SÜMER: ADANA'DA KUDUZ AŞISI YOKLUĞU MU YAŞANIYOR | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

SÜMER: ADANA’DA KUDUZ AŞISI YOKLUĞU MU YAŞANIYOR

Bu haber 22 Ocak 2019 - 10:01 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

CHP Milletvekili ve Grup Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Sümer, Adana’da kuduz aşısı ihtiyacıyla hastanelere başvuran bir kişinin geri çevrilmesi olayını Meclis gündemine taşıdı.

Sümer, Sağlık Bakanı’na “Aşı sorunu neden kaynaklanmıştır? Bu süreçte kaç hasta aşılanmamıştır? Son iki yılda ülkemizde kaç kuduz vakası yaşanmıştır? Ölümle sonuçlanmış olan var mıdır? Aşı ithalatına son bir yılda ne kadar para ödenmiştir?” diye sordu.

Adana’da kuduz aşısı ihtiyacıyla hastaneye başvuran bir kişinin, aşı bulunmadığı gerekçesiyle geri gönderildiği ortaya çıktı. , yaşanan sıkıntıyı Meclis gündemine taşıdı.

Sümer, kuduz aşısının anında bulunması gereken aşılar içerisinde yer aldığını hatırlattı. Konuyu TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getiren Sümer, Seyhan ilçesindeki adliyenin hemen arkasında bir vatandaşın köpeklerin saldırısına uğradığını belirtti. Vatandaşın çeşitli hastanelere başvurmasına rağmen, aşının olmadığı gerekçesiyle geri gönderildiğini ve bu vatandaşın son çareyi Mersin’e giderek aşıyı yaptırmakta bulduğunu kaydetti.

“VAHİM BİR DURUM”

İl sağlık müdürlüğü yetkilileri ile görüştüğünü ve on gün önce Türkiye genelinde bir sorunun oluştuğunu, ancak bu sorunun giderildiği bilgisini aldığını belirten Sümer, “Adana’daki hastanelerde kuduz aşısı bulunmadığı için vatandaşın geri çevrilmesi çok vahim bir durumdur, kabul edilemez. Son derece hayati olan bu konuya dikkat çekerek Sağlık Bakanı’na sormak istiyorum” diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları sordu:

“-Aşı sorunu neden kaynaklanmıştır?

-Bu süreçte kaç hasta aşılanmamıştır?

-Son iki yılda ülkemizde kaç kuduz vakası yaşanmıştır? Ölümle sonuçlanmış olan var mıdır?

-Aşı ithalatına son bir yılda ne kadar para ödenmiştir?”