TURİZME KORONA ETKİSİ… | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

TURİZME KORONA ETKİSİ…

Bu haber 09 Mart 2020 - 11:56 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün Türkiye’de turizme büyük bir darbe vuracağını belirterek “Artık, ekonomimiz için tehlike çanları değil, doğrudan yangın alarmı çalıyor” dedi.

Sümer, TBMM’de görüşülen Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu Teklifi üzerinde yaptığı konuşmada Türkiye gündemiyle ilgili değerlendirmelerde ve iktidara uyarılarda bulundu.

Cumhuriyet tarihinin en kötü ve en sıkıntılı dönemlerinden geçtiklerini belirten Sümer, “Yaşadığımız süreçten daha fazla can kaybımız olmadan, çatışmalar yaşanmadan, diplomatik yollar kullanılarak çıkılması en büyük temennimizdir ve görünen en akılcı yol da budur… Yaşanan darboğazdan çıkmak için özellikle İkinci Dünya Savaşı’na nasıl katılmadığımızı hatırlamak ve Cumhuriyet’in dış politika felsefesini özümsemek, sanırım iktidar için de yol gösterici olacaktır” dedi.

Sümer konuşmasında başlıca şu değerlendirmelerde bulundu:

TEHLİKE ÇANLARI DEĞİL YANGIN ALARMI

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü çıktı. Artık, ekonomimiz için tehlike çanları değil, doğrudan yangın alarmı çalıyor. Unutulmasın ki ekonominin sağlam temellere oturması, aynı zamanda bir millî güvenlik sorunudur ve yaşadığımız dönemde buna her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

TURİZM NEREDEYSE DURDU

Ülkemizde hiç görülmese bile, başta turizm olmak üzere birçok sektörde krizlere neden olacağı ortadadır. Daha bugün sabah, haber kanallarında, Kapalı Çarşı’ya gelen turist sayısında yüzde 60 azalma olduğu söylenmiştir. Şu an, İran’la, İtalya’yla ve Uzak Doğu’yla ulaşım ve dolayısıyla turizm neredeyse durmuş durumda.

HAMASET YAPMAYIN ÖNLEM ALIN

Sadece İran’dan yılda 2,1 milyon turistin geldiğini hatırlatmak isterim. Tüm bu ülkelerin yanı sıra Rusya’dan da turist gelmemesi durumunda, turizmde bugüne kadar görülmemiş bir gelir kaybı söz konusu olacaktır. Bu sorun kapımızda yani yaz sezonunun da sıkıntılı geçeceği görülmektedir; gerekli önlemlerin alınmasını temenni ederiz.

Ekonomiyi yönetmek öngörü ister, hamasi söylemler yerine şimdiden önlem almak gerekir.

MİLLİ BİRLİK ORTAK AKILLA SAĞLANIR

Ekonomiden dış politikaya kadar hemen her alanda şapkayı önümüze koyup muhalefetiyle, iktidarıyla ortak aklı bulmak ve yaşama geçirmek zorundayız. Millî birlik ve beraberlik ancak böyle sağlanır.