SÜMER: "YENİ BİNA İÇİN İLLA FELAKETİN Mİ YAŞANMASI GEREKİYOR?" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

MHP Adana’da neler oluyor?

Adana Özel, Siyaset

SÜMER: “YENİ BİNA İÇİN İLLA FELAKETİN Mİ YAŞANMASI GEREKİYOR?”

Bu haber 17 Aralık 2018 - 15:52 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

, çalışanların ve hizmet gören vatandaşların can güvenliklerinin bulunmadığı için taşınması talep edilen ’ne ait hizmet binası konusunu bir kez daha TBMM gündemine taşıdı.

 

Sümer, “Tapu müdürlüklerinin yeni bir binaya taşınması için illa bir felaketin yaşanması mı beklenmektedir? Yaşanacak felaketin sorumlusu kim ya da kimler olacaktır?” diye sordu.

 

 

 

CHP Milletvekili Orhan Sümer, yıkım tehlikesi bulunduğu belirtilen Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne ait hizmet binasını TBMM gündemine taşıdı. Sümer, “Tapu müdürlüklerinin yeni bir binaya taşınması için illa bir felaketin yaşanması mı beklenmektedir? Yaşanacak felaketin sorumlusu kim ya da kimler olacaktır?” diye sordu.

 

Daha önce Sümer, Yüreğir Tapu Müdürlüğü’nün taşınmasına dikkat çekmek amacıyla bu konuda soru önergesi veren ancak yanıt alamayan CHP’li Sümer, konuyu bir kez daha Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın dikkatine sundu.

Parlamentoların yasa yapımından sonraki en önemli işlevinin denetim olduğunu vurgulayan Sümer, “TBMM’de de milletvekilleri, millet tarafından seçilerek kendilerine verilen yetki ile Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İç Tüzüğünün 96’ncı Maddesi uyarınca devletin ve milletin çıkarları doğrultusunda denetim yetki ve görevlerini yerine getirmektedir. TBMM İç Tüzüğünün 99. Maddesi gereğince ilgili bakanlığın soru önergelerine 15 gün içinde cevap vermesi gerekmektedir” dedi. Sümer geçen Ağustos ayında hazırlamış olduğu soru önergesine süresi içinde cevap verilmediğini belirterek, bu nedenle geliştirerek yeni bir soru önergesi hazırladığını kaydetti.

 

VATANDAŞ VE MEMURLARIN CAN GÜVENLİĞİ

 

1998 yılındaki Adana depreminde büyük hasar gördükten sonra yüzde 67 hasarlı raporu verilip bir süre kullanılmayan daha sonra, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “yıkılması uygundur” raporu verilen binanın Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğü’ne tahsis edildiğini ifade eden Sümer, binaya her gün çok sayıda vatandaş ile görevli memurlar giriş çıkış yaptığını vurguladı. İlgili sendikaların, çalışanların ve vatandaşların can güvenliğine yönelik endişelerini ısrarla dile getirdiğini, ancak yaptıkları başvurulara yanıt alamadıklarını ve duyarsız davranıldığını hatırlatan Sümer, şu sorularına yanıt verilmesini talep etti:

 

OLASI FELAKETTE KİM SORUMLU OLACAK

 

-7/1397 Esas numaralı yazılı soru önergeme ilgili amir hükümler uyarınca belirtilen süre içinde yanıt verilmemiş olmasının gerekçesi nedir?

 

-Hatay Tapu Kadastro 12. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan ve her gün binlerce vatandaşımıza hizmet veren tapu müdürlüklerinin olduğu bu binayla ile ilgili, 1998 depreminin ardından bir rapor hazırlanmış mıdır? Hazırlanmış ise raporun içeriği nedir?

 

-Bina hakkında Adana Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “yıkılması uygundur” veya benzer içerikte bir rapor hazırlanmış ise bu binanın daha sonraki yıllarda Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmesinin sebebi nedir?

 

-Söz konusu bina, kira mı yoksa kurumun mülkiyetinde olan bir bina mıdır? Kira ise kim ya da kimlerin mülkiyetindedir, hangi yöntemle, ne zaman kiralanmış ve aylık kira bedeli nedir?

 

-Binada tadilat ve tefrişat en son hangi tarihte yapılmıştır? Bu işlemler için ne kadar harcama yapılmıştır?

-Söz konusu binada tehlikeli çatlakların oluştuğu iddiası doğru mudur? Doğru ise bakanlığınıza bu yönde herhangi bir şikayet gelmiş midir?

 

-Yetkililerin binanın tehlikeli olduğuna ilişkin kendilerine ulaştırılan şikayetler konusunda duyarsız kaldıkları iddiası doğru mudur? Doğru ise bu konuda herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır, yapılmış ise sonuçları nedir?

 

-Hizmet alımında bulunan vatandaşlar ile görevli memur ve işçilerin her gün giriş çıkış yaptığı ve son derece güvensiz çalışma ortamının bulunduğu belirtilen söz konusu binanın acil olarak tahliye edilmemesinin gerekçesi nedir?

 

-İl ve merkez ilçe tapu müdürlüklerinin yeni bir binaya taşınması için bir felaketin yaşanması mı beklenmektedir? Yaşanacak felaketin sorumlusu kim ya da kimler olacaktır?

 

-Merkez ilçeler ile Adana Tapu Sicil İl Müdürlüğü’nün aynı binada toplanmış olmasının gerekçesi nedir?