"Sizi göreve davet ediyorum…" | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Sizi göreve davet ediyorum…”

Bu haber 28 Mayıs 2020 - 14:06 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Yaşanan olumsuzlukların ülke ekonomisine büyük zarar vereceğini belirten Çulhaoğlu Tarım ve Orman Bakanına seslendi.

Sizi göreve davet ediyorum…

İYİ Parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu aşırı sıcak ve poyraz nedeni ile zor durumda olan Adanalı çiftçilerinin sorunlarının giderilmesine yönelik bir basın açıklaması yaptı.

Çulhaoğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

BÜYÜK ORANDA MEYVE DÖKÜMÜ YAŞANDI

“Ülkemiz Coronavirüs COVİT-19 salgın belası ile uğraşırken, üreticilerimizin içinde bulunduğu zor üretim şartlarına bir de Mayıs ayının ortasından Ramazan Bayramına kadar geçen bir haftalık süreçte Çukurova bölgemizde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının narenciye ekili bahçelerde büyük ürün kaybına neden olmuştur. Çukurova Bölgesi ve Adana ilimizdeki narenciye çeşitlerinden erkenci limon, mandalina, portakal, karpuz ve bazı orta erkenci mandalina çeşitlerinde büyük oranda meyve dökümü yaşandı.

İHRACAT OLUMSUZ ETKİLENECEK

Yaptığım ilk gözlemlere göre yüzde 80’lere varan meyve döküm zararı yaşanmıştır. Bu durum narenciye üreticilerimizin henüz sezonun başındayken morallerinin de bozulmasına sebep olmuştur. Adana’da ekim alanları her yıl artan narenciye bazı çiftçiler için tek geçim kaynağıdır. Yaşanan bu olumsuzluk çiftçimiz kadar bölge ve ülke ekonomisine de büyük zarar verecektir. Ülkemizin yaş sebze ve meyve ihracatında önemli bir yeri olan narenciyedeki bu zarar ülkemizin ihracatını da olumsuz etkileyecek, döviz girdisinde de büyük azalma yaşatacaktır.

NARENCİYE ÜRETİCİLERİNİN ZARARLARI KARŞILANMALIDIR

Sıcak ve poyraz Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından afet sayılmamaktadır. Narenciye ekim alanlarının büyük bir bölümünün Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) aracılığıyla sigortalı olmasına rağmen, aşırı sıcak ve poyraz zararının kapsam dışı olması çiftçilerimizi daha da zorda bırakmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığının biran önce sıcak ve poyraz riskini de poliçeye eklemesi gerekmekte ve narenciye üreticilerimizin zararı karşılanmalıdır. Bu durumdan üreticilerimizin en az zararla çıkabilmesi için Tarım ve Orman Bakanını göreve davet ediyorum. Biran önce zarar tespit çalışmaları yapılıp bitirilmeli ve çiftçimiz mağdur edilmemelidir. Bu konu hakkında Tarım Bakanına Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı aracılığı ile iki sorudan oluşan yazılı soru önergesi verdim. Sorduğum sorularda;

TALİMAT VERMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Narenciye ekim alanlarının büyük bir bölümünün (TARSİM) Tarım Sigortaları havuzu aracılığıyla sigortalı olmasına rağmen aşırı sıcak ve poyraz riskinin kapsam dışı olması çiftçilerimizi çok büyük zarara uğratmıştır. Çiftçilerimizin uğradığı bu zararın önlenmesi amacıyla TARSİM Genel Müdürlüğünce sıcak ve poyraz riskinin poliçeye dahil edilmesinin sağlanması için ivedi olarak bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

Çukurova Bölgesi ve Adanalı çiftçilerimizin aşırı sıcak ve poyraz sebebiyle uğradıkları zararlardan dolayı, Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldıkları işletme kredilerinin faizsiz 1 (bir) yıl ertelenmesi hususunda İVEDİ bir karar alarak uygulamaya geçirmeyi düşünüyor musunuz? dedim.

Üreticilerimizi rahatlatacak bu kararların alınması için konunun takipçisi olacağımın Adana kamuoyu tarafından bilinmesini isterim.”