Türkan Bebek dualarla anıldı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

İLAÇ SADECE ECZANEDE SATILABİLİR!

Gündem, Sağlık, Siyaset

Türkan Bebek dualarla anıldı

Bu haber 28 Aralık 2022 - 0:01 'de eklendi ve 86 views kez görüntülendi.

Daha 20 aylıkken annesinin kucağında Bulgar güvenlik güçlerince şehit edilen Türkan Feyzullah, kendi adını taşıyan parkta düzenlenen törenle anıldı. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 28 yıl önce yapılan zulümlerin unutturulmayacağı belirtti. Adana Balkan Türkleri Derneği Başkanı Aziz Sağıroğlu da Türkan Bebek’in Bulgaristan Türklerinin direnişinin sembolü olduğunu kaydetti.

Bulgaristan Türklerinin direnişinin sembolü olarak kabul edilen, bilinen adıyla Türkan Bebek, gerçek adıyla Türkan Feyzullah Çukurova ilçesinde kendi adını taşıyan parkta şehit edilişinin yıldönümünde anıldı.

Bulgaristan’ın asimilasyon politikalarını protesto amacıyla düzenlenen gösterilerde annesinin kucağında henüz 20 aylıkken Bulgaristan güvenlik güçlerince şehit edilen Türkan Bebek, daha sonraki yıllarda Bulgaristan Türklerinin direnişinin sembolü haline gelmişti.

Çukurova ilçesine bağlı Yüzüncüyıl Mahallesindeki Türkan Bebek Parkında düzenlenen anma töreninde Kur’an okunmasının ardından Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Aziz Sağıroğlu, Türkan Bebek’in nasıl şehit olduğunu ve direnişin sembolü haline dönüştüğünü anlattı.

Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Özgür Kara da Türkan Bebek adına park yapmasından ve bu konularda duyarlı davranışlarından dolayı Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’e teşekkür etti.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise konuşmasında, “Bu anma toplantıları Türkiye’nin 81 ilinde yapıldığı gibi Balkan ülkelerinde de yapılıyor. Böyle bir park yapmak ve anma etkinliklerine ev sahibi olmak bizi mutlu ediyor. Biz görevimizi yapıyoruz. Bu davaya sahip çıkmak bizim görevimiz. 38 yıl önce yapılan zulüm unutulacak şeyler değil. Unutturmayacağız. Yaşasaydı bugün 40 yaşında olacaktı. Bu davanın simgesi haline geldi” dedi.

Derneğin önerisiyle Naim Süleymanoğlu’nun da adını yaşatmak istediklerini belirten Başkan Soner Çetin, Karslı Mahallesinde adını taşıyan parkı yapmak için çalışmalara başladıklarını ifade etti.