“Ücretli Aşı Kabul Edilemez” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

“Ücretli Aşı Kabul Edilemez”

Bu haber 30 Nisan 2021 - 12:54 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın sırası gelmeden aşı olmak isteyenlere ücret karşılığında tercih hakkı getirilebileceği yönündeki iddiaların kabul edilemez olduğunu bildirdi. Bulut, “Aşılamanın tüm yurttaşlarımıza devlet güvencesinde, ücretsiz ve adil bir şekilde uygulanması gerekmektedir” dedi.

, TBMM Genel Kurulu’nda ücretli aşı uygulanacağı yönündeki iddialara sert tepki gösterdi. Bulut, pandemiden kurtuluşun birinci yolunun aşılama olduğunu belirterek, ancak ’nın sürekli ‘Aşı bugün gelecek. Yarın gelecek’ vaatlerine rağmen yeterince aşılama yapılamadığını kaydetti.

AŞI ÜCRETLİ OLAMAZ

Ülkemizde hala yeterince aşı olmadığını kaydeden Bulut, ilk günden bu yana aşının çeşitlendirilmesi gerektiğini ifade ettiklerini, bu çağrılarınSağlık Bakanlığı tarafından bir yıl sonra ancak duyulabildiğini söyledi. Aşının ücretli olacağı yönünde yazılı basında haberlerin çıktığına değinen Bulut, “Bazı ilaç firmalarının Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler yaptığı ve özel sektöre izin çıkması durumunda yabancı firmalardan aşı getirtilerek ücret karşılığında aşılama yapılacağı söyleniyor. Bunun doğru olmadığını umuyoruz ve böyle bir şeyi kabul etmemiz de mümkün değildir” dedi.

VATANDAŞI TEK BİR FİRMANIN İNSAFINA BIRAKTILAR

Pandeminin başından bu yana iktidarın süreci şeffaf yürütmediğinin altını çizen Bulut, Bakan’ın birsöylediğinin diğerini tutmadığını, aşı temininde yaşanan sıkıntınınaşının çeşitlendirilmemesinden kaynaklandığını bildirdi. İktidarın, vatandaşları tek bir firmanın insafına bıraktığını söyleyen Bulut, nüfusun sadece küçük bir bölümünün aşılanabildiğini kaydetti.

AŞI, İNSANİ BİR HAKTIR

Aşılamanın birinci basamak sağlık hizmetlerinin temel bileşeni ve insani bir hak olduğunu belirten Bulut, şöyle devam etti:

Aşı, Anayasa’mızın 56. maddesi gereği temel sağlık hizmeti olarak tüm yurttaşlarımıza devlet güvencesinde, ücretsiz ve adil bir şekilde uygulanmalıdır. Aşı ve tedaviye erişim insanlık yararına kullanılmalı, patenti kaldırılmalı, kamu malı kabul edilmelidir. Eşit, ücretsiz ve adil bir bir aşı uygulamasıyla ancak ülkemizve dünya salgından kurtulabilir.