SÜMER: VİRÜSÜ DE SÖMÜRÜYÜ DE DAYANIŞMAYLA YENECEĞİZ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

SÜMER: VİRÜSÜ DE SÖMÜRÜYÜ DE DAYANIŞMAYLA YENECEĞİZ

Bu haber 30 Nisan 2020 - 10:20 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

CHP, Adana Milletvekili Orhan Sümer, daha eşitlikçi, daha adil, sosyal güvenlik politikalarının önem kazandığı, gelir dağılımındaki eşitsizliğin giderildiği, doğaya saygılı, insanca yaşam düzenin egemen olduğu bir dünya ve Türkiye’nin kurulması artık kaçınılmaz olduğunu belirterek “Virüsü de sömürüyü de dayanışmayla yeneceğiz” dedi.

Sümer 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Türkiye’deki ve dünyadaki işçilerin bayramını kutlayan Sümer, özellikle Türkiye’de son yıllarda işçiler aleyhine birçok gelişmenin yaşandığını belirtti.

İçinden geçilen salgın döneminin çalışma hayatını da olumsuz etkilediğine dikkat çeken Sümer mesajında şöyle dedi:

“Covid 19 salgınından önce Türkiye’de işsizlik rekor üzerine rekor kırıyordu. Asgari ücretle çalışan milyonlarca kişi yoksulluk sınırının altında yaşıyordu. Sendikasızlaşma, kayıt dışı istihdam bir türlü önlenemiyordu.

İŞÇİLERDE POZİTİF VAKA 3 KATI

Salgınla birlikte bu tablo çok daha kötüleşti. Milyonlarca kişi daha işsiz kaldı. İşsiz kalmayan emekçiler de salgın tehdidi altında çalışmaya devam ediyor. Sendikaların verilerine göre çalışmak zorunda kalan işçiler arasında pozitif vaka oranı Türkiye ortalamasının 3 katı. Bunun için zorunlu ve acil işler dışında çalışma hayatının salgın bitene kadar durdurulması gerekmektedir.

Sınırsız bir sömürüye dayanan, çalışanların yaşam standartlarının her geçen gün geriye gittiği bir düzenin artık soruna gelinmiştir. Daha eşitlikçi, daha adil, sosyal politikalarının önem kazandığı, gelir dağılımındaki eşitsizliğin giderildiği, doğaya saygılı, insancadüzenin egemen olduğu bir dünya ve Türkiye’nin kurulması artık kaçınılmazdır.

NE EZEN, NE EZİLEN

Bu 1 Mayıs’ı alanlarda değil evlerimizin balkonlarında kutlayacağız. Tüm vatandaşlarımızı 23 Nisan’da yaptığımız gibi 1 Mayıs’ta da saat 21.00’de evlerimizin balkonlarına çıkmaya ve hep bir ağızdan 1 Mayıs Marşı’nı söylemeye çağırıyorum. Virüsü de sömürüyü de dayanışmayla yeneceğiz.

1 Mayıs 1977 başta olmak üzere 1 Mayıslarda yaşamını yitirenleri rahmetle anıyorum.

Ne ezen, ne ezilen hakça bir düzen.

Yaşaşın 1 Mayıs.”