“Torunlarımızdan Harçlık İster Duruma Geldik” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

“Torunlarımızdan Harçlık İster Duruma Geldik”

Bu haber 30 Aralık 2021 - 12:36 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube’sini ziyaret ederek, emeklilerin sorunlarını dinledi.  Bulut, “Açlık sınırının altında maaş alan emekliler geçinemiyor. Emeklilerin, enflasyon ve her gün birbiri ardına yapılan zamlar altında eriyen maaşları, asgari ücrete yapılan zam oranından iyileştirilmelidir” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Türkiye Emekliler Derneği Adana Şube’sini ziyaret ederek, Şube Başkanı Ali Vuranay ve emekli vatandaşlarla bir araya geldi. Emeklilerin sorunlarını dinleyen Bulut, “Açlık sınırının altında sefalet ücretiyle yaşamaya mahkûm edilen emeklilerin, maaşları zamlar karşısında kuşa döndü. Emekliler açlığa mahkum edilemez” dedi.İktidarın, yanlış ekonomi politikalarıyla paranın değerini pula çevirdiğini kaydeden Bulut, emekli maaşlarına asgari ücrete yapılan oranda zam yapılmasının ve bayram ikramiyelerinin artırılmasının zorunluluk haline geldiğini belirtti.

EN AZ YÜZDE 50 ZAM İSTİYORUZ

Şube Başkanı Ali Vuranay da CHP’li Bulut’a emeklilerin taleplerini şöyle sıraladı:

Asgari ücrete %50 oranında zam yapıldı. En az asgari ücretteki zam oranı kadar emeklilerimizin de hakkı. Seyyanen zamla beraber%25 artı enflasyon oranında maaşlarımızın iyileştirilmesini istiyoruz. Ancak böylelikle emeklilerin rahat bir nefes alacağını düşünüyoruz. Ancak hükümet maalesef emekli zammından hiç söz etmiyor.

TÜİK KATSAYIYI DÜŞÜRÜYOR

Vuranay, “Asgari ücretin altında maaş alan var mı? En düşük emekli maaşı ne kadar?” sorusuna da şu cevabı verdi:

En düşük emekli maaşı 1500 lira. Geçinemiyoruz. 1500 TL maaş alanlar çocuklarının ellerine bakıyor. Emeklilerin büyük bir çoğunluğu torunlarına harçlık vereceklerine, torunlarından harçlık istiyor. 1500-1700-1800 lira geçim standartlarının çok çok altında bir rakam. Geçim standartlarının rakamlarını TÜİK belirliyor. Emeklilere yapılan en büyük kötülüklerden bir tanesi. Katsayıyı düşürüyor, 1500 liradan maaş bağlanıyor. Vatandaş, 9000 bin gün prim yatırmış ağlıyor. Sabah esnaf gezisi yaptım. Esnaf,“25-26 yıl prim yatırdım, 9 bin prim günüm vardı. 1300 lira maaş bağlandı, şuan iyileştirmeyle 1500 lira yapıldı” diyor.

TORUNLARIMIZDAN HARÇLIK İSTER DURUMA GELDİK

Esnaf emeklisi ne kadar yüksek yatırırsa yatırsın katsayıyı düşürdüğü için maaşlar düşük bağlanıyor. Ama genele baktığımızda maaşlar ortalama 1500-1600 liradır. Emekli perişan durumda. Asgari ücretle yıllarca çalışmış. Ben 27 sene çalıştım, 2800 lira maaş alıyorum. Bu geçim standartlarının çok altında bir rakam. Bugün asgari ücretle çalışanlarda bizim insanlarımız. Onların daha iyi olmasını isterim ama asgari ücretlinin çok altında kaldık. Emeklilerimiz çoğunluğu asgari ücretin altında maaş alıyor. Torunlarımıza harçlık vermeye yer ararken, torunlarımızdan harçlık ister duruma geldik. Emeklilerimiz çoğunluğu asgari ücretin altında maaş alanlardır.