Sözütek: "Esnaf varlığını sürdürmekte zorlanıyor" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Sözütek: “Esnaf varlığını sürdürmekte zorlanıyor”

Bu haber 12 Mayıs 2019 - 19:26 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

 Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, ekonominin ana unsurunu oluşturan esnaf ve sanatkarların büyük sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Başkan Sözütek, “Ekonomik krizler ve artan girdi maliyetleri esnaf ve sanatkarlarımızı borç batağına sürükledi” dedi.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı ’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Birlik Başkanı Sözütek, Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde büyük projelere imza atan Zeydan Karalar’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hizmet çıtasını daha yukarılara taşıyacağına inandıklarını kaydetti. Adana’nın ve Adanalıların Karalar’dan yüksek beklentileri olduğunu hatırlatan Birlik Başkanı Nihat Sözütek, “Gerek Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde hayata geçirdiğiniz projeler, gerekse bilgi birikiminiz ve donanımınız ile Adana’ya güzel hizmetler yapacağınıza inancımız tamdır” dedi.

Ziyarette esnaf ve sanatkarların sorunlarına da değinen Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, “Yaşanan ekonomik krizler, artan girdi maliyetleri esnafımızı perişan etti. Üretimiyle, istihdama katkısıyla katma değer yaratan, ekonominin can damarı, kalkınmanın ana lokomotifi konumundaki esnaf ve sanatkarlarımız evine ekmek götüremeyecek hale geldi. Piyasada yaprak kımıldamıyor. Birçok esnafımız siftahsız kepenk kapatıyor. Böyle devam ederse kapısına kilit vuran esnaf sayısı her geçen gün artacak. Unutulmamalı ki esnaf batarsa bundan en büyük zararı ülke ekonomisi görür. Esnaf ve sanatkarlarımızın varlıklarını sürdürebilmesi için gerekli önlemlerin acilen alınması gerekiyor” dedi.

“BİRAN ÖNCE ANA GÜNDEME DÖNÜLMELİ”

Başkan Sözütek ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, sorunları çok iyi bildiğini belirterek, sadece esnaf için değil, toplumun tüm kesimleri için durumun aynı olduğunu kaydetti. Başkan Karalar, “Esnafın durumu diğer alanları da tetikliyor. Üreten ürettiğini satamazsa, işçi çalıştıramaz. İşçi parasını almazsa, alışveriş yapamaz. Alışveriş olmazsa esnaf mal satamaz. Bu yüzden memleketin bir an önce gerçek gündemine dönmesi lazım” diye konuştu.

Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Başkan Sözütek’in yanı sıra, Başkanvekili Mustafa Göktaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Karakuş, Mustafa Atlı, Ünal Kurt, Denetim Kurulu Üyeleri Oğuz Başman, Rabia Ülkü Uçar, Bülent Öğrü, Nuri Zengin ve Birlik Genel Sekreteri Sema Kartalmış da hazır bulundu.