"Sözleşmeli personel kadro bekliyor" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Sözleşmeli personel kadro bekliyor”

Bu haber 28 Ekim 2018 - 18:04 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, kamu kurumlarında sözleşmeli olarak çalışan ve 4/B’li olarak nitelendirilen binlerce insana verilen kadro sözünün yerine getirilmediğini vurguladı.
“HERKES BEKLİYOR”
Konuyla ilgili Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi sunan Dr. Şevkin, “Kamu kurumlarına personel alım çeşitlerinden biri olan sözleşmeli (4B) personel alımları özellikle son yıllarda sıkça yapılmaktadır. Daha önce yaklaşık 100 bin 4B’li personel kadroya geçmiş ancak aynı haktan yararlanmak isteyen binlerce sözleşmeli personel kadroya geçmek için beklemektedir” dedi.
“SENDİKALAR DA DESTEK VERİYOR”
Çeşitli zamanlarda kadroya geçişle ilgili taleplerini yüksek sesle dillendirmeye ve seslerini duyurmaya çalışan ve sendikaların desteğini alan 4B’li sözleşmeli personellerin bir an önce iş güvencesine kavuşmak istediğini vurgulayan Dr. Şevkin, şu sorulara yanıt arıyor:

1- Türkiye genelinde sözleşmeli (4/B) çalışan sayısı kaçtır?

2- 4/B sözleşmeli statüsünde çalışanların giderek artmasının devlet memurlarının güvencesinin ellerinden kayıp gitme riskini doğurmakta mıdır?

3- 2011 seçimlerinde 230 bin 4/B’liye kadro verilmişken o tarihten bu yana işe alınan sözleşmeli personele neden kadro verilmemektedir?

4- Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 4/B’li sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili bir çalışmanız mevcut mudur?

5- 4/B’li personelin eş durumu sebebiyle tayin yapabilmesi hususundaki mağduriyetlerin giderilmesi konusunda herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır?