SÖZÜTEK'TEN YENİ YIL DEĞERLENDİRMESİ... | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

SÖZÜTEK’TEN YENİ YIL DEĞERLENDİRMESİ…

Bu haber 25 Aralık 2018 - 16:00 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı , 2019 yılının, ’mız başta olmak üzere ülkemiz, Ortadoğu ve dünyaya barış ve huzur, halkımız, işadamlarımız, üreten ve çalışanlarımız ile esnaf sanatkârlarımızın kazançlarına bolluk ve bereket, tüm insanlığa mutluluk getirmesi dileğinde bulundu.

Başkan Sözütek, 2019’da Türkiye’mizin, Ortadoğu’daki İslam Dünyası’nın huzurunu bozan, Suriye başta olmak üzere Irak ve Filistin ile Küdüs’te yaşayan insanların yaşamlarını alt üst eden savaşların, iç barışımızı tehdit eden terörün ve akan kanların bir an önce son bulmasını diledi.

2018 yılının hem ülkemiz, hem milletimiz, hem de esnaf ve sanatkârlarımız açısından çok zorlu geçtiğini belirten Sözütek, Türkiye’de yaşanan tüm olumsuzluklara, hain darbecilere ve alçakça yapılan her türlü saldırılara rağmen, halkın sağduyusu sayesinde her zaman barışın ve kardeşliğin kazandığını söyledi.

2019 yılının küçük esnaf ve sanatkârların ayağa kalktığı ve kalkındığı yıl olmasını dileyen Başkan Sözütek, esnaf ve sanatkârlara 2008’de verilen sıfır faizli ve uzun vadeli cansuyu kredilerinin yeni yılda yeniden gündeme alınmasını ve verilmesini beklediklerini de ifade ederken, “Esnaf ve sanatkârımız gece gündüz demeden tezgâhının ve dükkânının başında duruyor. Hasta bile olsa dükkânın kapısına kilit vurmuyor. Tek gayesi ekmek parası olan esnaf ve sanatkârımız için verilen kredi teşvikleri çok büyük önem taşıyor. Dükkânını yenilemek, işini büyütmek isteyen esnafımızın tek dayanağı, devletimizin vereceği sıfır faizli ve uzun vadeli kredilerdir. Çünkü esnafımıza devletimizden başka destek verecek kimse yok”dedi.

Esnafa kredi imkanı verildiğinde dahi bankaların sicil affı çıkarılmasına rağmen, bir türlü silemediği kara liste yüzünden krediye ulaşamadığına da dikkat çeken Sözütek, “2019’da bu kara listelerin de silinmesi ve esnafımızın ihtiyacı olduğunu krediye rahat ulaşarak, güçlenmesini ve ekonomiye katkı sağlamasını diliyoruz. 2019 yılında esnafa ve sanatkârlarımıza verilecek olan kredilerin limiti de önceki senelere göre daha yüksek olmalı. Çünkü esnaf ve sanatkâr büyüdükçe ekonomi de büyüyecek. Ayrıca, Kredi teşviklerinde kadın esnaf ve sanatkara pozitif ayrımcılık yapılmasını da istiyor ve bekliyoruz“diye konuştu.

Ülkemizde geçen yaz yaşadığımız ABD Başkanı Donald Trump’un Papaz Brunson tweetleri gibi her türlü travmalara rağmen, devletimiz ve milletimizin dimdik ayakta ve güçlü olduğunu da ifade eden Sözütek şöyle konuştu:

“Yeni yıl yeni bir umut, yeni bir heyecan, yeni bir başlangıç demektir. Sıkıntıları elbette elbirliğiyle atlatacağız. Buna inancımız var. Küçük esnaf ve sanatkar, ekonominin bel kemiği, sigortasıdır. Esnaflarımızın işini geliştirecek, güzelleştirecek tedbirler alınmalı, piyasalara nakit akışı hızlandırılmalı. Hükümetimiz gereken tedbirler alacak ve 2019’da çarklar yeniden hızla dönecektir. Ülkemizin barışa, milletimizin refaha daha fazla ihtiyacı var. Suriyeli kayıt dışı çalışanlar, mutlaka kayıt ve süratle kontrol altına alınmalı. AVM’ler ve Zincir Marketler konusunda süratle uygulama bekliyoruz.. Zincir marketlerin sayısı onbinleri aştı. Bakkal ve benzeri küçük esnaflarımızı bunlar bitirdi. Devletimiz şimdi bu fedakâr, cefakâr esnafı yaşatacak tedbirleri uygulamaya koymalı. Esnafımın enerji kullanımına indirim sağlanmalı, bankalar sicil konusunda kanunu uygulamalı. Bu arada, halkımız da, gayrimüslimlerin yılbaşı kutlamalarına daha hoşgörülü yaklaşmalı. Demokrasinin gereği de budur. Bu vesileyle, tüm halkımızın, aileleri ve yakınlarıyla birlikte barış ve kardeşlik içerisinde, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yeni yıl geçirmesini diliyor, esnaf ve sanatkârlarımıza da bol ve bereketli kazançlar diliyorum”