göndermektedir. Ülkemizde yeterli denetim olmadığı için bu ticareti yapan sorumsuz firmalar bunları boş arazilerde gelişi güzel yakmaktadır. Terk edilen ve yakılan çöpler tüm canlılar için ciddi bir tehdit oluşturduğu gibi plastiklerin içerisinde bulunan çok çeşitli kanser yapıcı kimyasalların kontrolsüzce doğaya salımı gerçekleştiği gibi doğaya karışan mikroplastikler nedeniyle vatandaşlarımızın sağlığı ciddi anlamda tehlikeye atılmaktadır.

İngiltere’nin atıklarının büyük bir bölümünün Adana’da yakılarak ve çevreye salınarak yok edilmesi “Adana’nın verimli, bereketli toprakları ve zengin tarım kaynakları” kolay para odaklı ticari yöntemler ile yok edilmektedir. Ülkemizde yakılarak yok edilmesiyle yaşanan bu rezalete neden izin verilmektedir, Ülkemiz Avrupa ülkelerinin çöp deposu mudur?