“Sınav ücretleri kaldırılsın” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

“Sınav ücretleri kaldırılsın”

Ayhan Barut, ÖSYM sınavları için alınan ücretlerinin kaldırılması amacıyla Meclis’e kanun teklifi sundu.

Bu haber 30 Temmuz 2023 - 14:04 'de eklendi ve 96 views kez görüntülendi.

Ayhan Barut, ÖSYM sınavları için alınan ücretlerinin kaldırılması amacıyla Meclis’e kanun teklifi sundu

“Sınav ücretleri kaldırılsın”

Sınav ücretleri için yasa değişikliği istedi

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından ülke genelinde düzenlenen sınavlara girenlerden alınan ücretlerin tümüyle kaldırılması için yasa değişikliği istedi. Milyonlarca öğrenci ve adayın girdiği sınavlardan katılım ve başvuru adı altında ücret alınmasına tepki gösteren Barut, yaşanan ekonomik krize de değinerek yasal düzenlemeyle sınav ücretlerinin artık hiç alınmamasını talep etti.

TEKLİF MECLİS’E SUNULDU

Hazırladığı 6114 Sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’ni Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunan Ayhan Barut, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlar için katılımcılardan alınan ücretin ‘sosyal devlet’ ilkesine aykırı olduğunu söyledi. Her yıl ÖSYM tarafından yaklaşık 60 sınav yapıldığını ve milyonlarca öğrenci-adayın bu sınavlara girmek için değişen tutarlarda ücretler ödediğini bildiren Barut, “Yaşamın baharındaki öğrencilerimiz ve hayata tutunmak, hayaline kavuşmak isteyen adaylarımız daha ilk adımlarında bu ücretleri ödemek zorunda kalıyor, aileleriyle birlikte büyük güçlükler yaşıyor” dedi.

“ÜCRET ALINMASIN”

AKP’nin yanlış politikaları sonucu Türkiye’nin derin bir ekonomik kriz içine girdiğini, yüksek enflasyonla herkesin gelirlerinin eridiğiniz ve halkın yoksullaştığını ifade eden Barut, şunları kaydetti:
“Bu krizin getirisi olan fahiş zamlar nedeniyle halkımız derin bir yoksulluk içine düşmüş, ne acıdır ki toplumda açlık ve sefalet büyümüştür. Biz parasız, bilimsel, nitelikli, kaliteli bir eğitim, sonunda istihdamı düzenleyen bir sistem öneriyoruz. Ancak bugün yaşanan sorunlardan birisi de sınav gibi engelin aşılmasıyla ilgilidir. Bir kamu kurumu olan ÖSYM’nin sanki kar amacı güden bir özel kuruluş gibi düzenlediği sınavlardan fahiş ücretler alması, bunun sürekli artması parasız eğitim talebine ve sosyal devlet ilkesine aykırıdır. Meclis’e sunduğumuz yasa değişikliği teklifiyle birlikte artık ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara giren öğrenci ve adaylardan hiçbir şekilde ücret alınmaması amaçlanıyor. Bu adıma destek verilmesini bekliyoruz.”

TEKLİF NE ÖNGÖRÜYOR?

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un Meclis Başkanlığı’na sunduğu yasa değişikliği teklifinde şu hükümler bulunuyor;
“MADDE 1- 17.02.2011 tarihli ve 6114 Sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanun’un 6’ncı maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
(21) Sınav, ölçme, değerlendirme ve yerleştirme faaliyetlerine yönelik olarak adaylardan ücret tahsil edilmez. Giderler, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı bütçesine bu amaçla konulacak ödenekten karşılanır.
MADDE 2- Bu Kanun yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.”