OKUL KANTİNLERİNİ YETERİNCE DENETLİYOR MUSUNUZ? | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

OKUL KANTİNLERİNİ YETERİNCE DENETLİYOR MUSUNUZ?

Bu haber 27 Kasım 2018 - 12:58 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

CHP , son olarak Kozan’daki Kozan Ortaokulu’ndaki öğrencilerin yaşadığı okul kantinlerinden zehirlenme olaylarını TBMM gündemine taşıdı.

Sümer, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan okul kantinlerinde yapılan denetimleri ve sonuçlarının kamuoyuna açıklanmasını istedi.

 

CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Milletvekili , Kozan’daki öğrencilerin zehirlenmesi olayını TBMM gündemine taşıdı. Sümer, ’da ve Türkiye genelindeki okulların kantinlerinde yapılan denetim ve sonuçlarının açıklanmasını istedi.

Kozan Ortaokulu’nun kantininde satılan bardakta haşlanmış mısırdan yiyen 10 öğrenci zehirlenme şüphesi ile hastanelik oldu. Rahatsızlıklarını fark eden öğretmenler çocukları alarak Kozan Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne götürdü. Tedavi edilen çocuklar, serum tedavilerinin ardından evlerine gönderildi.

TBMM GÜNDEMİNDE

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Sümer, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi-özel okul/kurumlarda öğrenim gören öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarının karşıladığı kantinlerin durumunun son derece önemli olduğunu belirtti. Okul kantinlerindeki en büyük tehlikenin,  tarihi geçmiş, ucuz, kalitesiz ürün satılması olduğunu belirten Sümer, bazı bulaşıcı hastalıklar ile gıda zehirlenmelerinin kaynağının büyük ölçüde bu durumdan kaynaklandığını belirten Sümer, bu tür üzücü durumların önüne geçmek için bir genelge bulunduğunu hatırlattı.

BAKANA SORULAR

Kozan’da yaşanan olayda çocukların hayati tehlikelerinin bulunmamasının sevindirici bir gelişme olduğunu, ancak bir eğitim kurumunda bu olayın yaşanmış olmasının herkesi çok üzdüğünü vurgulayan Sümer, Milli Eğitim Bakanı’ndan şu sorulara yanıt vermesini talep etti:

.Okullardaki Kantin, Kafeterya, Büfe, Çay Ocağı Gibi Gıda işletmelerinin denetimleri hangi kurum tarafından, hangi zaman aralığı ile gerçekleştirilmektedir?

.Özelde Adana ve ilçeleri gösterilmek üzere tüm illerde son üç eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilen il ve ilçe denetimlerinin sonuçları ne olmuştur? Uygunsuzluğun tespit edilen ve hakkında yasal işlem başlatılan gıda işletmesi sayısı kaçtır?

.Türkiye genelinde ve özelde Adana ve ilçelerinde öğrencilerin sağlığına zarar verebilecek gıdaları sattığı gerekçesiyle, kaç okul kantini hakkında hangi yasal işlem başlatılmıştır?

.Son üç eğitim öğretim yılında okul kantinlerinden alarak tükettiği gıdalar sebebiyle sağlık kurumuna başvuran öğrenci sayısı kaçtır?

.Özelde Adana ve ilçeleri gösterilmek üzere Türkiye genelinde tam gün eğitim veren okullarda, öğrencilerin öğle yemeği kim ya da kimler tarafından hazırlanmaktadır?

.Çocukların, gençlerin ve eğitimcilerin öğle yemeği olarak tükettiği bu gıdaların sağlık açısından denetimi kim yada kimler tarafından yapılmaktadır, yapılan denetim sonuçları nelerdir? Uygunsuzluğu tespit edilenler hakkında başlatılan işlemler nelerdir?”