“Tarımda atama yapın” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP ADANA SİVAS DAVASI BASIN BÜLTENİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ADANA HAYVAN BAKIMEVİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

SEYHAN’I GELECEĞE HAZIRLIYOR

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

“Tarımda atama yapın”

Bu haber 02 Kasım 2022 - 16:35 'de eklendi ve 258 views kez görüntülendi.

ANKARA- , TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi , Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan ziraat, gıda, orman, su ürünleri mühendisleri ile veteriner hekim, tekniker ve teknisyenler için atama istedi, tarım danışmanlarına kadro verilmesini talep etti.

ZOR KOŞULLARI ANLATIP ÇÖÜM İSTEDİ

Türkiye üyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda konuşan Ayhan Barut, “Türkiye'de tarımsal yayım ve danışmanlık sisteminin yaygın, etkin ve verimli bir yapıya kavuşmasının sağlanması için 2006 yılından bu yana bakanlık tarafından destek veriliyor. Bu kapsamda görev yapan tarım danışmanları da, tarımsal yeniliklerin, gelişmelerin; tarımsal bilgi ve teknik uygulamaların çiftçilerimize aktarılmasında, ülkemiz tarımının kalkınmasında rol üstleniyor. Ancak ne yazık ki ülke genelinde binlerce tarım danışmanı zorlu şartlarda, yetersiz özlük haklar ve düşük gelirlerle, sigorta ve vergi borçlarını bile ödeyemez halde çalışıyor” dedi.

“ATAMA YAPIN, KADRO VERİN”

Tarımda büyük sorunlar yaşandığını, çiftçinin ve tarımsal üretimin çözüm için iktidardan adım beklediğini ifade eden Ayhan Barut, tarım danışmanları ve atama bekleyen meslek gruplarına da değinerek, “Tarım Danışmanlarına 2023 yılında senelik giderlerini karşılamak için verilecek olan 72 bin liralık destek kabul edilemez! Gıda egemenliği için kamuya yeterli sayıda ziraat, gıda, orman, su ürünleri ve balıkçılık teknolojisi mühendisi ile veteriner hekim, tekniker ve teknisyen atanmalıdır. Tarımda çiftçiden genç meslektaşlarımıza kadar herkesin sesine kulak verilmelidir” diye konuştu.