Semt Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Şerif Kurşun’dan Adanalılara çağrı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Semt Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Şerif Kurşun’dan Adanalılara çağrı

Bu haber 09 Haziran 2023 - 20:05 'de eklendi ve 319 views kez görüntülendi.

Sebze ve meyve ihtiyacınızı

semt pazarlarından karşılayın

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı Semt Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Şerif Kurşun, semt pazarları ile zincir marketlerin manav reyonları arasında hem astronomik fiyat farkı hem de kalite farkı olduğuna dikkat çekti. Semt pazarlarında satılan taze sebze ve meyvelerin hem günlük, hem kaliteli hem de daha ucuz olduğuna işaret eden Başkan Kurşun, vatandaşların sebze ve meyve ihtiyaçlarını zincir market yerine semt pazarlarından karşılamalarını önerdi.

Havaların ısınmasıyla birlikte açık tarla ve bahçelerde hasadın başlamasıyla sebze ve meyvede bolluk yaşanıyor. Sebze ve meyvede arzın talebi karşılamasına rağmen semt pazarları ile zincir marketlerin manav reyonları arasındaki astronomik fiyat farkı dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adana Semt Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Şerif Kurşun, tarladan çıkış fiyatı aynı olmasına karşın zincir marketlerde sebze ve meyve fiyatlarının şişirildiğini dile getirdi. Vatandaşların marketlerde satılan sebze ve meyvelerin daha taze ve daha kalitelilerine semt pazarlarında daha uygun fiyata ulaşabileceklerini kaydeden Başkan Mehmet Şerif Kurşun, “Havaların ısınmasıyla birlikte açık tarla mahsulleri tezgahlara bereket getirdi. Piyasaya sebze ve meyve arzının artması fiyatları da aşağıya çekti. Ancak zincir marketler şişirilmiş fiyatlarla hem piyasayı olumsuz etkiliyor hem de vatandaşların yaz mevsimi gibi bolluk yaşadığımız bir dönemde sebze ve meyveyi pahalı yemesine neden oluyor” dedi.

Semt pazarları ile zincir marketlerin reyonları arasındaki fiyat farkının çok ciddi boyutlarda olduğunun altını çizen Başkan Kurşun, “Yaz mevsiminin en çok tüketilen ürünleriyle bir fiyat karşılaştırması yapacak olursak, pazarda 10- 12 liradan satılan salkım ve çeri domates market raflarından 20- 22 liradan satışa sunuluyor. Yerli salatalığın kilosu pazarda 15 lira olan salatalık market raflarında 22,50 lira. Sadece bu iki kalem bile Pazar ve marketler arasındaki uçurumu göstermek için yeterli ancak, yeşilliğinden tutun da her türlü sebze ve meyvede çok büyük fiyat farkları yaşanıyor. Semt pazarlarımız ile market arasındaki fark sadece fiyatta değil, kalite ve tazelikte de var. Pazar tezgahlarımızda en kaliteli ve günlük taze ürünler uygun fiyattan satışa sunulurken, market reyonlarında depoda bekledikten sonra raflarda satışa sunulan birkaç günlük ürünler yüksek fiyattan vatandaşa reva görülüyor. Buradan vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz, sebze ve meyve ihtiyaçlarını semt pazarlarımızdan karşılasınlar. Kaliteyi tazeliği uygun fiyata alsınlar. Hem keseleri kazansın hem de sağlıklı beslensinler” ifadelerini kullandı.